2025.gada 18. janvāris

Antis, Antons, Antonijs

Par 2025. gada bezmugurkaulnieku izvēlēts dižais mājas zirneklis

Par 2025. gada bezmugurkaulnieku izvēlēts dižais mājas zirneklis

Latvijas Entomoloģijas biedrība (LEB) par 2025. gada bezmugurkaulnieku ir izvēlējusies dižo mājas zirnekli (Eratigena atrica).


LEB dižo mājas zirnekli par gada bezmugurkaulnieku izraudzījusies, lai pievērstu uzmanību mūsu mājās dzīvojošajiem bezmugurkaulniekiem un to nozīmi vides uzturēšanā, kā arī lai sniegtu vairāk informācijas par nezināmajiem zirnekļiem cilvēka mājokļos.
 

Dižais mājas zirneklis pamatā sastopams mājās, biežāk vannas istabās, garāžās, pagrabos, bēniņos, kur ir pietiekami silts, bet zirneklis netiek bieži traucēts. Savvaļā siltāka klimata zonās atrodams alās, sausos mežos. Zirneklis ir aktīvs diennakts tumšajā laikā, bet, ja tiek iztraucēts dienas laikā, tad arī var pārvietoties, lai sameklētu jaunu slēptuvi.


Mātītes ķermenis sasniedz 1,6 līdz 1,8 centimetru garumu, ja mēra kopā ar kājām, sanāk lielāks – līdz 7,5 cm. Kājas var būt līdz pat trim reizēm garākas par ķermeni. Mātītes tīklā var pavadīt visu savu mūžu.

Savukārt tēviņi ir ceļotāji, un palielināta aktivitāte novērojama no jūnija līdz augustam, dažreiz arī vēlāk. Šajā laikā tēviņi meklē mātītes, lai pārotos. Pēc pārošanās tēviņi aiziet bojā vai tiek apēsti. Vēlāk augusta beigās vai septembrī no oliņām izšķiļas jaunie zirnekļi, kas izšķilšanās vietā var pavadīt vēl mēnesi, vēlāk izklīst.
 

Sugas aprakstos tiek minēts, ka dižais mājas zirneklis dzīvo divus līdz trīs gadus, bet ir dokumentēts gadījums, kad zirneklis nodzīvoja sešus gadus.

Lai gan zirnekļi daudziem izraisa nepatīkamas sajūtas, tie ir nozīmīgi kukaiņa skaita regulatori.


Dižais mājas zirneklis ir labs pētījumu objekts, norādīja LEB. Kādā pētījumā atklāts, ka mātītes labāk izvada no organisma smagos metālus nekā tēviņi, turklāt smagie metāli uzkrājas ne tikai paša zirnekļa organismā, bet arī tā veidotajā tīklā. Citā pētījumā atklāts, ka veiksmīgāka jauno zirnekļu attīstība un augšana pēc izšķilšanās notiek pie stabilas vides temperatūras – 22 līdz 25 grādi pēc Celsija – un gaismas/tumsas apstākļiem. 

Kopā ar dižo mājas zirnekli mājās var dzīvot arī citas zirnekļu sugas. Otra suga no piltuvjtīkla zirnekļu dzimtas, kas arī apdzīvo cilvēka mājokļus, ir Tegenaria domestica. Lai atšķirtu vienu sugu no otras, jāpaskatās uz kājām – ja strīpainas, tad tas ir Tegenaria domestica, ja vienkrāsainas, tad dižais mājas zirneklis. Vēl mājās var atrast garkājzirnekli Pholcus phalangoides, neīsto atraitni Steatoda grossa – abi ir izmērā mazāki par piltuvjzirnekļiem. Rudenī mājā var ieceļot arī riteņzirnekļi, segzirnekļi, ieklīst kāds vilkzirneklis vai lēcējzirneklis. Ja mājās ir malkas apkure, arī malkas pagalēs var paslēpties vēl citu dzimtu zirnekļi.

Atstājiet komentāru