2024.gada 3. decembris

Evija, Jogita, Raita

Fotostāsts: Jēkabpils novada BJC svin "Bluķa vakaru"

Jēkabpils novada Bērnu un jauniešu centrā ceturtdien norisinājās pasākums "Bluķa vakars'". Pasākumā notika Ziemassvētku tirdziņš, radošās darbnīcas, spēles, rotaļas un galvenais bluķa vilkšana, ugunskurs un mielošanās ar senlatviešu ēdienu - miežu putraimu biezputru. Ieeja pasākumā - visiem dalībniekiem bija jābūt maskās.

Tradīciju vēsture liecina, ka Ziemassvētku vakarā ievads svētku norisēm ir bluķa vilkšana. Tā ir viena no īpatnējām Ziemassvētku izdarībām, kam ir sena rituāla nozīme.  Vecu ļaužu liecībās bluķa vilkšana saprotama kā aizgājušā gada grūtumu un nedienu sakopošana.

Bluķa vilkšana, šķiet, ir pati skaistākā un varbūt arī viena no senākajām Ziemassvētku rituālajām norisēm. Ne velti Bluķa vakarus dažos novados sāka svinēt jau no Mārtiņiem, kulmināciju sasniedzot Saulgriežu naktī. Saime, skandējot Ziemassvētku dziesmas ar piedziedājumu "kaladū", bluķi ar virvēm vilka pa saviem laukiem, dārziem, apkārt kūtīm, staļļiem, mājai, lai visbeidzot sētsvidū sadedzinātu. Degošajam bluķim jautri smejot lēca pāri, jo ticēja, ka tas, tāpat kā Jāņu ugunskurs dod svētību visiem, kas atrodas tā liesmu tuvumā. Vietās, kur ļaudis vairāk dzīvoja ciemos, jaunieši ar bluķi devās cauri visām tuvējām mājām, gājienu noslēdzot kādās krustcelēs, kur bluķis aizdedzināja iepriekš sagatavotu svētku ugunskuru.

Bluķa vilkšanas senākā nozīme bija piedalīšanās kosmiskajā Saules atgriešanās mistērijā, kad tā, nolaidusies Debesu kalna zemākajā ielejā, atkal gatavojās uzsākt jaunu kāpienu augšup. Bluķa velšanās atgādināja gan Saules kustību, gan Esamības ciklu mūžīgo miju.

Daži uzskata, ka bluķī attēlota saule, kuru ļaudis tādējādi velk augšup un mudina atgriezties, citi, ka izvelkot bluķi pa malu malām no tām tiek savāktas likstas un nelaimes, kuras pēcāk iznīdē sadedzinot.

Bluķa velšana ir viena no raksturīgākajām Ziemsvētku tradīcijām, lai gan ticējumos un tautasdziesmās šī tradīcija minēta maz.

Bluķa māte bluķi vēla
Pašā Bluķa vakarā.
Lai veļ bluķi trīsi reizi,
Nenāks mošķi caur sienmāli.

17. gadsmimta sākumā izdotajā grāmatā "Veca vārdnīca" par bluķa vakariem teikts tā : "Bluķa vakars bij vakars priekš Ziemassvētkiem. Tad tie ciemos taurējuši, lai varētu sapulcēties un jānēt, danci vest."

FOTO: Spodra Purviņa

Komentāri (0-1/1)

  • Pohazuha
    08.12.2023 15:55
    Velc to bluķi vai nevelc, kamēr nenomainīsies visu līmeņu JV un ZZS klerki, valsts ar visiem pāri palikušajiem iedzīvotājam iet taisnā ceļā uz iznīcību. Iebārsta te dažus grašus dažām bābām, lai būtu ar ko nodarboties. Smiekls nāk par to seno kultūru, kas mūsdienās sen jau kā zaudējusi aktualitāti.

Atstājiet komentāru