2025.gada 18. janvāris

Antis, Antons, Antonijs

Kāds laiks gaidāms decembrī - Vilku, Ziemas un Svētku mēnesī. Dabas vērotāja piezīmes

Kāds laiks gaidāms decembrī - Vilku, Ziemas un Svētku mēnesī. Dabas vērotāja piezīmes

Šogad novembra pēdējās dienas atnākušas, ar labas ziemas sniegu un decembra priekšvakarā arī sals pastiprinājies. Ja atceramies laiku pirms 13 gadiem (2010.g.), tad sniegs, kas sniga Katrīnās (25.11.), palika un noturējās līdz pavasarim. Tāpat bija arī 2012. gadā, kad novembra pēdējās dienās sniga un decembra priekšvakarā arī sals sāka kost. 2012./2013. gada ziema noturējās līdz aprīļa vidum un tad ar strauju siltuma vilni un sniega kušanu aprīlī bija lieli pavasara pali. Vai arī šoreiz atkārtosies to gadu ziemu scenārijs? Zīmes dabā un nozīmīgajās dienās rāda, ka ziema Latvijas lielākajā daļā atnākusi uz palikšanu. Decembris ar nelieliem atkušņiem paies viegla līdz mērena sala un jauka baltuma zīmē, tā savā blogā raksta dabas vērotājs no Viļakas Vilis Bukšs.

Ticējums par pirmo sniegu (šogad 26. oktobrī), kas uzkrīt sešas nedēļas pirms ragavu ceļa, būs apstiprinājies. 7. augusts, kas paredz ziemu, rīta pusē bija saulains, bet vakarā stiprs lietus. Tātad, līdz Ziemassvētkiem mainīgi laikapstākļi, ar nelielu līdz mērenu salu un bez lieliem nokrišņiem. Savukārt 18. augusts, kas prognozē decembri, bija ar lietu rīta pusē un vēlāk daļēji mākoņains. Tas liecina, ka lielāks sals, ap -15, -20 grādiem būs laikā līdz Ziemassvētkiem un ne ilgāk kā dažas dienas. Ap ziemas saulgriežiem (21. decembris) pastiprināsies vējainu un sniegainu dienu iespējamība.

Vilku mēneša pirmajā pusē, pārsvarā līdz zvēru dienām (10. decembris), bez atkušņiem. Skaidrās mēness naktīs dažviet sals var pastiprināties līdz 15, 20 grādiem. Pārsvarā mākoņains un nokrišņos sniegs, bet tuvāk jūrai varētu būt arī sasalstošs lietus. Ceļi sniegaini, slideni.

Mēneša vidū varētu būt dažu dienu atkusnis, kad temperatūra dienas laikā var paaugstināties līdz plus 3, 5 grādiem. Dažādi nokrišņi. Laikā ap ziemas saulgriežiem (21. decembris) neliels sniegs un sals dienas laikā robežās no mīnus 3 līdz mīnus 8 grādiem. Skaidrās naktīs mīnus 12, 17 grādi.

Decembra otrajā pusē lielākoties nepastāvīgi laikapstākļi. Neliela līdz mērena sala dienas mīsies ar atkušņiem. Nakts sals robežās no mīnus 5 līdz mīnus 12 grādiem un atkušņos dienas laikā līdz plus 5 grādiem. Šajā laikā gan sniegs, gan sasalstošs lietus un tuvāk jūrai arī lietus. Laiks Ziemassvētku dienās daļā Latvijas ar nelielu salu naktīs un ar temperatūru tuvu nullei dienas laikā. Ziemassvētki Latvijas austrumos rādās būt balti, bet Latvijas rietumos tuvāk jūrai melni vai zaļi. Vēlāk, gada izskaņā, dienas ar nelielu salu nomainīs atkušņi un dažādi nokrišņi. Ceļi slideni.

Kopumā pirmais ziemas mēnesis paies neliela līdz mērena sala, atkušņu un viegla baltuma zīmē. Temperatūra tuvu decembra vidējai. Arī nokrišņi, kas pārsvarā būs sniegs - tuvu normai. Vēlāk, janvāra vidū un otrajā pusē temperatūra var noslīdēt zem mīnus 22 grādiem, bet sniega sega daudzviet var pieaugt līdz pusmetram.

Ticējumi par decembri

Decembris, līdz Ziemassvētkiem, ir Adventa laiks. Tas ir laiks, kad izvairās trokšņot un līksmot, bet gaida Kristus piedzimšanu Sirdī un Saules atgriešanos Dabā. Decembris ir Ziemas cepure, janvāris – kažoks, bet februāris – zābaki. Ja decembris sauss – tad pavasaris un vasara sausi. Auksts, sniegains, ar sarmu un vējiem bagāts decembris paredz bagātu ražu nākošgad.

1. decembris – kalendārās ziemas pirmā mēneša pirmā diena.

 Ticējumi. Kāds 1. decembris, tāda ziema. Ja 1. decembra rīts silts – ziemas sākums būs ar atkušņiem. Ja dienas vidū sals – ziemas vidū stiprs aukstums. Ja 1. decembra vakarā sniegputenis – ziema būs gara, un pavasaris vēls.

4. decembrī ir Bārbala. Tā ir Aitu diena un vienīgā decembra diena pirms Ziemassvētkiem, kad iet budēļos. Bārbiņa atver vārtus Ziemai un krastus starp ūdeņiem savieno ar ledus tiltiem.

Ticējumi. Ja šajā dienā ir ledus, tad Bārbiņa to lauž (atkusnis). Ja nav, tad Bārbiņa to taisa. Ja 4. decembrī sals – tad visos turpmākās ziemas svētkos būs sals. Ja atkusnis – tad arī svētkos būs atkušņi.

Niklāva (Nikolaja) jeb Zirgu diena ir 6. decembrī. Šajā dienā dzimis Ziemassvētku vecītis. Šī ir svētku diena mājas kustoņiem, bet īpaši zirgiem. Kurš šo dienu nesvētī, tam nepadodas ne zirgi, ne mājputni, ne aitas.

Ticējumi. Ja Zirgu dienā zirgiem muguras noberž ar sniegu, tad tie neslimos un arī mošķi neēdīs. Šajā dienā sākas ragavu ceļš. Ja 6. decembrī ziemeļvējš un sniegs, vasara būs auksta un lietaina.

Trīs dienas Vilku mēnesī veltītas zvēriem, putniem un zivīm. 9. decembris ir Vilku diena. Ja vilki gaudo un klīst tuvu mājām – būs sals. 10. decembris ir diena, kad zivis nolaižas ūdeņu dibenā un aizmieg. Arī lācis migā aizmieg ziemas miegā, bet alnis atbrīvojas no vecajiem ragiem. 11. decembrī ir Žagatas un Sīļa diena. Ja žagata vai sīlis sauc, tad jāiet līdz, jo tevi gaida laimīgs pārsteigums.

13. decembrī ir Lūcijas. Sākot ar Lūciju, diena kļūst jau par vienu vistas nagu garāka. Citviet, par gaiļa dziedājuma laiku. Arī vilkači uz sapulci ellē dodas trīsreiz gadā – Vasarsvētkos, Jāņos un Lūcijās.

Ticējumi. Ja Lūcijās rīts skaidrs – atlikušais decembris būs sauss. Ja snieg un putina, līdz Ziemassvētkiem vēl snigs un putinās.

Ziemas saulgriežu svētki ir Ziemassvētki. Dažādām tradīcijām, ticējumiem un izdarībām bagātākie svētki ziemā un ilgst no 21. decembra līdz 27. decembrim vai pat ilgāk. Ziemassvētku dienās Saule nokāpj no saviem debesu augstumiem un pēc kosmiska akta ar Zemi, sāk savu ceļu augšup, pretī Ziemeļzvaigznei. Līgo naktī Visuma dzīlēs Saule apgriežas un steidzas atpakaļ pie Zemes... Lai kopīgi auklētu jaunu Dzīvību.

Ticējumi. Ja 22. decembrī saulains un skaidrs – 31. decembrī būs skaidrs un sals. Ja apmācies un sarma – Jaungadā būs atkusnis. Kāds vējš iepūš 25. decembrī, tāds pārsvarā pūtīs līdz Pavasara Mārai (25. martam).

Vecgada vakara (31. decembris) tradīcijās ievijušās Jaungada ieražas un tas ir sākums jaunam gadskārtu gredzenam.

Ticējumi. Ja Vecgada vakarā snieg, bites labi spietos un būs laba ābolu raža. Ja zvaigznes dzied, būs jauka vasara.

Foto: Gita Losāne

Atstājiet komentāru