2025.gada 18. janvāris

Antis, Antons, Antonijs

Latvijas ugunsdzēsēji glābēji atgriezušies no apmācībām un savvaļas ugunsgrēku dzēšanas Portugālē

Latvijas ugunsdzēsēji glābēji atgriezušies no apmācībām un savvaļas ugunsgrēku dzēšanas Portugālē

Sešpadsmit Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) amatpersonas atgriezušās no apmācībām savvaļas ugunsgrēku dzēšanā Portugālē, kuru laikā viņi arī praktiski piedalījās dzēšanas darbos, informē VUGD. Ugunsdzēsēji glābēji, kas pārstāvēja visus Latvijas reģionus, no 31. augusta līdz 16. septembrim viesojās Almeirimas un Trankoso reģionos Portugālē, kuros ir augsts meža ugunsgrēku risks un šobrīd deg plašas krūmāju un mežu teritorijas.
 

Apmācībās piedalījās arī Aizkraukles daļas komandieris Guntars Laukazīle. Kopumā no Zemgales pasākumā piedalījās divi pārstāvji, otrs bija Zemgales operatīvais dežurants Edgars Ērglis.


“Šī bija unikāla pieredze, jo pirmajās dienās teorijā iegūto uzreiz varējām pārbaudīt un pilnveidot nevis mācībās, bet reālos izsaukumos kopā ar Portugāles ugunsdzēsējiem. Jāatzīst, ka šie sausās zāles un meža ugunsgrēki atšķiras no tiem, ko piedzīvojam Latvijā. Pirmo reizi redzējām, ka ūdens, ar ko tiek salieta gruzdošā zemsedze, uzreiz uzvārās un sāk burbuļot, vai arī kā ūdens, kas izmests no helihoptera vai lidmašīnas, iztvaiko gaisā, nemaz nesasniedzot zemi. Izjutām, kā tas ir, kad kājas deg un milzīgā vējā dzirksteles lido pa gaisu, aizdedzinot arvien jaunas platības un apdraudot arī pašus ugunsdzēsējus,” skaidro VUGD Operatīvās vadības pārvaldes operatīvais dežurants un Latvijas ugunsdzēsēju komandas vadītājs Eduards Musatovs.

Portugāles ugunsdzēsēji gadu gaitā ir attīstījuši unikālas zināšanas, prasmes un taktiku savvaļas ugunsgrēku dzēšanā. Šajā valstī katru gadu plašas teritorijas noposta savvaļas ugunsgrēki, jo to izplatību veicina mazs nokrišņu daudzums, kā rezultātā vasaras otrajā pusē zemsedze un veģetācija ir ļoti sausa un ugunsgrēkus izraisa pat neliela dzirkstele.
 

E.Musatovs turpina: “Specifiskie apstākļi, kas veicina ļoti strauju savvaļas ugunsgrēka izplatīšanos, sekmē arī to, ka Portugālē tiek ļoti domāts par ugunsdzēsēju un tehnikas pasargāšanu no liesmām un situācijām, kad ugunsdzēsēji nokļūst liesmu slazdā. Jauna pieredze mums arī bija meteorologu un ugunsdzēsēju ciešā sadarbība, kas atbilstoši meteorologu prognozēm mainīja ugunsgrēka dzēšanas taktiku. Daudzas atziņas un taktiskos risinājumus paņēmām līdzi uz mājām un skatīsimies, kā tos integrēt mūsu ikdienā.” 


 Apmācību laikā ugunsdzēsēji glābēji ne tikai apguva jaunas zināšanas un meža ugunsgrēku dzēšanas taktiku, iepazina Portugālē un Eiropas Savienībā izmantotas lietotnes ugunsgrēku noteikšanai, novērošanai, izplatības izsekošanai un resursu izsūtīšanai, bet arī praktiski kopā ar Portugāles ugunsdzēsējiem glābējiem dzēsa meža ugunsgrēkus. Tas ļāva reālā situācijā pārbaudīt apgūtā aprīkojuma un taktikas efektivitāti. 

 Eiropas Komisijas Eiropas civilās aizsardzības un humānās palīdzības operāciju ģenerāldirektorāta (DG ECHO) organizētā ugunsdzēsēju vienību priekšpozicionēšana notika jau trešo gadu. Šogad vienības tika izvietotas Portugālē, Francijā un Spānijā. Kopumā šajā pasākumā iesaistīti aptuveni 550 ugunsdzēsēji no 12 Eiropas Savienības valstīm.

Atstājiet komentāru