2022.gada 27. jūnijs

Malvīne, Malvis

Latviju šķērsos spēcīgi cikloni: gaidāms ilgstošs lietus, vietām stiprs lietus un slapjš sniegs (PAPILDINĀTS)

Latviju šķērsos spēcīgi cikloni: gaidāms ilgstošs lietus, vietām stiprs lietus un slapjš sniegs (PAPILDINĀTS)

(Papildināts ar jaunāko sinoptiķu informāciju no 12.rindkopas)

Ceturtdien Latviju šķērsos dziļš ciklons, sestdien gaidāms vēl viens spēcīgs ciklons, līdz ar to valsti skars stipri nokrišņi un vēji, prognozē sinoptiķi.

Tiesa, prognozes par sestdien gaidāmo ciklonu vēl ir neskaidras – pastāv iespēja, ka ar to saistītie stiprākie nokrišņi un vēji Latvijai paies garām.

Pirmā ciklona nestie nokrišņi Latvijā sāksies trešdien, visvairāk līs laikā no trešdienas vakara līdz ceturtdienas priekšpusdienai.

Gaidāms ilgstošs lietus, vietām stiprs lietus un slapjš sniegs. Maksimālā gaisa temperatūra ceturtdien būs +4..+7 grādi.

Naktī uz ceturtdienu gaidāmas dienvidu vēja brāzmas līdz 14-17 metriem sekundē, piekrastē vietām ap 20 metriem sekundē. Ceturtdien vēja brāzmas līdz 20 metriem sekundē iespējamas daudzviet valstī. Ceturtdienas vakarā pūtīs brāzmains rietumu, ziemeļrietumu vējš.

Piektdien daudzviet gaidāmi īslaicīgi nokrišņi, starp mākoņiem uzspīdēs saule, gaisa temperatūra naktī pazemināsies līdz -1..+3 grādiem, dienā tā sasniegs +2..+5 grādus.

Sestdienas ciklons var atnest gan sniegputeni, gan lietu, gan vētru – atkarībā no tā spēka un virzības. Prognozes tiks precizētas.

Svētdien gaidāms lēns līdz mērens rietumu, dienvidrietumu vējš, uzspīdēs saule un tikai vietām būs īslaicīgi nokrišņi, no rīta nedaudz uzsals un dienā gaisa temperatūra būs +1..+4 grādi.

Pirmdien tiek prognozēts nākamais ciklons ar sniegputeni un lietu.

Jau ziņots, ka spēcīgu nokrišņu dēļ nedēļas otrajā pusē paaugstināsies ūdens līmenis upēs un vietām gaidāma atkārtota palieņu un citu zemāko vietu applūšana, prognozē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.

Ciklonu ietekmē palaikam kāps ūdens līmenis jūrā, kas jau ilgstoši saglabājas augsts, un vietām Latvijas piekrastē palielināsies krasta izskalojumi un nobrukumi.

No 17. februāra līdz 19. februārim vietām Latvijā gaidāms nokrišņu daudzums, kāds parasti tiek novērots visa februāra laikā, portālu Radio1.lv informēja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) pārstāve Sanita Pelēķe.

Kopumā trijās dienās no 17. līdz 19. februārim gaidāms nokrišņu daudzums, kas Kurzemē un Vidzemē vietām pielīdzināms visai februāra nokrišņu daudzuma normai. Ņemot vērā, ka atsevišķās novērojumu stacijās Kurzemē un Vidzemē jau februāra pirmajā pusē novērotais nokrišņu daudzums ir tuvs normai vai pat pārsniedz to, mitruma apstākļi vidē būs ļoti augsti.

Kā skaidro LVĢMC, februāra izskaņā laika apstākļus mūsu reģionā noteiks aktīvi cikloni, tie nesīs mainīgus laika apstākļus: debesis bieži būs apmākušās, mūsu reģionu šķērsos vairākas plašas nokrišņu zonas, kas atsevišķās dienās nesīs pat intensīvus nokrišņus (to fāziskais stāvoklis mainīsies - gaidāms gan lietus un slapjš sniegs, gan arī sniegs), atkusnis mīsies ar salu, kā arī gaidāms brāzmains vējš.

Kā brīdina LVĢMC, intensīvie nokrišņi atkal izraisīs nozīmīgu ūdens līmeņa paaugstināšanos upēs valsts rietumu un centrālajos rajonos, kur sagaidāms, ka tuvākajās dienās applūdīs upju palienes un zemākās vietas - tiks izsludināti dzeltenās pakāpes brīdinājumi, bet vietām pastāv iespēja, ka tiks izsludināts arī oranžās pakāpes brīdinājums.

Sinoptiķi novērojuši, ka Kurzemē upes ir brīvas no ledus. Savukārt valsts centrālajos rajonos - Lielupē un tās baseina upēs, kā arī Gaujas lejtecē un Daugavas lejteces pietekās (Ogrē, Lielajā un Mazajā Juglā) atkal sagaidāms, ka atsevišķos posmos tiks novērota ledus iešana, kas var izraisīt straujas ūdens līmeņa svārstības. Arī Latvijas austrumu rajonu upēs ūdens līmenis paaugstināsies, jo papildus nokrišņiem kusīs arī sniega sega, straujākajos šī reģiona upju posmos gaidāma ledus sakustēšanās un lokāla ledus iešana.

Bet upju lejtecēs, kas ietek Baltijas jūrā un Rīgas līcī, periodā no 17. līdz 19. februārim sagaidāma ūdens līmeņa paaugstināšanās vējuzplūdu rezultātā.

Jau 16. februārī Latviju no rietumiem ir sasniegusi plaša ciklona austrumu mala, bet ceturtdien dziļa un aktīva ciklona centrs no Zviedrijas dienvidu rajoniem pāri Baltijas jūras centrālajai daļai virzīsies uz Somiju. 16. februārī pa laikam gaidāms lietus un slapjš sniegs, bet ceturtdien visā Latvijā gaidāmi ilgstoši nokrišņi - galvenokārt lietus, vietām arī slapjš sniegs.

Vietām Kurzemē un Vidzemē nokrišņi būs stipri - to kopējais nokrišņu daudzums sasniegs pat 20-30 milimetrus.

Piektdien, 18. februārī, teritorijas lielākajā daļā arī gaidāmi nokrišņi, tomēr to intensitāte būs ievērojami mazāka, turklāt lietu nomainīs sniegs un atkal teritorijas lielāko daļu pārklās vismaz neliela sniega kārtiņa.

Savukārt sestdien, 19. februārī, no rietumiem Baltijas jūrai pāri virzīsies vēl viens dziļš un aktīvs ciklons, kas sevi līdzi nesīs vēl vienu plašu lietus un slapja sniega zonu - to intensitāte gan būs mazāka nekā ceturtdien.

Kā informē LVĢMC, arī nākamās nedēļas pirmajā pusē pāri mūsu reģionam virzīsies vēl viens ciklons ar plašu nokrišņu zonu, bet ar šo ciklonu jau būs saistītas vēsākas gaisa masas un sagaidāms, ka lietus pakāpeniski pāries sniegā.

Tā kā laika apstākļus noteiks aktīva ciklonu darbība, pastiprināsies arī vējš - dienvidu puses vēji mīsies ar rietumu un ziemeļrietumu vējiem, kas brīžiem piekrastes rajonos brāzmās sasniegs 20-22 metrus sekundē.

Mainīga būs arī gaisa temperatūra - atkusnis mīsies ar salu.

Intensīvo nokrišņu periodā teritorijas lielākajā daļā gaisa temperatūra pieturēsies virs 0 grādiem, brīžiem termometra stabiņam pakāpjoties pat līdz +5…+6 grādu atzīmēm, vienīgi valsts austrumos naktīs gaidāms neliels sals.

LVĢMC informē, ka nākamās nedēļas sākumā Latvijā ieplūdīs vēsākas gaisa masas un pastāv iespēja, ka termometra stabiņš noslīdēs pat zem -10 grādu atzīmes. Sals gan nenostiprināsies uz ilgu laiku - jau nedēļas otrajā pusē atkal gaidāms atkusnis.

Atstājiet komentāru