2025.gada 22. janvāris

Austris

Bērniem jāzina kā sadzīvot ar citiem

Bērniem jāzina kā sadzīvot ar citiem

Sabiedrībā daudz runā par to, ka bērni zinot tikai savas tiesības, bet nedomā un nesaprot savus pienākumus .Valsts Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas mājas lapā ir publicētas gan bērnu tiesības, gan pienākumi. Par tiesībām runā ļoti daudz un tās bērni labi zina. Bērnam pildīt savus pienākumus ir tikpat svarīgi, kā uzmanīt, lai tiek ievērotas viņa tiesības!

Mājās bērnam ir pienākums apkopt sevi un piedalīties mājas darbos, kā arī klausīt vecākus. Bērnam ir pienākums mācīties, izturēties ar cieņu pret valsti un ievērot likumus. Bērns nedrīkst, izmantojot savas tiesības, aizskart citu bērnu un pieaugušo tiesības un intereses.

Par bērnu pienākumu tēmām biedrība “LAIMES KALVE” runā ar skolēniem lekcijās par saskarsmi un motivāciju mācīties. Šajās nodarbībās ļoti saprotami, vieglā, rotaļīgā veidā pasniedz informāciju par savstarpējām attiecībām, cieņu pret citiem, motivāciju mācīties, kā arī izskaidro, kas notiek, lietojot apreibinošas vielas.

Laikrakstā “Latvijas Avīze” Lauris Krolis par bērnu tiesībām intervēja vairākus speciālistus, arī biedrības “Esi brīvs!” valdes priekšsēdētāju Daci Caicu, kura atzīst, ka “lai bērni izveidotos par pilnvērtīgām personībām, viņiem ir nepieciešams izprast arī savus pienākumus ģimenē un sabiedrībā. Diemžēl skolotāji ir kļuvuši par ķīlniekiem situācijās, kad audzēkņi, it sevišķi pusaudža vecumā, atsakās sakopt klasi vai skolas teritoriju, solot pat zvanīt Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas uzticības tālrunim par viņu tiesību aizsardzības pārkāpšanu. Tāpat skolēnu uzvedībā jāsaskaras ar visatļautību un pieklājības normu trūkumu.” Viņa piedāvā veidot atbalsta grupas vecākiem, lai iemācītu vecākus palīdzēt bērniem izprast situāciju, arī biedrība “LAIMES KALVE” piedāvā risinājumu – skaidrot šīs patiesības bērniem un pusaudžiem.

Biedrība “LAIMES KALVE” jau otro gadu palīdz pedagogiem, piedāvājot lekcijas par saskarsmi, kurās stāsta par ētiku, morāli un tikumību. Pusaudžiem un bērniem viegli uztveramā valodā, iesaistot praktiskos vingrinājumos, izskaidro cilvēcīgo vērtību pamatprincipus, piemēram, “Nedari citam, ko negribi, lai nodara Tev”, “Rūpējies par sevi un apkārtējo vidi”, “Cieni citu darbu”, “Esi kompetents”.

Skolu pedagogi atzinīgi vērtē šīs nodarbības, jo, viņuprāt, skolēni pēc nodarbībām iegūst sapratni, kādēļ ir jāmācās un jāiegūst padziļinātas zināšanas konfliktu risināšanā un saskarsmē. Galvenais pedagogu darba instruments ir sarunas, un reizēm ir labi, ja skolā ierodas kāds cits un runā par tām pašām tēmām, par ko skolotāji ikdienā, taču no cita skatu punkta.

Biedrība “LAIMES KALVE” turpina lekciju un semināru ciklus dažādām auditorijām – bērniem, pedagogiem un vecākiem, sociālā, nodarbinātības dienesta darbiniekiem un klientiem, darba kolektīviem un interešu grupām. Biedrība skolām piedāvā lekcijas par motivāciju mācīties, saskarsmes kultūras uzlabošanai, atkarību profilaksi. Savukārt pieaugušajiem semināri ir par stresa pārvarēšanu, konfliktiem kolektīvā. Sociālo un nodarbinātības dienestu klientiem piedāvā seminārus par to, kā uzlabot un risināt savu situāciju, nepadoties dzīves grūtībām. Lekciju laikā darbā iesaista arī klausītājus, tie strādā līdzi, iesaistās sarunās. Biedrība ar lekcijām viesojusies daudzos Latvijas novados, ar vairākām skolām ir izveidojusies stabila sadarbība.

Biedrība “LAIMES KALVE” īsteno sociālo projektu “Ceļš uz laimi”, kas atdzīvina mūsu kultūras garīgās vērtības, sekmē savstarpējo cieņu starp cilvēkiem, atjauno vecāku uzticību skolām, cilvēku ticību saviem spēkiem, veicina pozitīvu attieksmi. Biedrība veic izglītojošu darbu.

Vairāk par biedrības “LAIMES KALVE” darbu: www.celsuzlaimi.lv

Komentāri (0-2/2)

  • garāmejot
    02.07.2018 18:28
    Pilnīgi neticās, ka mūsdienu izglītības sistēma kaut ko tādu pieļauj! Tagad tak bērniem jādod tikai negatīvais un seksuālais. Tādas lekcijas ir kā brīnums!
  • Evita
    02.07.2018 18:28
    Neesmu dzirdējusi, ka kādā no mūsu skolām būtu tādas lekcijas? Kāpēc pie mums nebrauc?

Atstājiet komentāru