2024.gada 26. novembris

Konrāds, Sebastians, Sebastijans

Galerijā Centrs būs izstāde “AspazijaRainis: dumpiniecehumānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts” (FOTO) (Jubilejas pasākumu PROGRAMMA)

Galerijā Centrs būs izstāde “AspazijaRainis: dumpiniecehumānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts” (FOTO) (Jubilejas pasākumu PROGRAMMA)

Galerijas Centrs stiklotajā pasāžā jeb bijušajā Rīdzenes ielā no 2. līdz 14. septembrim būs aplūkojama Memoriālo muzeju apvienības (MMA) izstāde “Aspazija/Rainis: dumpiniece/humānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts”.

 

Izstādes ekspozīcija tika izveidota, svinot abu izcilo latviešu literātu 150. jubileju, un bija daļa no Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē publiskās diplomātijas un kultūras programmas.

 

Līdz šim izstāde “Aspazija/Rainis: dumpiniece/humānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts” tikusi eksponēta UNESCO galvenajā mītnē Parīzē (Francija), Ļvovā (Ukrainā), V. un A. Vasņecovu Vjatkas mākslas muzejā Kirovā (Krievija), kā arī Jankas Kupalas Valsts literatūras muzejā Minskā (Baltkrievija) un Vitebskas apgabala novadpētniecības muzejā (Baltkrievija).

 

Izstāde “Aspazija/Rainis: dumpiniece/humānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts” vēsta par abiem dzejniekiem visas Eiropas attīstības kontekstā 19. un 20. gadsimta mijā, kad, sabrūkot impērijām, daudzas nācijas sāka lolot valstiskas autonomijas cerības un gaisā virmoja idejas par vienotu Eiropu.

 

Šajā laikā veidojās un attīstījās latviešu profesionālā literatūra, politiskā doma, izglītības sistēma. Aspazijas un Raiņa darbs kļuva par nozīmīgu latviešu nacionālās pašapziņas un kultūras pamatu. Viņu veikums ir atstājis dziļu iespaidu visu turpmāko paaudžu literātu darbībā, arī filozofijā, politiskajā kultūrā, pat ikdienas valodā – ar savu daiļradi un cittautu literatūras tulkojumiem Rainis latviešu valodā ieviesis un aktualizējis vairākus simtus vārdu, kas joprojām ir neatņemama latviešu literārās valodas sastāvdaļa.

 

Izstādi veidojusi Memoriālo muzeju apvienība, koncepcijas un teksta autors ir rakstnieks Pauls Bankovskis, izstādes mākslinieks – Kaspars Perskis.

Visu izstādes laiku, no 2. līdz 14. septembrim interesentiem būs iespēja apmeklēt izstādi zinoša gida pavadībā bez maksas, iepriekš piesakoties pa tālruni 27162891 (darba laikā) vai epastu rainis.vasarnica@memorialiemuzeji.lv. Īpaši aicinātas skolēnu grupas.

Izstādes izveidi un eksponēšanu nodrošina Latvijas Republikas kultūras ministrija un atbalsta Galerija Centrs. Izstāde iekļauta arī Dzejas dienu 2015 programmā.

 

Raiņa 150. dzimšanās dienā – 11. septembrī – izstādi papildinās vairāki pasākumi. Visas dienas garumā, no plkst. 12.00 līdz 17.00 Rīdzenes ielā darbosies Dzejas dienu Dzejas pasts, piedāvājot nosūtīt sev tuvam cilvēkam, draugam vai paziņam īpašo Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubilejas pastkarti Latvijas teritorijā bez maksas. Atklātnes izveidē Galerijā Centrs piedalīsies kaligrāfi (Latvijas Kaligrāfu biedrība), kas izvēlēto Raiņa vai Aspazijas citātu padarīs par unikālu mākslas darbu un dāvanu ikvienam adresātam. Dzejas pastu atbalsta Latvijas Pasts, AS “Antalis” un “McĀbols poligrāfija”.

 

11. septembrī plkst. 12.30 notiks Latvijas Pasta Rainim un Aspazijai veltītā pastmarku bloka prezentācijas pasākums. Savukārt jau no plkst. 10.00 Galerijā Centrs notiks īpašā pastmarku bloka pirmās dienas zīmogošana.

 

Paralēli Dzejas pastam un Latvijas Pasta īpašās pastmarkas zīmogošanas pasākumam Galerijā Centrs darbosies arī Ievas Helmūtes “Grafikas skolas” radošā darbnīca. Plašāka informācija www.grafikaskola.lv.

 

2014. gadā pavasarī pēc Kultūras ministrijas darba grupas Raiņa un Aspazijas jubilejas gada īstenošanai ierosinājuma Nacionālā kultūras padome vienojās 2015. gadu pasludināt par Raiņa un Aspazijas jubilejas gadu, rosinot valsts, pašvaldības un nevalstiskās organizācijas iesaistīties tā norisē ar iniciatīvām, plānojot un īstenojot pasākumus un citas aktivitātes Raiņa un Aspazijas personību un viņu radītā kultūras mantojuma aktualizēšanai. Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubileja ir ietverta UNESCO 2014. - 2015. gada svinamo dienu kalendārā.

 

Par godu Raiņa un Aspazijas 150. dzimšanas dienai ir izveidota pasākumu programma “Pastāvēs, kas pārvērtīsies”. Programmas informatīvie atbalstītāji: “Kultūras Diena”, “Latvijas Avīze”, portāls “Delfi”, interneta žurnāls “Satori”, portāls “Tvnet” un “Draugiem.lv”.

 

Pasākumi Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gadā no 31. augusta līdz 13. septembrim

 

Septembrī Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gada programma sasniedz kulmināciju. Paralēli Raiņa jubilejai veltītajiem pasākumiem no 3. līdz 15. septembrim norisinās tradicionālās Dzejas dienas. Plašāka informācija – www.dzejasdienas.lv/2015. Aktuālāko informāciju par Raiņa un Aspazijas jubilejas gadu var atrast www.aspazijarainis.lv.

 

LIELĀKIE RAIŅA 150. JUBILEJAS NOTIKUMI

 

Muzikāli poētisks uzvedums “Dagdas piecas skiču burtnīcas”
10. septembrī plkst. 20.00 Rīgas Sv Pētera baznīcā (bezmaksas) PIRMATSKAŅOJUMS
11. septembrī plkst. 18.00 Rēzeknē, Latgales vēstniecībā “Gors” (biļetes www.bilseuparadize.lv)
12. septembrī plkst 14.00 Jēkabpils novada Zasas kultūras namā (bezmaksas)
12. septembrī plkst. 19.00 Madonas kultūras namā (bezmaksas)
8. novembrī plkst. 15.00 Jūrmalā, Dzintaru koncertzālē (bezmaksas)
15. novembrī plkst. 18.00 Ventspils Pārventas bibliotēkā (bezmaksas)
29. novembrī plkst. 18.00 Vidzemes koncertzālē “Cēsis” (biļetes www.bilseuparadize.lv)

 

Muzikālais uzvedums “Dagdas skiču burtnīcas” ir domubiedru Ievas Paršas, Uģa Brikmaņa un Oresta Silabrieža idejas īstenojums, un tajā iekļauti Raiņa dzejas lasījumi līdzās astoņu Latvijas komponistu jaundarbiem. Tos radījuši dažādu paaudžu un stipri atšķirīgu radošo rokrakstu īpašnieki - Maija Einfelde (1939), Pēteris Plakidis (1947), Mārīte Dombrovska (1977), Gundega Šmite (1977), Andris Dzenītis (1978), Oskars Herliņš (1980), Santa Bušs (1981), Jēkabs Jančevskis (1992).

 

Izstāde “Aspazija/Rainis: dumpiniece/humānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts”
2. - 14. septembris
Galerija Centrs, Audēju ielā 16, Rīgā
Bezmaksas

 

Raiņa 150. jubilejas mēnesī rīdziniekiem būs iespēja aplūkot šogad Parīzē, Kirovā un Minskā pabijušo izstādi “Aspazija/Rainis: dumpiniece/humānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts”. Ekspozīcija bija daļa no Latvijas prezidentūras ES Padomē publiskās diplomātijas un kultūras programmā.

 

Izstādi veidojusi Memoriālo muzeju apvienība, koncepcijas un teksta autors ir rakstnieks Pauls Bankovskis, izstādes mākslinieks – Kaspars Perskis.

 

Dzejas pasts un Latvijas Pasta pastmarku bloka prezentācija


11. septembris no plkst. 10.00
Galerija Centrs, Audēju ielā 16, Rīgā
Raiņa dzimšanas dienā, 11. septembrī izstādi “Aspazija/Rainis: Dumpiniece/Humānists. Divu latviešu dzejnieku stāsts” papildinās virkne pasākumu.
Plkst. 10.00 sāksies Latvijas Pasta īpašā Rainim un Aspazijai veltītā pastmarku bloka pirmās dienas zīmogošana
Plkst. 12.00 darbu sāks Dzejas pasts un kaligrāfi no Latvijas Kaligrāfu biedrības. Līdz pat plkst. 17.00 ikvienam būs iespēja nosūtīt bez maksas (Latvijas teritorijā) īpašo svētku pastkarti. Atklātnes noformēšanā palīdzēs kaligrāfi, kas ikviena izvēlēto Raiņa vai Aspazijas citātu padarīs par unikālu mākslas darbu un dāvanu ikvienam adresātam.


Plkst. 12.30 Latvijas Pasta īpašā pastmarku bloka prezentācijas pasākums

 

Galerijā Centrs darbosies arī Ievas Helmūtes "Grafikas skolas" radošā darbnīca

 

“Cilvēks un piemineklis”. Dzejas lasījums nolietotā pilsētvidē
11. septembris plkst. 17.00
Esplanādē pie Raiņa pieminekļa

 

Piedalās dzejnieki Knuts Skujenieks, Jānis Peters, Leons Briedis, Jānis Rokpelnis, Māris Salējs, Inese Zandere, Anna Rancāne, Edvīns Raups, Eduards Aivars, Inga Gaile, Ingmāra Balode, Arvis Viguls, Henriks Eliass Zēgners. Arno Jundzes un Jāņa Dripes uzrunas. Kora dziesmās – Raiņa dzeja, atmiņās – pieminekļa un Dzejas dienu sākotne un nākotne.


Rīko Latvijas Rakstnieku Savienība un Memoriālo muzeju apvienība.


“Uguns un nakts”. Pirmizrāde Latvijas Nacionālajā teātrī
11. septembris plkst. 19.00

 

Viņam bija tikai viens ienaidnieks - viņš pats, viņam vajadzēja uzvarēt tikai vienā kaujā - pašam ar sevi. Un veikt vertikālo transcendenci - mainīties uz augšu. To viņš nespēja. Un tomēr - varbūt šī mūžīgā cīņa ir labākais, kas ar Lāčplēsi varēja notikt. Par labo un ļauno, par cīņu, kas nekad nevar būt uzvarēta, bet, kas viegli var tikt zaudēta.


Režisors Viesturs Kairišs, Lomās – Uldis Anže, Guna Zariņa (JRT), Maija Doveika, Gundars Grasbergs.
Tuvākās izrādes 12., 15., 16., un 22. septembrī.

 

“Bērns vārda Rainis” pirmizrāde Valmieras teātrī
11. septembrī plkst. 18.30


Kā notiek ģēnija tapšana, radošā gara iemiesošanās? Izrāde par puisēnu Raini, kas domāta maziem bērniem, bet, protams, arī pieaugušajiem. Aktieri spēlēs visu: Raiņa fantāzijas tēlus un viņu pašu, viņa vecākus un vīzijas, viņa rotaļu lietas un spēļu biedrus. Izrādes pamatā Jāņa Pliekšāna (Raiņa) literārais mantojums, biogrāfijas un bērnu dienu zemes izpēte ceļojumos un etīdēs.

 

Režisors – Reinis Suhanovs
Idejas autori – Inese Ramute un Mārtiņš Meiers
Lomās: Inese Ramute, Mārtiņš Meiers
Tuvākās izrādes 18. septembrī plkst. 12.00 un 15.00

 

“Jānis. Elza. Mīlas grāmata”. Filma par Raini un Aspaziju mūsdienās
11. septembrī plkst. 19.30 pirmizrāde LTV1.

 

11. sepetmbrī LTV1 pirmizrādi piedzīvos jauna dokumentālā spēlfilma par Raini un Aspaziju mūsdienās, ko veido režisore Linda Olte. Scenārija autors – Arno Jundze.


Latvijas Televīzijas iecere ir Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gadā izveidot dokumentālu spēlfilmu par izcilo Latvijas dzejnieku un domātāju radošajiem un personiskajiem likteņiem. Filma iecerēta kā stāsts par to, kā satiekas Aspazija un Rainis, bet viņu mīlestība rada visu laiku izcilāko radošo tandēmu Latvijas kultūras vēsturē. Filmas iecere ir Raini un Aspaziju attēlot mūsdienās un mūsdienīgi, tādējādi atklājot Raiņa laikmetīgumu, viņa revolucionāro dabu un novatoriskās idejas, kas akcentētu to aktualitāti un jaudīgumu 21. gadsimtā, savukārt, Aspaziju – kā laikmetīgi domājošu sievieti, drosmīgu feminisma līderi un mākslinieciski dziļu un emocionālu personu.


Raiņa lomā Jānis Znotiņš, Aspazija - Madara Botmane/Margo Zālīte
Latvijas Bankas Rainim un Aspazijai veltītā kolekcijas monēta
Par godu Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gadam Latvijas Banka laiž klajā jaunu sudraba eiro kolekcijas monētu. To veidojušas mākslinieces Arta Ozola-Jaunarāja un Ligita Franckeviča.

 

Monēta tirdzniecībā no 8. septembra.

 

Raiņa un Aspazijas 150 gadu jubilejai veltītais VI Letonikas kongress
10. un 11. septembrī


Latvijas Zinātņu akadēmijas Portretu zāle, 3. stāvs, Akadēmijas laukumā 1, Rīgā


No 10. līdz 11. septembrim norisināsies Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Letonikas VI kongress (LZA Portretu zāle, 3. stāvs, Akadēmijas laukums 1, Rīga), kas veltīts Aspazijas un Raiņa 150 gadu jubilejai un tā pasākumi notiks Rīgā un Jūrmalā.


Kongresa programmā paredzēta plenārsēde ar Rainim un Aspazijai veltītiem ziņojumiem, Kongresa izbraukuma sēde Jūrmalas pilsētas muzejā un darbs dažādu zinātņu nozaru tematiskajās sekcijās.


Konferences norises programma pieejama valsts pētījumu programmas “Letonika” mājaslapā.

 

NOTIKUMI RAIŅA DZIMTAJĀS VIETĀS

„Rainim un Aspazijai 150 Pliekšānu mājās” Stelpē
11. un 12. septembris
Vecumnieku novada Stelpes pagastā

11. septembrī Pliekšānu mājās notiks multimediāls, izglītojošs un izklaidējošs pasākums bērniem un jauniešiem „Bērnu gadi, saules gadi”, kurā bērni tiks aicināti iepazīt dzejnieku daiļradē sastopamos tēlus, piedalīties dažādās radošās, sportiskās un izklaidējošās aktivitātēs, kā arī baudīt Latvijas Radio bērnu vokālā ansambļa „Dzeguzīte” (vadītāja Daila Martinsone) uzstāšanos.


Savukārt 12. septembrī gaidāma cikla „Rainim un Aspazijai 150 Pliekšānu mājās” kulminācija – kormūzikas koncerts „Dedzi dvēsele, dedzi!” Stelpes estrādē. Koncertā piedalīsies Vecumnieku novada bērnu un jauniešu koris „Via Stella” (makslinieciskā vadītāja Liene Batņa), Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes jauktais koris „Aura” (mākslinieciskais vadītājs Edgars Vītols), dzeju lasīs aktieri Indra Burkovska un Jānis Paukštello. Skanēs dziesmas ar Raiņa un Aspazijas vārdiem.


Muzikāls brīvdabas uzvedums „..atmiņās iegāju te..” Berķenelē
11. septembris plkst. 18.00
Daugavpils novada Kalkūnu pagastā


Dzejas dienas Berķenelē sāksies jau 10. septembrī, kad norisināsies gadskārtējais skatuves runas konkurss “Zelta sietiņš”, kurā piedalās Latgales skolu 2.–12. klašu audzēkņi. Savukārt 11.septembrī Berķenelē izskanēs muzikāls brīvdabas uzvedums “..atmiņās iegāju te..”. Atmiņu uzvedums sāksies ar tirgus ainām Dinaburgā 19. gadsimta beigās; darbība turpināsies pie Berķeneles mājas, kur tiks rādītas ainiņas no mazā Žaniņa dzīves.


Pasākumā kopā ar Daugavpils novada teātra studiju „Berķeneles kamolītis” piedalīsies Daugavpils novada Kultūras centra folkloras kopa „Dyrbyni”, vokālā studija „Stage On”, jauktais koris „Latgale”, Līksnas pagasta kultūras nama amatierteātris „Maskas”, Līksnas pagasta kultūras nama vidējās paaudzes deju kolektīvs „Daugaveņa”, Daugavpils Latviešu kultūras centra vidējās paaudzes deju kolektīvs „Saime”. Uzveduma scenāriju veido Alda Krastiņa. Kā īpašie viesi uzvedumā piedalīsies postfolkloras grupa „Rikši”, „Dramaturgu teātra” trupa un ugunsšova grupa „Ello&Co”.


Izstāde “Raiņa dzejas rotaļas” Jasmuižā
Izstādes atklāšana 11. septembrī


No 11. septembra Latgales tradicionālās kultūras un amatu mājā Jasmuižā būs skatāma izstāde “Raiņa dzejas rotaļas”, kur būs eksponēti dažādu mākslinieku Raiņa dzejoļu ilustrācijas no Rakstniecības un mūzikas muzeja krājuma (M. Stāraste, K. Sūniņš, J. Pīgoznis, J. Kīns, F. Pauļuka). Izstādē būs skatāma multfilma “Zelta sietiņš”, kā arī karaoke versijā līdzi dziedamas dziesmas ar Raiņa vārdiem (“Zelta sietiņš”, “Saule un mēness”, “Mākonīts un mākonīte”). Izstādē bērniem būs iespēja pašiem atklāt Raiņa dzeju dažādos veidos: lasot un skatoties, meklējot un atrodot, klausoties un dziedot līdzi, rotaļājoties un izspēlējot.


11. septembrī Jasmuižā plānots arī Dzejas dienu pasākums

 

CITI PASĀKUMI
MUZEJI

 

Oriģinālilustrāciju izstāde “Zelta kamolītis”
“Saules muzejs”, Vaļņu ielā 30, Vecrīgā
līdz 12. oktobrim


Muzejā apskatāma Laimdota Mūrnieka 1962. gadā tapusī oriģinālilustrāciju izstāde “Zelta kamolītis”, kas veltīta Raiņa dzejoļgrāmatai “Mīkla”.

 

Izstāde iekļauta “Saules muzeja” apmeklējuma ierastajā programmā un cenā.

 

Izstāde “Ar zelta stīgām. Jānis Rainis, “Jaunais Cīrulītis” un latviešu mākslinieki”
Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, Elizabetes ielā 57a – 26, Rīga, ieeja no pagalma puses
līdz 10. oktobrim

 

Izstāde vēsta par dzejnieka darbības laiku bērnu žurnāla “Jaunais Cīrulītis” atbildīgā redaktora amatā. Tas ir muzeja veltījums Raiņa 150. jubilejai. Izstādē eksponētas Anša Cīruļa, Indriķa Zeberiņa, Niklāva Strunkes, Ugas Skulmes, Ota Skulmes, Sigismunda Vidberga, Aleksandras Beļcovas u.c. autoru ilustrācijas, piedāvājot iepazīties ar sava laika ievērojamāko mākslinieku radošo devumu žurnālā, Raiņa kā atbildīgā redaktora darbības laikā.
Izstāde iekļauta muzeja ierastajā programmā un cenā.

 

MĀKSLA

 

Izstāde “Aspazijas un Raiņa tēli un transformācijas”
LKA E. Smiļģa Teātra muzejs, E. Smiļģa ielā 37/39, Rīgā
līdz 11. septembrim

 

Eduarda Smiļģa Teātra muzejā atklāta projekta “Aspazijas un Raiņa tēli un transformācijas” scenogrāfijas studentu mākslas objektu trešā kārta. Šoreiz objekti uzdod jautājumā - kā Rainis iedvesmojās? Muzejs piedāvā nostāties zem Raiņa „Iedvesmas spaiņa” un tikt apgaismots. Objekts „Pieraksts pie Ārijas” ir durvis, pie kurām var pieklauvēt, bet tās tā arī nekad neatveras. Muzeja apmeklējuma laikā jāieklausās, varbūt varēs sadzirdēt Aspazijas un Raiņa sasaukšanos. Vieni no izaicinošākajiem objektiem divi plakāti, kas ir asociatīvas pārdomas par Raini – vai tas ir aktuāli joprojām, jeb tomēr tikai bērnībā, kad bija jālasa obligātā literatūra?

 

Izstāžu cikls “Es zinu, jūs, pusvientulīgie garā”
Valkas pilsētas kultūras nams, E. Dārziņa ielā 8, Valkā
No 1. maija līdz 30. septembrim

 

Valkas pilsētas kultūras nama izstāžu zālēs norisināsies Starptautiskā mākslas un kultūras biennāle “Dzīve”, kuras laikā atklās apjomīgu laikmetīgās mākslas izstādi “Es zinu, jūs, pusvientulīgie garā.” Biennāles kurators Aivars Ikšelis.

 

Izstāžu kompozīcija būs veidota kā pētījums, kura pamattēma – aktualizēt latviešu literātu un politiķu Raiņa un Aspazijas biogrāfijas metus, viņu personības un ieguldījumu kultūrā, būvējot vai nojaucot robežas starp izdomājumiem un īstenību.


Šajā starptautiskajā izstāžu projektā piedalīsies mākslinieki no Igaunijas, Lietuvas, Francijas, Krievijas, Ungārijas un Latvijas, izstādes pētījumu tēmas atklājot ar gleznu, grafiku, porcelāna darbu, tērpu ekspozīciju un instalāciju palīdzību.


Ulda Čamana gleznu izstāde “Pārnesums gaismā” Valkas pilsētas kultūras namā līdz 30. septembrim


LITERATŪRA UN GRĀMATNIECĪBA
Dzejas diena Raiņa un Aspazijas mājā Dīķa ielā
3. septembris plkst. 15.00
Bērnudārzs “Varavīksne”, Dīķa ielā 11, Rīgā
Bezmaksas


Bērnudārzā “Varavīksne”, līdzās Raiņa un Aspazijas mājai, kurā abi lielie dzejnieki mitinājās no 1922. līdz 1926. gadam, tiks svinēta Dzejas diena. Ar atmiņu stāstiem par Dīķu ielu senos un ne tik senos laikos dalīsies dzejnieki Velta Kaltiņa, Roalds Dobrovenskis, Jānis Rokpelnis un Inga Ābele. Kā jau Dzejas dienā ierasts, skanēs arī dzeja. Par muzikāliem akcentiem rūpēsies Bērnu un jauniešu centra (BJC) „Altona” zvanu ansamblis “Priima” un BJC “Altona” jaunie mūziķi.


Pasākumu rīko Ojāra Vācieša muzejs, tādējādi iezīmējot tās vietas, kas Rīgā, Pārdaugavā, glabā abu literātu klātbūtnes fenomenu.
CITAS INICIATĪVAS

 

Multimediāls kultūras projekts “Raiņa dienasgrāmatas”
Atklāšana 31. augustā plkst. 18.00
Radio NABA (95.8 FM)


Projektu 31. augustā atklās ekspertu diskusija “Radio NABA” pēcpusdienas programmā „Nabavakars”, kurā sarunas dalībnieki mēģinās saprast, kādā mērā dienasgrāmatas sniedz personisku ieskatu arī Latvijas valstiskuma veidošanā, dodot iespēju no Raiņa skatu punkta aplūkot būtiskas kultūras, mākslas, politiskās un sabiedriskās norises.


Saruna tiešraidē skanēs no plkst.18.00 frekvencē 95.8 FM (Rīgā un apkārtnē) vai internetā – , kā arī raidījumu būs iespējams noklausīties atkārtoti www.naba.lv un Latvijas Radio arhīvā.


Projekta laikā līdz pat gada beigām “Radio NABA” programmā skanēs īpaši atlasīti, dažādu kultūras un radio personību ierunāti Raiņa dienasgrāmatu fragmenti, kas aptver nozīmīgu laika periodu latviešu kultūras attīstībā. Tāpat tiks veidota arhīva platforma, ikvienam interesentam par brīvu piedāvājot ieskaņotos fragmentus noklausīties un lejupielādēt projekta interneta vietnē un www.naba.lv .


Savukārt 5. septembra vakarā un naktī uz 6. septembri, mūsdienu kultūras foruma „Baltā nakts” laikā daļu no Raiņa dienasgrāmatu fragmentiem būs iespējams dzirdēt arī Rīgas pilsētvidē, apmeklējot “Radio NABA” veidoto „Vārdu kalnu” Arkādijas parkā.

 

PASĀKUMI RAIŅA UN ASPAZIJAS PILSĒTĀ JŪRMALĀ
Kafija ar Aspaziju. Ārvalstu dzejnieku lasījumi
8. septembris plkst. 17.00
Aspazijas māja, Z.Meierovica prosp.18/20, Dubulti, Jūrmala
Bezmaksas


Dzejas dienu pasākumā “Laimīgie dzer kafiju un lasa dzeju” piedalīsies dzejnieki Martyna Buliżańska (Polija), Anuar Duisenbinov (Kazahstāna), Svens Kuzmins (Latvija) un Ingmāra Balode (Latvija).
Latviešu dzejas maratons pie Raiņa priedēm
11. septembris plkst. 13.00
Raiņa priedes, Amatas iela, Pumpuros, Jūrmalā
Bezmaksas

 

Piedalās: dzejnieki – Eduards Aivars, Jānis Rokpelnis, Kārlis Vērdiņš, Māris Salējs, Kristaps Zeļģis, Inese Zandere, Amanda Aizpuriete. Jūrmalas skolēnu literārās jaunrades konkursa "Izlaid vēju caur matiem..." laureāti. Mūziķi Ilmārs Šterns – balss un Maija Solovjova – sintezators.
Laikmetīgās mākslas izstāde “Man sirdī tīģer's”
Mākslas stacija Dubulti, Dubultu stacija, Jūrmalā
līdz 15. septembrim
Bezmaksas

 

Līdz ar izstādi “Man sirdī tīģer's”, 28. maijā tiek atklāta jauna izstāžu zāle – mākslas stacija Dubulti, kas atradīsies Dubultu dzelzsceļa stacijā Jūrmalā. Izstādes “Man sirdī tīģer's” nosaukums radies no Raiņa lugas “Jāzeps un viņa brāļi”. Izstādes kuratori – Inga Šteimane un Arno Jundze.

 

Izstādē aicināti piedalīties gan ārzemju, gan pašmāju mākslinieki. Viņu vidū ir tāda starptautiski atzīta izcilība kā Tomass Hiršhorns (Thomas Hirschhorn, Šveice), Venēcijas biennāles nacionālo paviljonu pārstāvji Žarko Bašeski (Zarko Baseski, Maķedonija), Šadi El Nošokati (Shady El Noshokaty, Ēģipte), režisors, kura vārds kļuvis slavens pēc Brazīlijas 2013. gada nemieriem veltītās dokumentālās filmas, kas veidota sadarbībā ar Tamuru Aimaru (Tamur Aimara), “Etiķa sindroms” uzņemšanas Cēzars Oiticica Filho (Cesar Oiticica Filho, Brazīlija), kā arī pazīstamais Izraēlas fotogrāfs Adī Ness (Adi Nes).


No Latvijas izstādē piedalīsies tekstgrupa “Orbīta”, gleznotāja Ieva Iltnere, režisore Dzintra Geka ar filmu izlasi, konceptuālists Arturs Bērziņš, mūsdienu Latvijas tēlniecības izcilākā sieviete Olga Šilova un sociāli izaicinošu projektu meistars Kristaps Gulbis.


Multimediāla ekspozīcija “RAIŅA T ELPA. Plašums. Dziļums. Bezgalība”
Jūrmalas pilsētas muzejā, Tirgoņu ielā 29, Majoros.
līdz 2016. gada janvārim.

 

Ekspozīciju veidojuši mākslinieks Ivars Mailītis, Raiņa telpas projekta autors un vadītājs, arhitekts Matīss Mailītis, Raiņa un Aspazijas vasarnīcas projekta koncepcijas autors, režisors Viktors Jansons, kura idejas kontekstā videoinstalācijas telpa ir viens no vairākiem atsevišķiem, bet konceptuāli saistītiem autordarbiem, kā arī Raiņa un Aspazijas vasarnīcas vadītāja, projekta konsultante Astrīda Cīrule.

 

Izstāde “Aspazija un Eiropa”
Aspazijas māja, Z. Meierovica prosp. 18/20 Dubultos, Jūrmalā
līdz 2016. gada 5. janvārim
Bezmaksas

 

Izstādē aplūkojami priekšmeti, kas raksturo dzejnieces literāro gaumi un aprakstīti Aspazijas atmiņās. Izvēlētas īpaši nozīmīgas grāmatas, tie ir retumi no Jūrmalas pilsētas muzeja, Rakstniecības un Mūzikas muzeja krājuma. Aspazijas un Raiņa bibliotēkas grāmatas, kuras lasītas, studētas, saņemtas dāvanās un dāvinātas citiem, tās īpaši novērtējusi Aspazija. Priekšmeti izstādei nākuši arī Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas un Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājuma, kā arī sadarbībā ar Memoriālo Muzeju Apvienību.

 

Programmā iespējamas izmaiņas! Precīzu informāciju meklējiet www.aspazijarainis.lv

Foto: Vitālijs Vinogradovs

Atstājiet komentāru