Būvniecības valsts kontroles birojs pārbaudījis 146 stratēģiskas nozīmes publiskas ēkas
Būvniecības valsts kontroles birojs (turpmāk tekstā – Birojs) apkopojis informāciju par pērn apsekotajām stratēģiskas nozīmes publiskajām ēkām, kurām ir būtiska loma ārkārtas situāciju gadījumos. Kopumā Birojs veicis ekspluatācijas uzraudzības kontroli 146 stratēģiskas nozīmes publiskās ēkās. 86% gadījumu jeb 125 objekti ir vērtējami kā droši, savukārt 14% gadījumu drošība ir jāuzlabo. Visdrošākās publiskās ēkas ir tās, kurās atrodas Nacionālie bruņotie spēki un citi valsts drošības uzturētāji.
“Rūpējoties par valsts un visas sabiedrības drošību, lielu vērību esam veltījuši esošajai situācijai valstij stratēģiski svarīgās publiskās ēkās. Jāuzsver, ka Birojs izstrādājis 2016. gada ekspluatācijas uzraudzības pārbaužu plānu, pamatojoties uz 2015. gada rezultātiem. Šī gada plānā iekļauti objekti pēc pērn identificēto problēmu atlases kritēriju kopuma. Kopumā plānots veikt līdz 800 šādu problemātisko objektu kontroles,” uzsver Biroja vadītājs Pēteris Druķis.
No pērn pārbaudītajām 2076 publiskajām ēkām 146 jeb 7% ir stratēģiskas nozīmes objekti, kurus Birojs iedalījis šādās kategorijās: valsts nozīmes pārvaldes iestādes, kurās galvenokārt uzturas augstākās valsts amatpersonas (26%); ēkas, kurās atrodas Nacionālie bruņotie spēki un citi valsts drošības uzturētāji (16%); galvenās ārstniecības un veselības aprūpes ēkas (39%), kā arī sakaru ēkas – stacijas, termināļi un ar tām saistītās ēkas (19%). 125 jeb 86% gadījumu publisko ēku stāvoklis ir teicams vai labs. Varam secināt, ka visdrošākās publiskās ēkas ir tās, kurās atrodas Nacionālie bruņotie spēki un citi valsts drošības uzturētāji.
14% gadījumu jeb 21 stratēģiskas nozīmes publiskajā ēkā drošība ir jāuzlabo. Starp tām galvenokārt ir ārstniecības / veselības aprūpes iestāžu ēkas un valstij nozīmīgas valsts pārvaldes iestādes. Izplatītākās problēmas ir ēkas mehāniskā stiprība, lietošanas drošība un vides pieejamība.
Kopš 2015. gada divas nozīmīgākās Biroja funkcijas ir publisko ēku ekspluatācijas drošuma pārbaužu un būvdarbu kontroles veikšana, kā arī pieņemšana ekspluatācijā Būvniecības likumā noteiktajos gadījumos. Lai ikvienam valsts iedzīvotājam būtu iespēja iepazīties ar Latvijā ekspluatēto publisko ēku stāvokli, Birojs izveidojis un izvietojis savā mājaslapā pārbaudīto objektu interaktīvo karti. Savukārt 2016. gada 5. janvārī Birojs uzsāka būvspeciālistu sertifikāciju, kuras mērķis ir veikt būvekspertu kompetences novērtēšanu un patstāvīgās prakses uzraudzību, lai nodrošinātu kvalitatīvu būvekspertīžu veikšanu.
Birojs darbu sāka 2014. gada 1. oktobrī, līdz ar jaunā Būvniecības likuma spēkā stāšanos. Šobrīd Birojā strādā 67 darbinieki, no kuriem 41 ir speciālists būvniecībā un inženierzinātnēs ar nopietnu darba pieredzi Latvijā un ārvalstīs.
Papildu informācija:
Ieva Balode
Sabiedrisko attiecību konsultante