2025.gada 22. janvāris

Austris

Nodarbinātības valsts aģentūras darbībai – 25 gadi

Nodarbinātības valsts aģentūras darbībai – 25 gadi

2016.gada 17.aprīlī Nodarbinātības valsts aģentūrai (NVA) aprit 25 gadi. Labklājības ministrs Jānis Reirs uzsver: „25 gadu pastāvēšanas laiks – tas ir nozīmīgs posms, lai ne tikai atskatītos uz sava darba augļiem, bet arī izvirzītu jaunus, drosmīgus mērķus, kas palīdzēs arvien lielākam cilvēku lokam atrast savām prasmēm un kvalifikācijai atbilstošas darbavietas. Pozitīvi vērtēju, ka īpašu uzmanību aģentūra velta tieši jauniešu nodarbinātībai, piedāvājot gan pirmās darba pieredzes iegūšanas, gan turpmākās profesionālās karjeras izvēles, gan apmācību, gan arī darba sabiedrības labā iespējas. Turklāt jau no maija skolēniem būs iespēja pieteikties darbam vasarā. Lai arī ar ekonomisko izaugsmi veidojas aizvien jaunas darbavietas un bezdarba līmenis krītas – priekšā vēl ir daudz izaicinājumi. Tāpēc Labklājības ministrija turpinās ciešu sadarbību arī ilgstošo bezdarbnieku motivēšanā, konkurētspējas paaugstināšanā un iekļaušanā darba tirgū,” atzīst labklājības ministrs Jānis Reirs.

1991.gada 17.aprīlī saistībā ar tautsaimniecības pāreju uz tirgus attiecībām un nepieciešamību atjaunotajā Latvijas Republikā īstenot vienotu valsts iedzīvotāju nodarbinātības un bezdarbnieku sociālās aizsardzības politiku Latvijas Republikas Ministru padome pieņēma lēmumu Ekonomikas ministrijas sastāvā izveidot Iedzīvotāju nodarbinātības departamentu. Jaunas valsts pārvaldes struktūras uzdevums bija nodrošināt bezdarbnieku profesionālo apmācību, pārkvalifikāciju, iekārtošanu darbā un sociālo aizsardzību.

Savukārt 1992.gada 13.janvārī Labklājības ministrijas pārraudzībā tika izveidots Nodarbinātības valsts dienesta (NVD) Republikāniskais centrs kā Ekonomikas ministrijas Iedzīvotāju nodarbinātības departamenta tiesību pārņēmējs, kura sastāvā ietilpa Rīgas, Daugavpils un Liepājas nodarbinātības centri, kā arī 25 rajonu nodarbinātības nodaļas.

1992.gada 29.janvārī NVD tika reģistrēts pirmais darba meklētājs, kuram piešķīra bezdarbnieka statusu. Pieaugot bezdarbnieku skaitam, jauni dienesta biroji uzsāka darbu Olainē, Siguldā, Līvānos, Aizputē un Smiltenē. 1992. gada beigās valstī bija reģistrēti jau 31,3 tūkstoši, bet 1993.gadā - 109,8 tūkstoši bezdarbnieku.

NVD pirmais direktors S.Blaževičs savulaik rakstīja: “Ilgus gadus sociālistiskajā darba tirgū galvenā problēma bija atrast darba rokas. Tagad, kad Latvija pārorientējas uz tirgus ekonomiku, galvenās problēmas – ko darīt ar liekām darba rokām, kā palīdzēt bezdarbniekiem?”

Lai paaugstinātu konkurētspēju darba tirgū, jau pirmajos NVD darbības gados vairāki tūkstoši bezdarbnieku tika iesaistīti profesionālās apmācības un pārkvalificēšanas kursos, kā arī aktīvās nodarbinātības pasākumos – Algotos pagaidu sabiedriskos darbos. Lai bezdarbnieki un darba meklētāji saņemtu kvalitatīvu un laika prasībām atbilstošu atbalstu, noritēja intensīva NVD darbinieku apmācība, bet 62 speciālisti savu kvalifikāciju paaugstināja, mācoties ārvalstīs un pārņemot ārzemju kolēģu iekrāto pieredzi.

Latvija atjaunoja arī savu dalību Starptautiskajā darba organizācijā - International Labor Organization, ratificējot un izpildot tās konvencijas. NVD regulāri sāka sniegt informāciju Starptautiskajai darba organizācijai par darba tirgus un bezdarba situāciju Latvijā, radot iespēju starptautiski salīdzināt Latvijas ekonomiskos rādītājus ar citām valstīm.

Šodien, lai nodrošinātu pakalpojumu sniegšanu saviem klientiem, NVA ir izveidots teritoriāls klientu apkalpošanas struktūrvienību tīkls, ko veido 28 filiāles un tām pakārtotie 25 klientu apkalpošanas centri. Šodien NVA ne tikai reģistrē, uzskaita, apmāca un nodarbina bezdarbniekus un darba meklētājus, bet sniedz daudzus un dažādus nodarbinātības pakalpojumus gan bezdarbniekiem un darba meklētājiem, gan darba devējiem, gan nodarbinātām personām. NVA piedāvājuma klāstā: vakanču reģistrēšana un darba devējiem vajadzīgo darbinieku atlase, plašākā valstī CV un vakanču datu bāze – NVA CV un vakanču portāls, Darba informācijas kabinetu pakalpojumi, karjeras konsultācijas, reģionālās mobilitātes veicināšana, atbalsts komercdarbības vai pašnodarbinātības uzsākšanai, skolēnu darbs vasaras brīvlaikā, palīdzība bezdarbniekiem, kuriem iekļauties darba tirgū traucē atkarības, darbiekārtošanas pakalpojumu sniedzēju licencēšana un uzraudzība, pārrobežu sadarbība, konsultēšana par darba un mācību iespējām Eiropā. Aģentūra, attīstot un pilnveidojot e-pakalpojumus, izveidoja pašapkalpošanās portālu plašam lietotāju lokam, ik gadu tiek izstrādātas un lietotājiem e-vidē pieejamas darba tirgus attīstības īstermiņa prognozes.

Pērn NVA aktīvajos nodarbinātības pasākumos kopumā piedalījās 99 177 bezdarbnieki un darba meklētāji. No vairāk nekā 69 tūkstošiem bezdarbnieku, kuri 2015. gada laikā atrada pastāvīgu darbu, gandrīz 20,5 tūkstoši darbu atrada pēc dalības kādā no NVA nodarbinātības pasākumiem.

NVA piedalās starptautisku sadarbības līgumu projektu izstrādē un īstenošanā, pārstāv mūsu valsti, darbojoties Eiropas Savienības dalībvalstu nodarbinātības dienestu tīklā (PES) un Eiropas nodarbinātības dienestu tīklā (EURES).

Savas darbības 25.gadskārtu NVA atzīmē Eiropas darba devēju dienas zīmē, visos Latvijas reģionos tiekoties ar sadarbības partneriem, diskutējot ar viņiem par sniegto pakalpojumu pilnveidošanu un sadarbības attīstīšanu, 12 Latvijas pilsētās rīkojot Vakanču gadatirgus un lauksaimniecības vakanču akcijas “Esi nodarbināts laukos”, kurās piedalījās 126 darba devēji, tika piedāvātas 1 538 vakances, un 626 darba ņēmēji jau pasākumu laikā vienojās par darba attiecību uzsākšanu.

NVA direktore Inese Kalvāne: “Mūsu misija - nodrošināt bezdarba samazināšanas politikas īstenošanu, sniedzot efektīvus, nodarbinātību veicinošus pakalpojumus sabiedrības interesēs. Aģentūras nodarbinātības pasākumu efektivitāte ir vistiešākā veidā saistīta ar darba devēju un pašvaldību līdzdalību. Pateicības vārdus NVA jubilejā vēlos teikt mūsu sadarbības partneriem – darba devējiem un pašvaldību darbiniekiem visos Latvijas reģionos. Mūsu sadarbībai ir ļoti daudz labās prakses piemēru, taču, kā zināms, kas neiet uz priekšu, iet atpakaļ, tāpēc mūsu sadarbībai un dialogam jākļūst vēl ciešākam, jāmeklē jauni un vēl efektīvāki sadarbības veidi, lai veicinātu nodarbinātību reģionos, pilsētās, novados un pagastos. Sadarbības attīstība vietējā līmenī mums ir īpaši svarīga. Pateicības vārdus gribu veltīt arī visiem NVA darbiniekiem, bez kuru profesionāla, atbildīga un brīžiem pat pašaizliedzīga darba nebūtu iespējama aģentūras attīstība divdesmit piecu gadu garumā.

Atstājiet komentāru