2025.gada 19. janvāris

Alnis, Andulis

Kāds laiks gaidāms oktobrī -  Veļu, Zemliku un Rudens mēnesī?

Kāds laiks gaidāms oktobrī - Veļu, Zemliku un Rudens mēnesī?

Ticējums saka, kāds laiks pirmajā oktobrī, tāds būs visu ziemu. Ja oktobrī siltas dienas, tad būs silti Ziemassvētki. Ja oktobrī vēl turas āboli pie ābeles - būs auksta ziema. Ja oktobra sākumā kokos lapas turas un lietus gāž ar krusu, tad būs gara ziema. Ja kādā no oktobra dienām pilna zāle ar zirnekļu tīmekļiem, tad tajā dienā aprīlī iestāsies pavasaris, tā savā blogā raksta laika vērotājs Vilis Bukšs.

Ja seko ticējumam par laika apstākļiem 16. augustā, tad oktobris kopumā rādās būt ar mainīgiem laika apstākļiem, pārsvarā mitrs un rudenīgs. Atbilstoši nozīmīgām dienām pavasarī un augustā, Veļu mēnesis būs salīdzinoši vējains. Mēneša pirmajā pusē, laikā līdz Vecajam Miķelim (12. oktobris), laika apstākļi būtiski neatšķirsies no laika apstākļiem septembra pēdējā nedēļā. Saulainas dienas mīsies ar mākoņainām, nereti īslaicīgs lietus un reizēm krusa. Daždien temperatūra var pakāpties līdz plus 18 un vairāk grādiem. Mēneša vidū kļūs vēsāks, vējaināks, vairāk īslaicīgu nokrišņu. Mākoņiem izklīstot, daudzviet nelielas rudens salna. Oktobra otrajā pusē dažviet Latvijas ziemeļos un ziemeļaustrumos dzestrie ziemeļu puses vēji atnesīs arī pirmos sniega graudus un sniedziņu. Laikā ap 22. un 25. oktobri naktīs temperatūra var nokrist līdz mīnus 5 grādiem un dažviet no īslaicīgiem nokrišņiem uzkritušais sniedziņš var izveidot nelielu sniega kārtiņu. Vietām ceļi slideni. Vēlāk un mēneša beigās nokrišņu mazāk, sausāks. Dienās mērens rudens siltums, ap plus 10. Naktīs debesīm skaidrojoties – neliela salna.

Zemliku mēnesis jeb oktobris tradicionāli ir rudens vēju laiks. Pagājušais augusts norāda uz vējainu Veļu mēnesi oktobra vidū.

Veļu mēnesī nepārtraukti pārvietojas gājputni. Laikā līdz Vēju dienai 15. oktobrī lido dzērves un zosis. Vēlāk, arī gulbji. Ja gulbji vēl nelido, tad, kā vēsta ticējums, ātrāk par Ziemassvētkiem ziemu nav ko gaidīt. Ja ierodas zīdastes, tad Somijā jau snieg…

Miķeļos (29. septembris), dažviet 9 dienas pirms Miķeļiem, sākas Veļu laiks un turpinās līdz Mārtiņiem (10. novembris). Šajā laikā senči aicināja ciemos savu mirušo tuvinieku dvēseles, pamieloja tās un tad laipni aizraidīja atkal projām. Virszemē veļi nereti izkāpa naktīs, bet miglainā laikā arī dienās. Veļiem domātos ēdienus un dzērienus nolika pirtī, rijā, zem ozola vai liepas. Dažviet veļus mielo Veļu laika pirmdienas vakaros, citur - Piektvakaros (ceturtdienas vakaros).

Ticējumi. Ja Veļu laikā pērkons - ziemā būs maz sniega. Ja ozoliem un bērziem nokrīt visas lapas - būs viegla ziema, ja nenokrīt - būs barga ziema. Ja oktobrī vēl daudz lapseņu – būs gara ziema.


Ticējumi par oktobri

1. oktobris ir viena no Rudens (Mazajām) Mārām jeb Lapkritis. Diena, kad dzērves dodas uz siltajām zemēm. Šajā dienā pārceļas no vasaras mājām uz istabām. Ievāc mežrožu augļus. Tā ir viena no dienām, kad Velns no debesīm nomests.

Ticējumi. Kāds laiks Mazajā Mārā, tāds rudenī. Ja vēl labi aug atāls, ziema būs sniegaina. Ja lido dzērves, pēc divām nedēļām būs sals. Ja nelido, tad līdz 2. novembrim bez sala un ziema vēla.

8. oktobris ir diena, kad jāvēro laiks. Ja šajā dienā pirmais sniegs, tad ziema sāksies 21. novembrī. Ja jauks laiks, tad tāds būs turpmākās trīs nedēļas. Ja vējš no ziemeļiem – auksta ziema. Ja no dienvidiem - maiga, bet ja no rietumiem – sniegaina.

12. oktobrī Vecmiķelis. Šajā dienā daudzviet Vecmiķeļa tirgi.

Ticējumi. Ja šajā dienā uzkrīt sniegs, tad līdz ziemai vēl septiņas nedēļas. Ja dzērves aizlidojušas - būs agra un auksta ziema.

Vecais lapkritis ir 14. oktobrī. Kāds Vecais lapkritis, tāda ziema.

Ticējumi. Ja bērzs bez lapām, būs maiga ziema. Ja lapu vēl daudz, būs slikta ziema.

15. oktobrī ir viena no Vēja Mātes dienām. Šajā un turpmākajās trīs dienās vēroja vēju virzienus. Tie iezīmēja atlikušā rudens valdošos vējus.

Ticējumi. Ja šajās dienās gulbji iet prom vakarā – agrs rudens; ja rīta pusē – būs vēls rudens. Ja vējš no austrumiem, būs auksta ziema.
Simjūdis ir 28. oktobrī. Daudzviet tā ir galvenā un arī pēdējā Veļu laika diena. Šajā dienā aicināja un mieloja veļus. Dzīvie cits pie cita neciemojās. Ja kāds viesis tomēr ieradās, viņu nemieloja. Simjūdā ēdienu nevāra. Simjūdā saimnieks pirmais lauž maizi, lej ēdienu un tur lūgšanu. Dažos novados šai dienā kaut ko cepa un vārīja no itin visas rudens ražas, papriekš pamielojot Laimas māti, bet pēc tam mielojās paši.

Ticējumi. Ja šajās dienā migla līst kā aukstas asaras, tad ziema ies pēc vasaras, tas ir, kāda vasara, tāda ziema.


Avots: Viļa Bukša blogs

Atstājiet komentāru