Latvijas Banka izlaiž kolekcijas monētu "Pasaku monēta III. Vecīša cimdiņš"
Latvijas Banka otrdien, 28. martā, izlaiž kolekcijas monētu "Pasaku monēta III. Vecīša cimdiņš".
Šī ir trešā kolekcijas monēta īpašā monētu sērijā, kas veltīta tautā iemīļotākajām un zīmīgākajām latviešu pasakām. Pirmā šīs sērijas monēta "Pasaku monēta I. Pieci kaķi" tika izlaista 2015. gadā, savukārt 2016. gadā tapa kolekcijas monēta "Pasaku monēta II. Ezīša kažociņš".
Monēta veltīta pasakai "Vecīša cimdiņš", kuras morāle ieslēgta šķietami jautrā un panaivā stāstiņā, kaut ar mazliet skumjām beigām. Viedas dzīvošanas mācība pasakā sniegta metaforiski. Proti, katram cilvēkam jāiemācās cieņa pret dzīvību, līdzcietība pret nelaimē nonākušiem, līdzjūtība grūtībās un vēlme un prasme sadarboties, lai vairotu kopīgo labklājību.
Monētas grafiskā dizaina autors ir mākslinieks Arvīds Priedīte, kuram tā ir 14. kolekcijas monēta. Ģipša modeli veidojis daudzu monētu līdzautors Jānis Strupulis.
Kolekcijas monēta "Pasaku monēta III. Vecīša cimdiņš" izgatavota UAB Lietuvos monetų kalykla (Lietuva). Monētas priekšpusē attēlots rakstains krāsains cimds, tā apakšā redzamas lāča un vilka kājas, kā arī muša, zaķis un pele. Monētas aizmugurē redzami pasakas varoņi – lācis, vilks, pele un zaķis – dejas solī, kā arī muša lidojumā.
Kolekcijas monēta "Pasaku monēta III. Vecīša cimdiņš" ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā (tomēr maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāks apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas). Monētas maksimālā tirāža – 10 000 eksemplāru.
Monētas cena Latvijas Bankas kasēs – 47.00 eiro. Monētu no 28. marta varēs iegādāties Latvijas Bankas kasēs K. Valdemāra ielā 1B, Rīgā, un Teātra ielā 3, Liepājā, un to no šodienas plkst. 15.00 iespējams rezervēt (un no 15. maija izpirkt) Latvijas Bankas jauno kolekcijas monētu un citu numismātikas produktu rezervēšanas sistēmā, kas pieejama Latvijas Bankas interneta vietnes www.bank.lv Monētu sadaļā (adrese: https://rezervetmonetu.bank.lv). Šīs sistēmas nozīmīgākā priekšrocība klientiem ir iespēja ērti un sev vēlamā laikā, kā arī bez gaidīšanas rindā iegādāties jaunas kolekcijas monētas un dažādus numismātikas produktus, ko piedāvā Latvijas Banka. Šī iespēja būs noderīga, piemēram, reģionu iedzīvotājiem, kuri aizņemtības vai citu iemeslu dēļ nevar apmeklēt Latvijas Bankas kases pirmajās dienās pēc jaunas monētas izlaišanas. Ja pieprasījums pēc monētas ir liels, kā tas bijis vairākkārt iepriekš, monētas sistēmā tiek rezervētas ļoti ātri – tam palīdz arī sistēmas ātrdarbība. Jāpiezīmē, ka šogad pēc ērtas un drošas sistēmas izveides Latvijas Banka piedāvās monētas iegādāties arī interneta tirdzniecības vietnē.
Monēta būs nopērkama arī tradicionālajās monētu tirdzniecības vietās – numismātikas salonos, grāmatu un suvenīru veikalos un juvelierveikalos (https://monetas.bank.lv/images/stories/pielikumi/nauda/Monetu-tirdzniecibas-vietas.pdf). Latvijas Bankas kolekcijas monētas un citus numismātikas produktus iespējams iegādāties arī VAS "Latvijas Pasts" e-veikalā (adrese: http://old.pasts.lv/lv/veikals/).
Informāciju par Latvijas Bankas kasēs nopērkamajām kolekcijas monētām sk. https://monetas.bank.lv/iegade. Te redzams, ka joprojām pieejams tematiski un mākslinieciskā izpildījuma ziņā plašs monētu klāsts. Ar 2017. gada monētu programmu iespējams iepazīties šeit: https://monetas.bank.lv/iegade.
Pielikumā – monētas apraksts (3., 4. lpp.), kā arī papildinformācija par eiro kolekcijas monētām un piemiņas monētām (5. lpp.).
Latvijas Bankas preses dienests
Tālr. 67022594; 67022384
bank.lv | makroekonomika.lv | naudasskola.lv
PASAKU MONĒTA III. VECĪŠA CIMDIŅŠ
Nominālvērtība: 5 eiro
Svars: 31.47 g, diametrs: 38.61 mm
Metāls: 925° sudrabs, kvalitāte: proof, ar triju krāsu uzdruku aversā
Kalta 2017. g. UAB Lietuvos monetų kalykla (Lietuva)
Mākslinieki: Arvīds Priedīte (grafiskais dizains) un Jānis Strupulis (plastiskais veidojums)
Monētas priekšpuse (averss)
Centrā – rakstains krāsains cimds, tā apakšā redzamas lāča un vilka kājas. Monētas lejasdaļā pa kreisi no cimda – muša un zaķis, pa labi – pele. Pa labi no cimda puslokā vietots uzraksts VECĪŠA CIMDIŅŠ.
Monētas aizmugure (reverss)
Lācis, vilks, pele un zaķis dejas solī un muša lidojumā. Zem tiem – uzraksts 5 EURO, monētas lejasdaļā pa labi – gadskaitlis 2017.
Monētas josta
Uzraksti "LATVIJAS BANKA" un "LATVIJAS REPUBLIKA", atdalīti ar rombveida punktiem.
Latviešu folklora ir neizsmeļama tautas gudrību krātuve. Tur rodamās pamācības saglabā aktualitāti arī modernajos laikos. Tās ir universālas, pārlaicīgas un vispārcilvēciskas. Latviešu tautas pasakā par vecīša cimdiņu vēstījums nav garš, bet vēl ilgi silda sirdi.
Kā jau visas pasakas, arī šī sākas sensenos laikos. "Dzīvoja sirms vecītis. Reiz aukstā ziemā viņš brauca uz mežu pēc malkas. Vecītim iegribējās aizdegt pīpīti. Cikām viņš azotē meklēja pīpi, tabaku un šķiltavas, tikām pazaudēja vienu cimdiņu." Kas vienam zudums, citam – atradums. Cimdiņš kļūst par patvērumu un glābiņu no aukstuma mušu ķēniņienei, pelītei pīkstītei, zaķītim baltļipītim, vilkam strupausim un pat lācim. Cits citam lūgumu sasildīties neatteikdami, viņi vienojas dejas solī.
Tieši bailes – šajā gadījumā negaidītas gaiļa dziesmas raisītas – ir ciešās vienotības posts, jo, visiem meklējot glābiņu bēgot, cimdiņš saplīst. Nav ziņu, cik labi pēc tam klājas mušai ķēniņa pilī, pelītei kartupeļu pagrabā, zaķītim auzās, vilkam krūmos un lācim mežā, bet tas gan skaidrs, ka "vecītis līdz šai dienai staigā ar vienu cimdiņu".
Kā katrai pasakai, arī šai ir sava morāle, kas ieslēgta šķietami jautrā un panaivā stāstiņā, kaut ar mazliet skumjām beigām. Dzīves gudrība še vispirms vērsta uz pasakas galveno auditoriju – bērniem. Viedas dzīvošanas mācība pasakā sniegta metaforiski. Proti, katram cilvēkam jāiemācās cieņa pret dzīvību, līdzcietība pret nelaimē nonākušiem, līdzjūtība grūtībās un vēlme un prasme sadarboties. Tās ir attiecību vērtības, kas visos laikos līdzējušas cilvēkiem izdzīvot karos, krīzēs un citās dzīves nedienās un vairot kopīgo labklājību. Vecīša cimdiņš te ir gudrības un pieredzes simbols, saprāta varas un sadarbspējas izpausme. Tas visus mājīgā siltumā tver, nestundā glābj, tik jāprotas vienoties kopībā. Tāpēc cimdiņā, kaut šaurībā, var labestīgi sadancot lācis, vilks, zaķītis, pelīte un mušiņa, kas visi liktenīgi vienoti lielajā dzīvības zarojumā. Tā ir brīnišķa lielās esības alegorija.
Taču šo pasaku var projicēt arī uz pieaugušo lielās pasaules īstenību. Vai sabiedrības daudzveidībā un sarežģītībā visi un katrs simboliski nespēlējam kādu no šīm – lāča, vilka, zaķīša, pelītes vai mušiņas – lomām? Un cik destruktīvs izrādās vienprātības trūkums, ko pasakā uzjundī trauksmes un nemiera cēlājs gailis! Kad savos darbos un rīcībā paliekam katrs par sevi, zaudējot kopības spēku un ikdienas skrējienā aizmirstot līdzcietību, gādību un sirsnību, pāri paliek nesalāpāms vecīša cimdiņš.
Kaut pasakas izskaņa ir minorā toņkārtā, Latvijas Bankas kolekcijas monētā tik pamācošais vēstījums koncentrēts optimistiska, pat jautra un humorpilna zīmējuma veidolā. Tā dominante ir esības prieks. Nebēdāsim – sadancosim... Latviešu tautas ceļš uz gaismu daudzkārt locījies deju rakstos. Lai sudrabainais vecīša cimdiņš silda prātus un sirdis maziem un lieliem – visiem, kas turēs rokās šo viedo monētu!
Latvijas Bankas darbība kolekcijas un 2 eiro piemiņas monētu jomā
Latvijas Banka kopš 1993. gada izlaidusi 98 lata un 19 eiro kolekcijas monētu. Kopumā Latvijas monētu veidošanā piedalījušies vairāk nekā 50 Latvijas mākslinieku.
Latvijas monētas ir augstu novērtētas visā pasaulē, saņemtas daudzas prestižas godalgas, turklāt 2010. gadā ASV numismātikas publikāciju izdevniecības Krause Publications un tās izdotā žurnāla World Coin News organizētajā konkursā "Gada monēta" (Coin of the Year) "Latvijas monēta" saņēma galveno balvu nominācijā "Gada monēta". 2015. gadā šajā konkursā par labāko nominācijā "Labākais mūsdienu notikumu atspoguļojums" (Best Contemporary Event) tika atzīta sudraba kolekcijas monēta "Baltijas ceļš".
Naudas zīmju tapšanā nozīmīga loma ir Latvijas Bankas izveidotajai monētu dizaina komisijai (sākotnēji – Latvijas Bankas monētu sižetiskā risinājuma komisija), kas darbojas kopš 1993. gada 12. novembra. Kopā ar Latvijas Bankas darbiniekiem šajā komisijā strādā Latvijā pazīstami mākslas un kultūras eksperti, mākslinieki un zinātnieki.
Pēc eiro ieviešanas top kolekcijas monētas ar Latviju raksturojošiem sižetiem un augstvērtīgu māksliniecisko izpildījumu. Kolekcijas monētas ir maksāšanas līdzeklis tikai emisijas valstī. Tomēr maz ticams, ka šādas monētas reāli nonāks apgrozībā, jo pēc būtības tās ir mākslas darbi un ir numismātu un citu interesentu īpaši pieprasītas.
Kolekcijas monētu nominālvērtībai jābūt atšķirīgai no apgrozības monētu nominālvērtības (piemēram, 5 vai 10 eiro). Kolekcijas monētu specifikācijas (krāsa, diametrs, svars, materiāls u.c.) būtiski atšķiras no apgrozības monētu raksturlielumiem.
Informāciju par Latvijas Bankas kasēs nopērkamajām kolekcijas monētām sk. https://monetas.bank.lv/iegade.
Vēl viena monētu mākslas joma ir 2 eiro piemiņas monētas (īpaša dizaina 2 eiro apgrozības monētas). Katru gadu ikviena eiro zonas valsts var izlaist divas šādas monētas (Latvijā agrāk tika emitētas īpaša dizaina 1 lata apgrozības monētas), kas veltītas valsts, Eiropas vai pasaules nozīmes notikumiem. Papildus tam visas eiro zonas valstis kopā var izlaist vēl vienu 2 eiro monētu kādas kopējas Eiropas Savienības valstu tēmas ietvaros.
Piemiņas monētām ir tādas pašas iezīmes un Eiropas puse kā parastajām 2 eiro apgrozības monētām, bet pusē ar attiecīgās valsts veidoto simboliku tām attēlots piemiņas motīvs.
Eiro piemiņas monētas ir likumīgs maksāšanas līdzeklis eiro zonā – tās var izmantot un tās jāpieņem tāpat kā visas pārējās eiro apgrozības monētas.
* * *