2025.gada 21. janvāris

Agne, Agnese, Agnija

Trīs Sēlijas kopienas saņem atpazīstamības zīmi  “Viedais ciems”

Trīs Sēlijas kopienas saņem atpazīstamības zīmi “Viedais ciems”

16. jūnijā Latvijas Lauku kopienu parlamenta ietvaros pirmo reizi Latvijā tika paziņoti 12 Latvijas ciemi un kopienas, kuras ir ieguvušas atpazīstamības zīmi “Viedais Ciems”. To saņēma arī trīs aktīvākās “Sēlijas salu” kopienas – Bebrene, Gārsene un Kaldabruņa, informē kopienu sadarbības tīkla “Sēlijas salas” sabiedrisko attiecību un tūrisma speciālists Jānis Dzimtais.

Kopumā atpazīstamības zīmei tika pieteiktas 38 Latvijas kopienas, no tām septiņas Sēlijā – Bebrene, Gārsene, Kaldabruņa, Zasa, Ērberģe, Ancene un Dviete, kas aktīvi darbojas kopienu  sadarbības tīklā “Sēlijas salas”. Lielais pieteikumu skaits no Sēlijas ir pierādījums, cik aktīvi darbojas nevalstiskais sektors dažādās Sēlijas vietās un cik svarīgi vietējiem lauku iedzīvotājiem ir gūt nacionāla un pat starptautiska mēroga atzinību.

Kopienu paveikto vērtēja dažādu jomu ekspertu žūrijas komisija, piemēram, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārā sekretāre Dace Bluķe,  Latvijas Universitātes Telpiskās attīstības plānošanas studiju programmas koordinatore un lektore Gunta Lukstiņa, arhitekts, antropologs un pētnieks Matīss Šteinerts. Komisija lēma “Viedā ciema” statusu piešķirt trim Sēlijas kopienām – Bebrenei, Gārsenei un Kaldabruņai.

Gārsenes kopienas aktīvists, lauksaimnieks Andris Zībergs ir gandarīts par iegūto novērtējumu: “Gārsenes kopienas veidošanās aizsākās jau 1982. gadā ar kopīgām iedzīvotāju talkām, kas ir gana unikāli pat Latvijas mērogā. Šī atpazīstamības zīme dos mums pārliecību par darbiem, ko darām ikdienā. Patīkami, ka esam pamanīti un novērtēti.” Pārsteigumu vien raisījis fakts, ka visas Sēlijas kopienas, kas ieguva “Viedā ciema” statusu, atrodas netālu cita no citas: “Acīmredzot visām bija spēcīgi pieteikumi. Un droši vien, ka aktīvas kopienas kaimiņos iedvesmo strādāt tikpat labi pie sevis,” spriež Andris Zībergs.

Lai iedvesmotu tālākai attīstībai, īpašu atzinību “Ceļā uz viedo ciemu” saņēma Zasas, Ērberģes un Dvietes kopiena, kas jau līdz šim ir daudz paveikusi vietējās dzīves kvalitātes uzlabošanā. Bet pateicību par dalību un pieteikuma sagatavošanu ieguva arī Ancenes kopiena no Asares pagasta.

2021. gadā atpazīstamības zīme “Viedais Ciems” Latvijā tika izsludināta pirmo reizi, un tās mērķis ir atzīt un atbalstīt Latvijas lauku kopienu labās prakses ceļā uz viedumu, daudzinot iedzīvotāju centienus un jau ieviestos risinājums, kas īstenoti, lai veidotu aktīvāku, iesaistošāku kopienas dzīvi un inovatīvus risinājumus esošajiem izaicinājumiem. Idejas iniciatori ir publisko un privāto partnerattiecību biedrība "Zied zeme" sadarbībā ar projekta partneriem biedrību “Pierīgas Partnerība” un biedrību “Jūras Zeme”, lai veicinātu viedu vietējo attīstību lauku teritorijās.

Attēlā: Bebrene – viens no “Viedajiem ciemiem” Sēlijā. Foto: manabebrene.lv

Atstājiet komentāru