2024.gada 24. novembris

Velda, Velta

Noslēdzas starptautisks projekts par nemateriālās kultūras un vēstures mantojuma saglabāšanu un tūrisma konkurētspēju Latvijā (FOTO, AUDIO)

Nākamnedēļ, 13.novembrī noslēgsies projekta “Nemateriālās kultūras un vietējās vēstures mantojuma saglabāšanas, pieejamības un attīstības veicināšana, uzlabojot kultūras tūrisma konkurētspēju Latvijā, Lietuvā un Baltkrievijā” realizācija. 

Tā mērķis - veicināt nemateriālās kultūras un vietējās vēstures mantojuma saglabāšanu, pieejamību un attīstību, uzlabojot ilgtspējīgu kultūras tūrisma konkurētspēju Latvijā, Lietuvā un Baltkrievijā. 

Projekts sākās 2019. gada 14. maijā un noslēgsies 2021. gada 13.novembrī.

Projekta vadītāja no Jēkabpils novada pašvaldības Inese Vītola informē, ka projektā strādāja seši sadarbības partneri: Polockas rajona izpildkomitejas Sporta un tūrisma departaments (Baltkrievija), Viļņas rajona pašvaldības administrācija un Rokišķu reģionālais muzejs (Lietuva). No Latvijas puses tajā darbojās agrākā Neretas novada pašvaldība un Jēkabpils novada pašvaldība. Projekta vadošais partneris - Zemgales plānošanas reģions. 

Inese Vītola atzīmē, ka diemžēl vairāku projekta aktivitāšu norisi nācās mainīt saistībā ar koronavīrusa pandēmiju un noteiktajiem epidemioloģiskie ierobežojumi, kā arī saspīlētā politiskā situācija Baltkrievijā.

2019. gadā, laikā no 30. augusta līdz 1. septembrim senākajā Baltkrievijas pilsētā Polockā norisinājās starptautiskais festivāls “No Vikingiem līdz Grieķiem”. No toreizējās Jēkabpils pilsētas pašvaldības šajā festivālā divas dienas koncertēja jauniešu deju ansamblis ”Delveri”. 

Vēl Jēkabpilī projektā 2019.gadā norisinājās arī apjomīgs pasākumu cikls ar  nosaukumu “Vēsturiskās otrdienas”; laikā no 1. oktobra līdz 17. decembrim katru otrdienas pēcpusdienu ikviens interesents tika aicināts laiku pavadīt Krustpils pilī, lai interesantās sarunās dalītos ar saviem īpašajiem stāstiem. Organizatori šo pasākumu ciklu veidoja kā starppaaudžu dialogu, uz kuru bija aicināti gan gados vecāki cilvēki, gan jaunās ģimenes un jaunieši. 

2020. gadā 14. janvārī Neretā notika pirmā projekta partneru kopīgā tikšanās, kuras laikā tika runāts par tūrisma maršrutu izstrādi.

2020. gadā no 22.-26.septembrim Jēkabpilī norisinājās starptautiskais koktēlniecības plenērs. Kā informē Inese Vītola, diemžēl, ārzemju partneri Covid 19 ierobežojumu dēļ, klātienē plenērā nepiedalījās, bet  koktēlniecības  darbus veidoja uz vietas  katrs savā valstī. Jēkabpilī strādāja koktēlnieks Gints Rudzītis un Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma audzēkņi, un pasniedzēji. Jēkabpils Mežaparka Ķiršu dārza teritorijā uzstādīta triju projekta partneru - latviešu, lietuviešu un baltkrievu simboliska draudzības skulptūra ar sumbra, dzērves un cielaviņas apvienojumu. To veidojis latviešu koktēlnieks Gints Rudzītis,  Sēļu sētā novietotas četras mobilas koka rotaļlietas - “Ugunsdzēsēji”, “Dzirnaviņas”, “Koka zirdziņš”, “Koka grabulītis,” kas ir minētā tehnikuma audzēkņu darbs. 9. augustā no Rokišķiem atveda jau pagājušajā gadā tapušos lietuviešu koktēlnieku  soliņus, ko bija paredzēts izgatavot pagājušā gada septembra koktēlniecības plenērā Mežaparkā, bet sakarā ar Covid - 19 ierobežojumiem, tie tapa Lietuvā. 19. augustā soliņus uzstādīja  Jēkabpils Mežaparka Ķiršu dārza teritorijā. Soliņu ar divu lāču skulptūrām izgatavojis Rokišķu koktēlnieks Aivaras Budovas, bet soliņš - alnis ir Viļņas reģiona koktēlnieka Povilas Malinauskas darbs. Bija paredzēts soliņš arī no Polockas, izgatavots baltkrievu tradīciju garā, rotāts krāsainu krāsu putnu tēliem. Bet pagaidām, ņemot vērā ģeopolitisko un epidemioloģisko situāciju, tas Mežaparkā pagaidām netiks uzstādīts.
 
28. septembrī Krustpils saliņā notika ikgadējais Miķeļdienas gadatirgus, par šā projekta līdzekļiem līdztekus gadatirgum āra vidē noritēja arī tradicionālais mūzikas festivāls „Lustes Jēkabpilī”. Sākotnēji uz to bija aicināti ciemiņi no ārvalstīm - kapela „Rudomianka“ (Lietuva), ansamblis “KÕHUKESED” (Igaunija), kapela “Provincia” (Lietuva), kā arī Baltkrievijas, dalībnieki, bet ņemot vērā epidemioloģiskos ierobežojumus, kā arī saspīlēto situāciju Baltkrievijā, klātienē šajā festivālā piedalījās tikai Latvijas kolektīvi. Vēl šajā dienā notika otra projekta aktivitāte – tautas mūzikas instrumentu demonstrēšana un spēlēšana, kurā varēja piedalīties ikviens interesents.

Trešajā, projekta gadā, 2021. gadā, februārī, popularizējot pilsētas ievērojamākos tūrisma objektus pilsētā, Jēkabpilī tika uzstādīti pieci lielformāta stendi, kuros attēlota Krustpils pils, Strūves parks, Sēļu sētas un Svētā Gara pareizticīgā baznīca, kā arī vīriešu klosteris.

8. aprīlī Jēkabpils Mākslas skolas pedagogi piedalījās starptautiskajā meistarklasē. To organizēja projekta Baltkrievijas partneri no Polockas. Dalībnieki kopā ar meistari Innu Karandei tiešsaistē apguva papīrgriešanas mākslu.

12. aprīlī attālināti visiem interesentiem bija iespēja piedalīties apmācībās par kultūras tūrisma un radošo industriju jautājumiem. 

Šajā projektā Jēkabpils Vēstures muzeja speciālisti sagatavojuši un realizējuši vairākus izzinošus un apmeklētājiem aizraujošus jauninājumus: interaktīvus stendus un virtuālās realitātes brilles.

Runājošais stends

Izzinot apmeklētāju vēlmes, ievērojām, ka apmeklētāji muzejā vēlas izmantot visas savas maņas- redzi, ožu , tausti. Un , protams, arī dzirdi. Tāpēc tapa īpašs “Runājošais stends”. Stends, kura ekrānam ieskaroties, tas it kā atdzīvojas un piedāvā apmeklētājiem noklausīties pavisam īsus,( no pusotras minūtes līdz 2 minūtēm) stāstus par interesantiem faktiem, notikumiem, gadskārtu un sadzīves tradīcijām mūsu pilsētā. Tā kā stāstu tematika aptver vairākus gadus un pat gadsimtus, tad  nācās pieņemt lēmumu, ka vienīgais personāžs, kurš to visu varētu būt piedzīvojis, ir pils spoks-  Brūnā dāma. Lai pievērstu apmeklētāju uzmanību šim stendam, Brūnā dāma ik pa brītiņam  it kā skaļi nopūšas.  Par to nevajadzētu uztraukties.  Pilī dažādi trokšņi ir ikdienišķa parādība.

Vēstures stends

Krustpils pils pirmajā stāvā iekārtota pilsētas vēstures ekspozīcija. Tajā interaktīvā veidā  var iepazīties ar pilsētas vēsturi, notikumiem, faktiem un personībām. Savukārt, par pašas pils vēsturi ļoti koncentrētā veidā iespējams iepazīties otrajā stāvā izvietotajā “Vēstures stendā”. Savdabīgs “laika lineāls” ļauj apmeklētājiem izzināt par pili visu, sākot no tās celtniecības laika līdz pat mūsdienām. Par būvdetaļām, par pils saimniekiem, par iekarotājiem, par atjaunošanas gaitu. Ikviens, kurš vēlas, pieskaroties stendam un izvēloties latviešu vai angļu valodu, ritina uz priekšu šo laika līniju, lai lasītu un apskatītu attēlus.  Esam ievērojuši, ka apmeklētāji, kuri padziļināti interesējas par vēsturi, pie šī stenda pavada ilgu laiku.

Foto stends

Lai pēc Jēkabpils Vēstures muzeja apmeklējuma būtu ne tikai emocionālas, bet arī ilgāku laiku glabājamas atmiņas, apmeklētāji var sevi iemūžināt foto stendā un fotogrāfiju nosūtīt  uz e pastu.  Fona attēli ir piemeklēti no muzeja krājuma. Pārsvarā 20.gadsimta trīsdesmito gadu fotogrāfijas- tilts un Daugavas krasti, Brīvības iela, Krustpils pils dārzs un daudzas citas atpazīstamas vietas. Šī ir kā savdabīga laika mašīna, ar kuras palīdzību Jūs varat sevi nofotografēt vēsturiskā vidē. Tas ir vienkārši un interesanti.

3D virtuālās realitātes brilles

Nākamajā sezonā varēsim apmeklētājiem piedāvāt arī 3D virtuālās realitātes brilles. Tajās ir redzams  19.gadsimta beigu un 20.gadsimta sākuma Krustpils pils Lielās zāles interjers. Izmantojot muzeja krājumā esošās fotogrāfijas un vēsturiskā liecības, ir izstrādāts 3D modelis, detalizēti atspoguļojot interjera detaļas gan dienas gaišajā laikā, gan greznā Ziemassvētku rotā. Virtuālās realitātes aplikācija ļaus lietotājiem ceļot laikā, nepametot telpu un iegūt informāciju jaunā, interesantā veidā. 

Uzziņai:

Nemateriālās kultūras un vietējās vēstures mantojuma saglabāšanas, pieejamības un attīstības veicināšana, uzlabojot kultūras tūrisma konkurētspēju Latvijā, Lietuvā un Baltkrievijā / Rediscover the roots of regions.

Projekta mērķis: Veicināt nemateriālās kultūras un vietējās vēstures mantojuma saglabāšanu, pieejamību un attīstību, uzlabojot ilgtspējīgu kultūras tūrisma konkurētspēju Latvijā, Lietuvā un Baltkrievijā.

Vadošais partneris: Zemgales plānošanas reģions (LV), www.zemgale.lv

Projekta partneri:

Polockas rajona izpildkomitejas Sporta un tūrisma departaments (BY), 
www.polotsk-turizm.by
Viļņas rajona pašvaldības administrācija (LT), www.vrsa.lt
Neretas novada pašvaldība (LV), www.neretasnovads.lv
Jēkabpils pilsētas pašvaldība (LV), www.jekabpils.lv
Rokišķu reģionālais muzejs (LT), www.muziejusrokiskyje.lt

Šo projektu finansē Eiropas Savienība.

Projekta kopējais finansējums ir 1 031 590,97 EUR. Eiropas Savienības finansējums - 928 431,87 EUR.

Šī publikācija ir tapusi ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbildīga ir Jēkabpils novada pašvaldība, un tā nevar tikt izmantota, lai atspoguļotu Eiropas Savienības uzskatus.




Atstājiet komentāru