2025.gada 8. maijs

Staņislava, Staņislavs, Stefānija

Rotāšana un gavilēšana Sēlpils pagasta “Boļānos” norisināsies jau 17. pavasari

Rotāšana un gavilēšana Sēlpils pagasta “Boļānos” norisināsies jau 17. pavasari

Pavasara rotāšana ir viena no Sēlijas identitātes zīmēm un reizē arī  spilgtākajām latviešu tradicionālās vokālās mūzikas izpausmēm.


Krišjānis Barons “Latvju dainu” ievadā raksta, ka rotāšana “..bija bez šaubas visdaiļākā dziedāšana..”, savukārt etnomuzikoloģe Ieva Tihovska to raksturojusi šādi: “Sēlpils un Vārnavas rotāšana ir krāšņa daudzbalsība, no divām līdz pat četrām balsīm. Rečitatīvs jeb «teikšana» apvienota ar dūdu un sillabisko burdonu, skanējumam raksturīgas spraigas sekundu saskaņas un gari vilktas, pēc tam aprautas beigas «rotā-ā-ā-ā-ja!», «rotā-ā-ā-ā-i!”. 19. gadsimta beigās no sēlpiliešiem un vārnaviešiem iegūtas liecības, ka rotāšana notikusi no agra pavasara līdz Vasarsvētkiem, kad siltos un rāmos vakaros sievas un meitas salasījušās kalnu galos un dziedājuša dziesmas ar piedziedājumu “rotā!”, tādējādi izpaužot prieku par dabas atmodu un priecējot klausītājus ar savu skanīgo, tālu dzirdamo dziedājumu. Ārpus Sēlijas pavasara rotāšanas tradīcija bagātīgi fiksēta Lielvārdē un Jumpravā, bet pavisam nedaudz arī pie Gudenieku suitiem. Savukārt gavilēšanu var raksturot kā kādreiz visā Latvijas teritorijā pazīstamu āra dziedāšanas veidu, kas tika praktizēts galvenokārt pavasara un vasaras sezonās. Ar gavilēšanas jēdzienu saistāms gan īpašs dziesmu repertuārs (tā spilgtākā izpausme – ganu gavilēšana) un skaņveides paņēmieni, gan paaugstināta dziedājuma emocionalitāte un ekspresivitāte, ko visspilgtāk izteic  dziedājumos iekļauti izsaucieni un piegavilējumi.

Sēlpils pagasta “Boļānos” rotāšana un gavilēšana notiek kopš 2009. gada, pulcējot āra dziedāšanas un muzicēšanas praktizētājus un interesentus no dažādām Latvijas vietām un pārrobežas. Šogad pasākums norisināsies jau 17. reizi, bet pirmo reizi ar Valsts kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas  “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” Sēlijas kultūras programmas 2025 finansiālu atbalstu. Atbalstītā projekta “Rotāšana un gavilēšana Sēlpils pagasta “Boļānos”” ir veicināt Sēlijas un sēļu nemateriālās kultūras mantojuma saglabāšanu un pārmantošanu, izzinot, praktizējot un popularizējot pavasara rotāšanas tradīciju un āra dziedāšanas un muzicēšanas tradīcijas kopumā, pielāgojot mūsdienu kultūrvidei. Papildus nozīmi projekta īstenošana iegūst šobrīd aktuālā Sēlijas kultūras kanona veidošanas kontekstā. Tāpat projekts pieskaitāms priekšdarbiem, kas veicami, lai minēto tradīciju tuvākajā nākotnē varētu iekļaut Nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā.

Laiks: 24. maijs, plkst.14.00 – 23.00

Vieta: bioloģiskā apskates saimniecība “Boļāni”, Sēlpils pagasts

Programma:

14.00 – 14.30 Dalībnieku ierašanās

14.30 – 15.30 Iepazīšanās ar “Boļānu” vēsturi, apkārtnes kultūrvēsturi un tūrisma objektiem māju saimnieces Maijas Dainas Paegles vadībā

15.30 – 16.00 Tējas pauze

16.00 – 17.00 Folkloristes Ivetas Tāles priekšlasījums un prezentācija par latviešu āra dziedāšanas tradīcijām un Sēlijas pavasara rotāšanu

17.00 – 18.00 Rotāšanas un gavilēšanas meistarklase LKA tradicionālās dziedāšanas grupas “Saucējas” vadībā

18.00 – 18.30 Tējas pauze

18.30 – 20.30 Skaņvietu meklēšana, rotāšana, gavilēšana un muzicēšana “Boļānu” pakalnos

20.30 – 23.00 Vakarēšana “Boļānu” pagalmā

Pasākuma dalībnieki aicināti ierasties “Boļānos” jau agrā pēcpusdienā, lai māju saimnieces Maijas Dainas Paegles mīļi sagaidīti un vadīti iepazītos ar māju vēsturi, apkārtnes kultūrvēsturi un tūrisma objektiem, noklausītos folkloristes, tradicionālās āra dziedāšanas pētnieces un atdzimšanas veicinātājas Ivetas Tāles priekšlasījumu par Sēlijas pavasara rotāšanu un latviešu āra dziedāšanas tradīcijām un piedalītos Latvijas Kultūras akadēmijas Tradicionālās dziedāšanas grupas “Saucējas” vadītā rotāšanas un gavilēšanas meistarklasē. Tāpat dalībnieki aicināti muzicēt vai vienkārši klausoties baudīt muzicēšanu “Boļānu” pakalnos kopā ar Krustpils kultūras centra sēļu tradicionālās mūzikas grupu “Krāce”, Lielvārdes kultūras nama folkloras kopu “Josta”, Jaunjelgavas kultūras centra folkloras kopu “Lauce”, Kupišķu kultūras centra folkloras ansambli “Kupkėmis” un tautas muzikantu Eduardu Klinti, tādējādi radot vienreizēju un neatkārtojamu apkārtnes skanisko ainavu. Pasākuma noslēgumā gaidāma vakarēšana “Boļānu” pagalmā ar galda dziesmām, dejām un rotaļām, baudot māju saimnieces ceptās sēļu karašas, zāļu tējas un pasākuma dalībnieku līdzpaņemto cienastu.

Ikviens pavasara rotāšanas un arī citu āra dziedāšanas un muzicēšanas tradīciju praktizētājs un interesents ir aicināts uz ikgadējo rotāšanu un gavilēšanu Sēlpils pagasta “Boļānos”!

Foto: Spodra Purviņa
Attēlā: Boļānu saimniece Maija Daina Paegle.

Atstājiet komentāru