2022.gada 13. augusts

Elvīra, Velga

Prokuratūra vietējo uzņēmēju apsūdz kriminālprocesā par lielgabala neatļautu demontāžu no padomju memoriāla Jēkabpilī (PAPILDINĀTA)

Prokuratūra vietējo uzņēmēju apsūdz kriminālprocesā par lielgabala neatļautu demontāžu no padomju memoriāla Jēkabpilī (PAPILDINĀTA)

(Papildināta visa ziņa)

Prokuratūra pagājušā gada nogalē cēlusi apsūdzību zemniekam un uzņēmējam, bijušajam Krustpils novada vadītājam Gundaram Kalvem kriminālprocesā par lielgabala neatļautu demontāžu no padomju memoriāla Jēkabpilī, noskaidroja aģentūra LETA.

Apsūdzība celta pēc diviem Krimināllikuma pantiem, proti, koku bojāšanu parkā un par kapa apgānīšanu, nolaupot uz tā novietoto pieminekli, aģentūrai LETA apliecināja prokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka.

Prokuratūrā apliecināja, ka lielgabalu nav izdevies atrast. Attiecībā uz lielgabalu neviens nav pieteicies par cietušo, savukārt attiecībā uz kokiem cietušā statusā ir Jēkabpils pilsētas pašvaldība.

Krimināllikums par koku bojāšanu parkā paredz brīvības atņemšanu līdz trim gadiem, sabiedrisko darbu vai naudas sodu. Savukārt par kapa apgānīšanu var piemērot brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem, sabiedrisko darbu vai naudas sodu.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka Kalve ir zemnieku saimniecības "Kalves" un uzņēmuma "Krustpils enerģija" īpašnieks. Tāpat viņš kopā ar Atmodas laika līderi Daini Īvānu un citām personām darbojas Jēkabpils latviešu biedrības valdē. Presē pieejamās ziņas liecina, ka Kalve ir arī Jēkabpils 56. Kaujas atbalsta bataljona zemessargs.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka toreizējais nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" saraksta līderis Kalve 2013.gada jūnijā kļuva par Krustpils novada domes priekšsēdētāju un šo amatu ieņēma līdz 2015.gada janvārim.

Kalve drīz vien pēc lielgabala pazušanas sniedzis presei intervijas, kurās dalījies ar pārdomām par lielgabala pazušanu, taču noliedzis savu saistību ar to. Piemēram, intervijā "Neatkarīgajai" uz jautājumu, vai viņš to izdarījis, Kalve atbildējis: "Nē. Taču es visu zinu. Viss ir zem kontroles." Šim medijam viņš arī apliecinājis, ka "tas mēsls ir aizvests, un tas vairs nekad neatradīsies mūsu pilsētā".

Savukārt intervijā "Vidusdaugavas Televīzijai" uz jautājumu, vai ir iesaistīts lielgabala pazušanā, Kalve atbildējis, ka "tajā naktī es gulēju".

Intervijā "Latvijas Avīzei" Kalve stāstījis, ka viens no centrālajiem Jēkabpils latviešu biedrības risinātajiem jautājumiem bija padomju lielgabala noņemšana.

"Gājām likumīgos ceļus, runājām ar pašvaldības vadītājiem, deputātiem, bet īsti labi nesanāca," atzinis uzņēmējs.

Viņš skaidrojis, ka Jēkabpils dome vienmēr bijusi diezgan sašķelta, un politiski jūtīgi jautājumi nebija atrisināmi bez "Saskaņas" balsīm.

"Skaidrs, ka latviskie spēki domē teica - jā, lielgabala problēma jārisina, bet reāli neko nevarēja atrisināt, jo pozīcija bija sastiķēta ar "Saskaņu"," intervijā "Latvijas Avīzei" atzinis Kalve.

Uz jautājumu, vai lielgabals guļ Daugavā, Kalve atbildējis, ka "tas tur guļ uz neatgriešanos", un skaidrojis, ka dažas dienas pēc lielgabala pazušana sākās pali, no Baltkrievijas nāca lieli ledus blāķi. 

"Seklākajās vietās ledi sablīvējas līdz gultnei un kā ar slotu izmēž visu tīru. Visu no upes dibena aizslauka tālāk vai pārklāj ar smiltīm," skaidrojis uzņēmējs.

Jau ziņots, ka 76,2 milimetru divīzijas lielgabals "ZIS-3" bez lafetes, kas bija uzstādīts virs kapa, kurā apbedīti Otrā pasaules karā kritušie padomju armijas karavīri, tika demontēts 2021.gada 24.februārī pēc plkst.2 naktī. Izmantojot frontālo iekrāvēju "Cheng Gong", lielgabals tika aizvests uz Krustpils novadu un iemests Daugavā.

Lielgabala zādzības laikā ar trosēm sabojāti trīs Jēkabpils parka teritorijā augoši koki, kā rezultātā Jēkabpils pilsētas pašvaldībai nodarīti materiālie zaudējumi 287,54 eiro vērtībā.

Likumsargi noskaidroja iespējamo vainīgo personu, un 1970.gadā dzimušais vīrietis atzina veiktās darbības, informē policija.

Jēkabpils mājaslapā sadaļā pie apskatāmām piemiņas vietām minēts, ka Otrā pasaules kara memoriāls tika atklāts 1976.gadā. Tas veltīts deviņu Padomju Savienības karavīru piemiņai, kas krituši cīņās nacistiskās Vācijas karaspēku. Lielgabals bija uzstādīts pie karā kritušo padomju armijas un latviešu strēlnieku korpusa virsnieku apbedījuma.

Kā aģentūrai LETA iepriekš uzsvēra Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (LZP), piemiņas zīme - lielgabals - nav pašvaldības īpašums un neatrodas tās bilancē, tādēļ pašvaldība tā meklēšanā neiesaistās. Turklāt pašvaldībai nav zināms, kur tas atrodas pēc nozagšanas.

Ragainis piebilda, ka entuziastu grupa Daugavā veikusi skenēšanu, taču lielgabalu tā arī upē neatrada.

"Pašvaldība ir pieņēmusi lēmumu par piemiņas vietas sakārtošanu, demontējot monumenta vietu un pārvedot to uz Brāļu kapiem, kā arī par kritušo kareivju pīšļu pārapbedīšanu. Mēs esam lūguši Krievijai saskaņojumu šīm darbībām. Kad to saņemsim, tad arī cieņpilni rīkosimies," sacīja Ragainis.

Foto: Spodra Purviņa

Komentāri (0-9/9)

 • Emigrants
  14.01.2022 19:02
  @Skolnieciņš tu esi fantastiski akls un glups nacionālists. Girbētos izteikties vēl "stingrākiem" vārdiem, bet neuzskatu, ka tā ir pareiza vieta. Lūdzu, stādies priekšā, lai varu tevi satikt Jēkabpilī un acīs pateikt visu, ko esi pelnījis! Tādi kā tu, ir viens not iemesliem necieņai un konfliktam, kas ir start Krievu, Latviešu un citu nacionalitāšu pārstāvjiem. Un kāda tam ir pievienotā vērtība ? Konflikts ? Naids ? Neiecietība ? Jau tā visa tauta novesta līdz kliķim ar smagu ekonomisko situāciju, covid19 saistītiem ierobežojumiem. Par maz ? Vajaga vēl sakurināt nacionālo naidu ? Tikai īsti Latviešu NEpatrioti var tā rīkoties. Bet, ja Kalves vaina būs pierādīta, viņam ir jāsēž cietumā, nevis jāatpērkas ar kārtējo sodu vai mutisko "brīdinājumu". Ļoti žēl, ka būdami tika maza (nano) tauta, esam tik sašķelti dēļ tādiem "Skolnieciņiem"! Bēdīgi ... Neļaujiet šim skaļi aurojošam mazākumam, sasķelt mūs!
 • Es
  13.01.2022 20:27
  paldies paldies paldies
  Mēs mīlam tevi Latvija
  Saules mūžu Gundaram
 • Skolnieciņš
  13.01.2022 15:30
  tvzvezda.ru/ [Zvezda ir Krievijas valstij piederošs valsts mēroga TV tīkls, kuru vada Krievijas Aizsardzības ministrija. Šis TV kanāls lieliski demonstrē Fašistiskās Krievijas (Putina Krievijas) slimīgo apmātību ar armiju un militārismu. Militārais kults ir viens no lielkrievu šovinisma stūrakmeņiem .]
  pobeda.tv/ [POBEDA ir Pirmā kanāla digitālās televīzijas saimes projekts, kas veltīts Krievu totalitārisma uzvaras dienas 75. gadadienai kopš 1941.–1945. Ēterā - padomju militārā kino klasika, krievu filmas un TV seriāli, jauni pašu ražoti programmu cikli, "Nemirstīgais pulks" dalībnieku ģimenes atmiņas. Šis TV kanāls pa visām varītēm cenšas reabilitēt komunistiskās partijas un sarkanās armijas noziegumus pret cilvēci.]
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Latvju Dievi mūžam viedi.
 • Skolnieciņš
  13.01.2022 14:44
  Es ceru, ka Jēkabpils novada dome izteiks pateicību šim varonim un apbalvos to ar goda rakstu par nesavtīgu darbu dzimtenes labā! Un Jēkabpils Policijas darbiniekiem vajadzētu sākt saprast uz kura krēsla viņi sēž, no kuru nodokļiem barojas - ja reiz tik ļoti rūp okupācijas paliekas, tad austrumu virzienu nav grūti atrast! Pēc šīs operatīvās izmeklēšanas tā vien šķiet, ka Jēkabpils policija sēž bez darba...
  Ar cieņu pret Sibīrijas izsūtījumā mirušajiem latviešiem, Skolnieciņš
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Latvju Dievi mūžam viedi.
  P.S. Jāsoļo ir pa Vidzemes šoseju uz Pleskavu, uz Pleskavu...
 • Skolnieciņš
  13.01.2022 14:33
  Senie skandināvi savus karavīrus sadedzināja ugunskapos. Virsaišiem un priesteriem ugunskapi bija ļoti grezni, tajos pat līdzās aizgājējam sadedzināja dārgus sadzīves priekšmetus, kā arī ziedoja lopus (rituāli tos nokāva par godu Skandināvu Dieviem un aizgājējam, pēc tam šie lopi bija dzīru mielasts). Būtu jauki šos karavīrus apbedīt pēc seno skandināvu pagāniskās tradīcijas. Šie karavīri ir jāizrok. Pēc tam viņu kauli ir jāietin linu audumā un jāpārvieto uz ugunskura vietu. Taisa rituālo ugunskuru no 10 kubikmetriem sausas malkas. Vislabāk ir izmantot oša malku, jo osis ir skandināvu svētkoks (osis Igdrasils – pasaules koks). Kaulus apber ar sāli (derēs 3 kg jūras sāls), kā arī apkaisa ar vērmeļu un asinszāļu buntītēm. Apkārt ugunskuram ar sāli zīmē rūnu apli. Aizdedzina ugunskuru. Skaita lūgšanas Dieva Lokija meitai nāves Dievietei Hēlai, kā arī nornām: Urdai, Verdandai un Skuldai. Vēlāk pelnus savāc un izkaisa Daugavā var arī izkaisīt Rīgas jūras līcī.
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Latvju Dievi mūžam viedi.
 • Skolnieciņš
  13.01.2022 14:31
  Es ļoti ceru, ka Andrejs Kaneļskis ir Latvijas Republikas patriots un ka šī absurdā krimināllieta taps izbeigta. Padomju Savienība (PSRS) ir sabrukusi. Latvijas Republika vairs nav okupēta un anektēta. Mūsu valsts vairs neatrodas Padomju Krievijas pakļautībā.
  Aicinu visus Jēkabpils novada iedzīvotājus apvienoties un atbalstīt aizdomās turamo personu šajā aplamajā tiesvedībā. Latviešu tauta ir cietusi no sarkanā terora. Aicinu ikvienu cilvēku, ikvienu Jēkabpils novada iedzīvotāju, ikvienu Tēvzemes patriotu atbalstīt aizdomās turamo personu kaut vai ar simbolisku finansiālu ziedojumu juridisko pakalpojumu segšanai.
  Aicinu Jēkabpils novada iedzīvotāju neklusēt un izteikt savas pretenzijas pret šo padomju okupācijas varas reliktu – 76,2 milimetru lielgabalu ZIS-3. Jēkabpils nav nekāda miskaste, kuru var piedrāžot ar komunistiskās partijas regālijām. Nacionālsociālistiskās partijas regālijas ir aizliegtas visā mūsdienu Eiropā. Tad kāpēc kompartijas regālijas var zaimot mūsu zemi???
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Latvju Dievi mūžam viedi.
 • Skolnieciņš
  13.01.2022 14:23
  https://www.sigmaaldrich.com/L LV/en/life-science/safety Product Safety (sigmaaldrich.com)
  https://www.merckmillipore.c com/INTL/en/support/safety/saf ety-data-sheets/Ivmb.qB.TzsAAA FCXd4Xr74u,nav Safety Data Sheets | Support | Merck (merckmillipore.com)
  Uzņēmumi «Sigma-Aldrich» un «Merck» sniedz uzticamas un kvalitatīvas ķīmisko vielu drošības datu lapas (angliski: SDS vai MSDS). Lielgabala korodēšana Daugavas dzelmē nerada nekādu vides piesārņojumu. Dabā dažādi dzelzs sāļi ir it visur. Cilvēkiem un citiem dzīvniekiem šis mikroelements nav kaitīgs. https://www.sigmaaldrich.com/L LV/lv/sds/sigald/310050 Safety Data Sheet (sigmaaldrich.com)
  https://lv.wikipedia.org/wik ki/R%C5%ABsa Rūsa — Vikipēdija (wikipedia.org)
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Latvju Dievi mūžam viedi.
 • Skolnieciņš
  13.01.2022 14:22
  Tā nav zādzība, tā ir vēsturiskās taisnības atjaunošana. Šis lielgabals ir lielkrievu šovinistu un citu kara noziedznieku kulta objekts, kas zaimo Latvijas zemi.
  Es pilnībā atbalstu tos cilvēkus, kam pietika varēšanas un drosmes demontēt šo padomju okupācijas varas rudimentu. Šiem cilvēkiem ir vairāk drosmes nekā man. Visu cieņu. Visu cieņu Latvijas Republikas patriotiem. Lai Latvju Dievi jūs svētī! Lai Latvju Dievi pasargā jūs no ļauna!
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Latvju Dievi mūžam viedi.
 • Skolnieciņš
  13.01.2022 14:20
  Manuprāt, šie apsūdzības panti - Krimināllikuma 228. panta trešā daļa par kapa apgānīšanu un 109. panta otrā daļa par patvaļīgu koku bojāšanu - ir absurdi. Nevajag izdabāt lielkrievu šovinistiem! Nevajag izdabāt krievnacistiem! Nevajag izdabāt krievu fašistiem no Fašistikas Krievijas / Putiniskās Krievijas! Padomju Krievija ir agresorvalsts. Sarkanarmieši ir kara noziedznieki un latviešu tautas ienaidnieki. Nē, krievu totalitārismam! Nē, Pobedas kultam! Nē, 9. maija svinētājiem!
  Latvija ir Latvju Dievu zeme. Latvieši ir brīva un spēcīga tauta. Lai Latvju Dievi mēs svētī! Lai Latvju Dievi pasargā mūs no ļauna!
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Latvju Dievi mūžam viedi.

Atstājiet komentāru