2022.gada 26. maijs

Eduards, Edvards, Varis

8. marts – Starptautiskā sieviešu diena. Interesanti fakti par Latvijas sievietēm

8. marts – Starptautiskā sieviešu diena. Interesanti fakti par Latvijas sievietēm

Kā jau katru gadu 8. marts tiek atzīmēts kā Starptautiskā sieviešu diena, kas tiek atzīmēta arī kā Sieviešu solidaritātes diena, informē Labklājības ministrijas Komunikācijas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Bērziņa. Vēsturiski šī diena ir tikusi dažādi ideoloģiski interpretēta. Starptautisko Sieviešu dienu pirmoreiz svinēja 1911. gadā, bet Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) to atzina 1975. gadā.

Pērn Latvijā dzīvoja 1 044 565 sievietes un 889 814 vīrieši, proti, valstī no visiem iedzīvotājiem 54% ir sievietes, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati par 2018.gadu.
Šodiena, 8.marts, tiek atzīmēts kā Starptautiskā sieviešu diena, kas tiek atzīmēta arī kā Sieviešu solidaritātes diena.

"Mūsdienās šī ir diena, kad svinam sieviešu sasniegumus izglītībā, karjerā, savas lomas un personības apzināšanā, vienlīdz saprotot, cik daudz darba vēl jāiegulda dzimumu līdztiesības un vienlīdzības jomā," norāda Labklājības ministrijas (LM) pārstāve Ieva Bērziņa.

Viņa stāstīja, ka vēsturiski 8.marts ticis dažādi ideoloģiski interpretēta. Starptautisko sieviešu dienu pirmoreiz svinēja 1911.gadā, bet Apvienoto Nāciju Organizācija to atzina 1975.gadā.
LM par godu Starptautiskajai sieviešu dienai apkopojusi būtiskus statistikas un pētījumu datus, kas ļauj novērtēt un salīdzināt, kāda ir sieviešu un vīriešu situācija Latvijā no vienlīdzīgu iespēju un tiesību aspekta, parādot gan pozitīvas izmaiņas un tendences, gan atklājot jaunus izaicinājumus, kas liek mērķtiecīgāk plānot un īstenot pasākumus, lai uzlabotu, īpaši, sieviešu situāciju, bet neaizmirstot arī par vīriešiem.

Saskaņā ar LM sniegto informāciju sieviešu vidējais dzīves ilgums ir 79,6 gadi, bet vīriešu - 69,8 gadi.

Tikmēr sieviešu un vīriešu nodarbinātības rādītāji liecina, ka 2018.gadā bija nodarbināts 61,7% sieviešu un 67,7% vīriešu vecumā no 15 līdz 74 gadiem. 29% Latvijas sieviešu ieņem vadošus amatus, un trešā daļa no visiem Latvijā esošajiem uzņēmumiem pieder sievietēm. Attiecībā uz amatiem - 30,2% no visiem Latvijas uzņēmumiem vadošus amatus ieņem tieši sievietes.

Latvijā augstākā izglītība ir 35,6% sieviešu un 22% vīriešu. Sieviešu īpatsvars Latvijas augstskolu absolventu vidū 2018.gadā bija 63,5%. Vienlaikus tikai 6% sieviešu nodarbojas ar dabaszinātnēm, tehnoloģiju attīstību un inženierzinātni.

LM noformēja, ka darba samaksas atšķirības starp sievietēm un vīriešiem 2017.gadā bija 15,7%. Turklāt 2016.gadā sievietes saņēma par 15,4% mazāku pensiju nekā vīrieši. Nabadzības riski pēc 65 gadu vecuma sasniegšanas apdraud pusi jeb 49,8% Latvijas sieviešu un pēc 75 gadu sasniegšanas tie pieaug līdz 56,6%.

Sievietes ir proporcionāli maz pārstāvētas arī augstākajos lēmumu pieņemšanas līmeņos, tostarp Latvijā lielāko uzņēmumu lēmējinstitūcijās, Latvijas bankas vadībā un citur. No visiem Saeimā ievēlētajiem deputātiem 31%, un tas vēsturiski ir augstākais sieviešu īpatsvars Latvijas likumdevējā.

Pērn vardarbībā cietušas 476 sievietes, no kurām 108 cietušas no vardarbības ģimenē, astoņas nogalinātas, un 34 gadījumos varmāka bijis laulātais.

Tikai 19% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka Latvijā ir izplatīta diskriminācija pēc dzimuma.

Saskaņā ar LM sniegto informāciju sieviešu vidējais dzīves ilgums ir 79,6 gadi, bet vīriešu - 69,8 gadi.

Atstājiet komentāru