2022.gada 2. oktobris

Ilma, Skaidris

Īstas ziemas nebūšot arī pēdējā ziemas mēnesī

Īstas ziemas nebūšot arī pēdējā ziemas mēnesī

Kalendārā ziema (decembris–februāris) šobrīd ir pusē, un atlikušajā ziemas daļā vēl ir iespējams kāds sala un sniega periods, bet pēc šī brīža prognozēm ilgstošāks periods ar stabiliem ziemas laikapstākļiem nav gaidāms, vēsta Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC).

Ziemas pirmais mēnesis ar vidējo gaisa temperatūru Latvijā +2,7 grādi pēc Celsija bija trešais siltākais novērojumu vēsturē (kopš 1924.gada). Savukārt janvāra pirmā puse bija vēl siltāka. Šobrīd janvāris (1.–16.janvāris) ar +3,2 grādiem (6,4 grādus virs mēneša normas) ir aptuveni pusotru grādu siltāks nekā vissiltākais janvāris 1989.gadā (vidējā gaisa temperatūra bija +1,8 grādi).

Zemākā gaisa temperatūra janvārī līdz šim ir –5,9 grādi, kas ir augstāka pat par pērnā oktobra minimālo gaisa temperatūru: –6,6 grādi.

Līdz ar augsto gaisa temperatūru arī sniega sega šogad ir plānāka un īsāku laiku nekā ierasts.

Kopš 1.oktobra visbiezākā sniega sega LVĢMC novērojumu stacijās bija 13 cm 2.decembrī Priekuļos, bet decembra pirmajā dienā iedzīvotāji ziņoja, ka vietām Mālpils, Ogres, Ropažu un Siguldas novados sniega sega ir ap 20 cm.

Visilgāk sniega sega ir noturējusies valsts austrumu daļā, kur Alūksnē un Dagdā kopš oktobra ir bijušas 12–13 dienas ar sniega segu. Lielākajā daļā valsts šoziem sniega sega bijusi kopumā 3–8 dienas, bet daudzviet piekrastes rajonos vēl nevienu dienu sniega segas nav bijis.

Salīdzinājumam – parasti (pēdējos 60 gados) šajā laika periodā sniega sega ir bijusi no 23 dienām Baltijas jūras piekrastē līdz 53 dienām Alūksnes augstienē.

Vidēji Latvijā kopš oktobra sniega sega ir bijusi četras dienas, kas ir mazākais dienu skaits ar sniegu pēdējos 60 gados. Iepriekš visīsāko laiku sniega sega bija 2013./2014.gada ziemā, kad no 1.oktobra līdz 16.janvārim vidēji Latvijā bija astoņas dienas ar sniega segu. Ja arī turpmāk gaisa temperatūra būs virs normas un arī otrajā ziemas pusē un pavasara sākumā vien retu reizi būs novērojama sniega sega, tad lielākajā daļā novērojumu staciju šogad tiks pārspēts dienu skaita ar sniega segu minimuma rekords.

Komentāri (0-1/1)

  • X3
    21.01.2020 09:46
    Cerams kāds pakontrolēs to, lai rēķini par siltumu arī būtu proporcionāli temperatūrai ārā. Citādāk mums kā jānvāris, tā uzreiz par mēneša nosaukumu pieliek klāt 15-20 EUR rēķinam. Tā ir katru gadu.. .

Atstājiet komentāru