2024.gada 20. jūlijs

Ramona, Ritma

Izbeigta krimināllieta pret Gundaru Kalvi par lielgabala aizvākšanu no padomju memoriāla Jēkabpilī

Izbeigta krimināllieta pret Gundaru Kalvi par lielgabala aizvākšanu no padomju memoriāla Jēkabpilī

Prokuratūra izbeigusi krimināllietu pret zemnieku un uzņēmēju Gundaru Kalvi par lielgabala nolaupīšanu no padomju memoriāla Jēkabpilī.

Prokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka pavēstīja, ka krimināllieta par lielgabala nolaupīšanu un koku bojāšanu ir izbeigta.

Prokuratūra sākotnēji apsūdzētajam cēla apsūdzības par iepriekš minētajiem noziedzīgiem nodarījumiem, taču apsūdzētais daļā par koku bojāšanu ir noslēdzis izlīgumu ar Jēkabpils novada pašvaldību un atlīdzinājis tai nodarīto kaitējumu pilnā apmērā, un uz šī izlīguma pamata lieta daļā ir izbeigta.

"Apsūdzība daļā par kapu apgānīšanu arī izbeigta, jo netika konstatēts, ka apsūdzētais apzinājās vai uztvēra pieminekļa uzstādīšanas faktu kapa vai apbedījuma vietā, nevis piemiņas vietā, memoriālā vai citās vietās, kas nav uzskatāms par kapu vai apbedījuma vietu Krimināllikuma izpratnē," norādīja prokuratūrā.

Izvērtējot apsūdzētā sniegtās liecības kopsakarībās ar citiem pirmstiesas izmeklēšanā iegūtajiem un nostiprinātajiem pierādījumiem, secināts, ka viņa darbībās objektīvi nav konstatējama konkrētā paredzētā noziedzīgā nodarījuma pazīme - subjektīvā puse.

Katrā konkrētā gadījumā ir nepieciešams konstatēt pilnīgi visas likumā paredzētās noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmes. Ja trūkst kaut vai viena šāda pazīme, kas ietilpst noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmju kopumā, tad nav pamata atzīt, ka personas darbībā vai bezdarbībā ir noziedzīga nodarījuma sastāvs, skaidroja prokuratūrā.

"Krimināllikuma paredzēto kapa apgānīšanu var izdarīt tikai ar tiešu nodomu. Vainīgais apzinās, ka ar savām darbībām apgāna kapu, apbedījuma urnu, apbedītu vai neapbedītu līķi, un apzināti tā rīkojas. Nodarījuma motīvi kvalifikāciju neietekmē, izņemot mantkārību, kad attiecībā pret kapa apgānīšanu pieļaujams arī netiešs nodoms," norādīja prokuratūrā.

Pierādījumi, ka apsūdzētais nepārprotami apzinājās, ka konkrētajā memoriālā Jēkabpilī veikti apbedījumi, pirmstiesas kriminālprocesā nav iegūti un izsmeltas visas iespējas attiecīgu pierādījumu iegūšanai, tādējādi prokuratūra šo lietu izbeidza.

Jau ziņots, ka 76,2 milimetru divīzijas lielgabals "ZIS-3" bez lafetes, kas bija uzstādīts virs kapa, kurā apbedīti Otrā pasaules karā kritušie padomju armijas karavīri, tika demontēts 2021. gada 24. februārī pēc pulksten 2 naktī. Izmantojot frontālo iekrāvēju "Cheng Gong", lielgabals tika aizvests uz Krustpils novadu un iemests Daugavā.

Lielgabala zādzības laikā ar trosēm sabojāti trīs Jēkabpils parka teritorijā augoši koki, kā rezultātā Jēkabpils pilsētas pašvaldībai nodarīti materiālie zaudējumi 287,54 eiro vērtībā.

Lielgabalu tā arī neizdevās atrast.

Jēkabpils mājaslapā sadaļā pie apskatāmām piemiņas vietām minēts, ka Otrā pasaules kara memoriāls tika atklāts 1976. gadā. Tas veltīts deviņu Padomju Savienības karavīru piemiņai, kas krituši cīņās nacistiskās Vācijas karaspēku. Lielgabals bija uzstādīts pie karā kritušo padomju armijas un latviešu strēlnieku korpusa virsnieku apbedījuma.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka Kalve ir zemnieku saimniecības "Kalves" un uzņēmuma "Krustpils enerģija" īpašnieks. Tāpat viņš kopā ar Atmodas laika līderi Daini Īvānu un citām personām darbojas Jēkabpils latviešu biedrības valdē.

Kalve ir arī zemessargs, tomēr ņemot vērā prokuratūras celto apsūdzību viņš tika atstādināts no zemessarga amata pienākumu pildīšanas.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka toreizējais nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" saraksta līderis Kalve 2013. gada jūnijā kļuva par Krustpils novada domes priekšsēdētāju un šo amatu ieņēma līdz 2015. gada janvārim.

Kalve ir arī viens no brīvprātīgajiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri karo Ukrainas pusē.

Komentāri (0-7/7)

 • jēkabpilietis
  16.08.2022 13:17
  Vai tiešām redzot tos briesmu darbus kaimiņu zemē te vēl vajadzētu kautko runāt?
 • Vārdam
  16.08.2022 10:55
  Visus nē,tikai tos ,kuri slavina karu un fašistisko Krieviju .
  Lielgabals ir pats īstākais kara simbols.
 • Vārds
  16.08.2022 08:56
  Tātad ar šo tiek dots skaidrs un nepārprotams signāls, ka Jēkabpilī droši un nesodīti drīkst demolēt un novākt jebkuru objektu, kurš vien kādu iemeslu dēļ nepatīk vai neliekas simpātisks? Sidraba ābele ne visiem patīk. Jaunākais lūsis ne visiem liekas simpātisks. Vai varbūt varam nocelt un aizvākt ko tādu kas patīk, aizbildinoties, ka kaut kādu personīgui antipatiju dēļ iemetām Daugavā. Mazo vijolieku vai pupaino Labklājību, piemēram. Smuki jau ir, bet smukāk pie dāčas, kamēr jūs visi domājat ka šie tiešām Daugavā ... Galvenais ka tik kaut kādi apbedījumi nav veikti zem objekta.
 • ES
  15.08.2022 19:35
  Kas tur izbeigts?! Celiet parazīti ārā laupījumu. Vieta un laiks ir zināmi, īpašniekam ir jāatdod laupījums. Jums kāda lieta tiek novesta līdz galam? Seng Jong nav nekāda peldošā platforma.

  Lielgabalu tā arī nav izdevies atrast.

  Vispār kāds meklēja, jeb tik saņēma revolveri dāvinājumā par labi padarītu darbu?
 • he
  15.08.2022 18:06
  Tagad vēl valdība dabūs šamajam piemaksāt par nojaukto okupekli :DDD
 • jēkabpiliete
  15.08.2022 16:41
  Vislabākais, kas var būt.....
 • Ahahahah
  15.08.2022 15:31
  Nu baigi forši! Apgānīja kapavietu, nozaga lielgabalu, atbildība nekāda. Bravo! Skatīsimies dzīvē kā ies šim "varonim"! Pakustināja mirušos!

Atstājiet komentāru