Ar daudziem un dažādiem pasākumiem Jēkabpils novadā aizritējusi Bibliotēku nedēļa (FOTO)
- Radio1.lv --
- 28 aprilis 2025 --
- 0Komentāri
No 21. līdz 27. aprīlim norisinājās Latvijas Bibliotēku nedēļa, kuru jau kopš 1997. gada organizē Latvijas Bibliotekāru biedrība (LBB). Tās temats “Iesaiste, sadarbība, attīstība – bibliotēkas veiksmes pamats”. as ir ikgadējs notikums, kas sabiedrībai atgādina par bibliotēku nozīmi lasīšanas, zināšanu, sadarbības veicināšanā, norāda Jēkabpils Galvenās bibliotēkas direktore Zinaīda Rabša.
Jēkabpils novada bibliotēkās Bibliotēku nedēļā norisinājās gandrīz 30 dažādi pasākumi gan bērniem, gan pieaugušajiem. Tajā skaitā lasītāju kluba tikšanās, dažādas izstādes, viktorīnas, pārgājiens uz valsts zonālu arhīvu, stāstu pēcpusdienas, tikšanās ar interesantiem cilvēkiem, orientēšanās spēle „Bibliotēkai pa pēdām” un daudzi citi.
Bibliotēku nedēļā Leimaņu bibliotēkā notika pasākums - "Grāmata manā dzīvē", tikšanās ar žurnālisti Sandru Mikanovsku. Izstādes "Latviešu Grāmatai -500" atklāšana un ieskats Latviešu grāmatas tapšanas vēsturē, saruna par grāmatu katra dzīvē.
ibliotēkas vadītāja Līga Lācīte, atklājot izstādi, stāstīja, ka aicināja pagasta iedzīvotājus atnest uz bibliotēku senās grāmatas. Grāmatām, kas izvietotas izstādē, ir 100 un vairāk gadu, senākās grāmatas ir datētas ar 1824.gadu, diemžēl visām grāmatām nebija iespējams atrast izdošanas gadu, jo daudzām jau vairs nav vāku, bet atsevišķās izdošanas gads nav minēts. Izstādē aplūkojamās grāmatas pamatā ir reliģiska satura – Bībeles, sprediķu grāmatas, jo tās tika rūpīgi glabātas un nodotas no paaudzes paudzē. Izstādē apskatāmas apmēram 150 grāmatas. Taču izstādes papildināšana, ar iedzīvotāju atnestajām senajām grāmatām turpināsies visu šo gadu. Izstādē apskatāmas arī mācību grāmatas, mēnešraksti, žurnāli, arī dienasgrāmatas un darbu burtnīcas, kurās mūsdienu skolēnu var pamācīties glītrakstīšanā. Daudzās grāmatās atrodams arī Leimaņu pirmās bibliotēkas, ko veidoja biedrība, zīmogs, šīs bibliotēkas krājumi pazuda pirmā pasaules kara laikā.
Pēc izstādes „Latviešu Grāmatai – 500” atklāšanas, bija iespēja noskatīties Nacionālās bibliotēkas videoklipu par pirmajām zinamajām grāmatām latviešu valodā. Pasākuma turpinājumā notika saruna par grāmatu katra dzīvē.
Savukārt 24. aprīlī Jēkabpils Tautas namā norisinājās Jēkabpils novada publisko un skolu bibliotēku darbinieku sanāksme, ko organizēja Jēkabpils novada Galvenā bibliotēka. Tajā LNB Bibliotēku attīstības centra nozares speciāliste Ilze Kļaviņa informēja par tematu - Lasīšanas veicināšanas aktivitātes publiskajās un skolu bibliotēkās. Savukārt par tēmu - Latvijas Bibliotēku portāls un Literatūras ceļvedis: dārgumu lādes bibliotekāriem, lasītājiem un nelasītājiem – LNB Bibliotēku attīstības centra speciālistes Ilze Kļaviņa un Elita Vīksna. LNB Bibliotēku attīstības centra nozares informācijas eksperte Elita Vīksna stāstīja arī par jaunāko profesionālo literatūru bibliotēku nozarē LNB krājumā.
Pēc Jēkabpils novada publisko un skolu bibliotēku darbinieku sanāksmes notika tikšanās ar apgāda “Jumava” vadītāju Juri Visocki, Liu Guļevsku, grāmatas “Viktors Lapčenoks. Dziesmas bruņinieks” līdzautori un Viktoru Lapčenoku.
Attēlos: Pasākums Leimaņu bibliotēkā, Jēkabpils novada publisko un skolu bibliotēku darbinieku sanāksme un tikšanās ar ar apgāda “Jumava” vadītāju Juri Visocki, Liu Guļevsku, grāmatas “Viktors Lapčenoks. Dziesmas bruņinieks” līdzautori un Viktoru Lapčenoku.
Foto: Jēkabpils novada galvenā bibliotēka un Spodra Purviņa