2024.gada 25. novembris

Kadrija, Kate, Katrīna, Trīne

Pēc 4.maija svētkiem plāno veidot pirmo lielo Baltā galdauta svētku fotogaleriju

Pēc 4.maija svētkiem plāno veidot pirmo lielo Baltā galdauta svētku fotogaleriju

Kultūras ministrijas (KM) Latvijas valsts simtgades birojs aicina aizsākt jaunu tradīciju atzīmēt Latvijas valsts neatkarības atjaunošanas dienu ar Baltā galdauta svētkiem, iemūžinot notikušo fotogrāfijās, lai kopīgi veidotu pirmo lielo Baltā galdauta svētku fotogaleriju.

Kā aģentūru LETA informēja KM pārstāve Dace Vizule, KM Latvijas valsts simtgades birojs aicina vēstīt par sava 4.maija atmiņām sociālajos tīklos ar tēmturiem "#mans4maijs" un "#LV100", lai kopīgi saglabātu gan atmiņas par 1990.gada 4.maiju, gan liecības par mūsu laika 4.maiju. Savukārt fotogrāfijas ar Baltā galdauta svētkiem var sūtīt uz e-pastu "lv100@km.gov.lv".

Kultūras ministre Dace Melbārde (VL-TB/LNNK) norāda, ka mūsu tautas folklora vēsta par visu četru galda stūru simbolisko nozīmi dzīvesziņas veidošanā - gluži kā katrs galda stūris ir vajadzīgs, tā arī katrs latvietis ir piederīgs Latvijai un ikviens saimes galds - Baltā galdauta svētkiem.

Latvijas valsts simtgades biroja aicinājums kopīgās sarunās svinēt 4.maija svētkus sadzirdēts visā Latvijā, attīstot Baltā galdauta svētku ideju. Tam atsaukušies gan uzņēmēji, piedāvājot Baltā galdauta svētkos izmantojamu atribūtiku, gan izglītības iestādes, pašvaldības, darba kolektīvi, biedrības un neformālas cilvēku grupas visā Latvijā. Tā, piemēram, Gulbenes novada Tirzas pamatskolā jau šodien pieaugušie dalās ar skolēniem savās personiskajās izjūtās, pārrunā 4.maija nozīmi mūsdienu dzīvē un bauda kopīgas svētku pusdienas.

Rīgā viens no centrālajiem Baltā galdauta svētku pasākumiem notika Latvijas Mākslas akadēmijas zaļajā zonā, kur svētkus rīkos Latvijas Mākslas akadēmija un Latvijas valsts simtgades jauniešu rīcības komiteja, uzrunājot tieši jauno paaudzi. Savukārt fon Stricka villas dārzā kaimiņus un draugus kopā aicinās kvartāla iemītnieki - kvartālā esošie uzņēmēji, ēdinātāji un pakalpojumu sniedzēji. Arī Ojāra Vācieša muzeja saimnieki aicina visus aktīvos un kopienas attīstībā ieinteresētos iemītniekus nākt ciemos pie balti klāta galda muzeja dārzā, ņemot līdzi kādu cienastu vai ziedu pušķi, un kopīgi svinēt Latvijas svētkus.

Pārgaujas novadā Baltā galdauta svētki notiks Mazstraupes pils dārzā, kur pie galda pulcēsies ļaudis, kuri visos laikos bijuši un ir darītāji - dibinājuši Latvijas Tautas fronti, cep kūkas, kolekcionē puķes, iepriecina citus ar dziesmām, ir uzņēmīgi ļaudis un rada sev un citiem svētku sajūtas. Katrs aicināts ņemt līdz savas ģimenes vēstures liecinieci - senlaicīgu terīni, kurā pie viena var ievietot arī cienastu.

Valkā Baltā galdauta svētkos Latvijas armijas ģenerāļa, divkārtēja Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera Pētera Radziņa dzimtas pārstāves Dzintra Celmiņa un Teika Slaidiņa uz lielā saimes galda klās Radziņu dzimtas balto galdautu, radot unikālu vēstures notikumu mūsdienu stāstu satikšanās brīdi.

Jēkabpils jaunieši visas dienas garumā akcijā "Latvijas spēka zīmes" pilsētvidē dāvinās spēka zīmju lentītes iedzīvotājiem un viesiem kā apliecinājumu - "Par Latviju", bet Daugavpils novada Višķu jaunieši 4.maijā dosies uz pansionātu, kur pavadīs laiku sarunās ar vecajiem cilvēkiem.

4.maijā balti galdauti tiks klāti ne vien Latvijā, bet arī visā pasaulē vietās, kur mīt Latvijas valstspiederīgo kopienas, piemēram, Hamburgā, Freiburgā un Briselē.

Baltā galdauta svētki tiek rīkoti, ieskandinot Latvijas valsts simtgades svinības, kas sāksies nākošgad. Latvijas valsts simtgades svinības norisināsies piecu gadu periodā no 2017.gada aprīļa līdz 2021.gada janvārim, aptverot galvenos ar Latvijas valsts izveidi un nostiprināšanos saistītos notikumus.

Materāls tapis sadarbībā ar LETA

Atstājiet komentāru