VUGD Jēkabpils daļas glābēji mācībās pilnveido prasmes atbrīvot automašīnā iesprūdušu cietušo (FOTO)
- 24 septembris 2021 --
- 0Komentāri
Šogad ugunsdzēsēji glābēji Zemgalē devušies jau uz 97 ceļu satiksmes negadījumu seku likvidēšanas darbiem, no tiem 18 izbraukumi notikuši Jēkabpils pilsētā un Jēkabpils novadā. Šajos negadījumos Jēkabpils pusē no automašīnām atbrīvoti seši iespiesti cilvēki un divi bojāgājušie. Aizvadītajā gadā reģistrēti 13 šādi izsaukumi un tajos izglābti četri cilvēki un vēl trīs bojāgājušie.
VUGD piedalās to ceļu satiksmes negadījumu seku likvidēšanā, kuros ir nepieciešams atbrīvot iespiestus cilvēkus, no automašīnas ir notikusi vielas noplūde, automašīna rada potenciālu bīstamību cilvēkiem, citiem objektiem, satiksmei vai apkārtējai videi.
Nodarbību laikā ugunsdzēsēji glābēji secīgi izspēlēja visas darbības, kas notiek īstā notikumā. Vispirms tiek izvērtēta situācija, lai pieņemtu lēmumu par veicamajām darbībām. Pēc tam tiek nostabilizēta automašīna un atvienotas tās akumulatora klemmes, lai nodrošinātos pret aizdegšanos vai, piemēram, drošības spilvena nostrādāšanu. Tālāk, pielietojot dažādus hidrauliskos instrumentus, notiek darbs pie cietušā atbrīvošanas. Šoreiz, lai atbrīvotu cietušo, bija nepieciešams nogriezt automašīnas durvis un statnes, kas ļāva nocelt automašīnas jumtu. Tādējādi tika iegūta brīva telpa, kur darboties glābējiem un gala rezultātā izcelt no automašīnas cietušo. Notikuma vietā, ja cietušais ir pie samaņas, tad ar viņu notiek nepārtraukts darbs, lai nomierinātu, izstāstītu, kas notiek utt. Mācību ietvaros cietušajam tika uzlikta kakla šina un tad viņš saudzīgi uzlikts uz Spencer dēļa, lai tālāk jau ārpus bīstamās zonas nodotu mediķiem.
VUGD aicina iedzīvotāju pēc ceļu satiksmes negadījuma, ja transportlīdzeklī ir iespiesti cilvēki, notiek vielu noplūde vai pastāv aizdegšanās draudi – nekavējoties zvanīt uz 112, nevis filmēt un fotografēt. Nereti transportlīdzekļos esošie cilvēki ir tādā fiziskā vai emocionālā stāvoklī, ka nav spējīgi piezvanot izsaukt operatīvo dienestu palīdzību, tāpēc tieši no garāmbraucēju atsaucības ir atkarīgs tas, vai un cik ātri notikuma vietā ieradīsies palīdzība. Redzot ceļu satiksmes negadījumu, nepieciešams apstāties un noskaidrot, kas ir noticis un kāda veida palīdzība ir nepieciešama, nevis pabraukt garām un tikai pēc kāda laika pieņemt lēmumu par nepieciešamību zvanīt uz tālruņa numuru 112. Ja tiks sniegta pēc iespējas precīzāka un plašāka informācija, tad attiecīgie dienesti varēs uz notikumu nosūtīt atbilstošus resursus.