
Valsts policija aicina parūpēties par traktortehnikas drošību!
- Radio1.lv --
- 28 maijs 2025 --
- 0 Komentāri
Valsts policijas apkopotā statistika liecina, ka šogad valstī izdarītas desmit traktortehnikas zādzības – nozagti traktori, traktori-zāles pļāvēji un ekskavators. Tāpat reģistrēti 18 gadījumi, kad no traktortehnikas nozagta dīzeļdegviela, kā arī vairākos gadījumos nozagtas dažādas detaļas. Reģistrētas arī 14 krāpšanas, kas saistītas ar traktortehnikas pirkšanu un pārdošanu. Lai gan salīdzinājumā ar pērno gadu, šajā jomā nav novērojams noziedzības pieaugums, tomēr šobrīd aktīvi tiek apstrādāta zeme, tāpēc likumsargi aicina savlaicīgi parūpēties par lauksaimniecības tehnikas drošību, informē Valsts policijas sabiedrisko attiecību vecākā speciāliste Gita Gžibovska.
No 2025. gada 1. janvāra līdz 22. maijam Valsts policijas saņēmusi informāciju par divu traktoru un septiņu traktoru-zāles pļāvēju zādzībām no privātīpašumiem. Savukārt no kāda uzņēmuma teritorijas nozagts ekskavators. Vēl biežāk izdarītas zādzības no traktortehnikas. Šogad reģistrēti 18 dīzeļdegvielas zādzību gadījumi, no tiem 13 gadījumos dīzeļdegviela nozagta no privātīpašuma. Papildus tam vairākos gadījumos no traktortehnikas nozagtas dažādas sastāvdaļas – akumulatori, piekabes, arkli, ecēšas, traktora starteris, ģenerators u.c.
Savukārt pērn visa gada laikā tika reģistrētas 38 traktortehnikas zādzības, to vidū zagti traktori, traktori-zāles pļāvēji, ekskavatori, frontālais iekrāvējs u.c. Tāpat garnadži paņēmuši traktortehnikas detaļas, bet īpaši bieži – 59 gadījumos, no traktoriem nolējuši dīzeļdegvielu.
Policija aktīvi strādā, lai atklātu šādas zādzības. Piemēram, šā gada 20. martā Augšdaugavas novadā, Šēderes pagastā, iekļūstot šķūnī caur logu, garnadzis nozaga traktoru “T-25”. Valsts policijas likumsargi drīz vien aizturēja aizdomās turēto personu, traktoru atguva un atdeva īpašniekam.
Tāpat arī izmeklējot iepriekšējos gados uzsāktās krimināllietas, policija ir aizturējusi vairākas personas un atguvusi vairākas nozagtas tehnikas vienības un dīzeļdegvielu.
Kā pasargāt tehniku no zagļiem?
Lai šī sezona aizritētu bez liekām raizēm un izdevumiem, Valsts policija aicina saimniekus ņemt vērā vairākus nosacījumus:
1. Uzstādīt gaismas sensorus, lai nedotu zagļiem iespēju nemanāmi darboties tumsas aizsegā;
2. Izmantot degvielas tvertnes ar slēdzeni;
3. Tehniku un tās glabāšanas vietas aprīkot ar skaņas signalizāciju;
4. Uzstādīt videonovērošanas kameras, lai tiktu fiksēts noziegums;
5. Marķēt detaļas, lai zādzības gadījumā policijai būtu vieglāk tās identificēt;
6. Fotografēt lauksaimniecības tehniku un traktortehnikas sastāvdaļas katru sezonu no dažādiem rakursiem;
7. Uzstādīt traktortehnikai GPS izsekošanas ierīces, lai zādzības gadījumā varētu izsekot atrašanās vietu;
8. Uzturēt labas attiecības ar apkārtnes iedzīvotājiem, lai veicinātu informācijas apmaiņu un ātrāk ziņotu par aizdomīgām personām vai darbībām policijai;
9. Redzot aizdomīgas darbības savā vai citu saimnieku īpašumā, nekavējoties zvanīt policijai pa tālruņa numuru 112!
Esi uzmanīgs, iegādājoties traktorus un to detaļas internetā!
Šogad reģistrēti 13 krāpšanas gadījumi, kas saistīti ar traktoru, ekskavatoru un to rezerves daļu pirkšanu un pārdošanu. Savukārt pērn visa gada laikā reģistrētas 27 šādas krāpšanas. Cietušie iedzīvotāji lielākoties atsaukušies uz interneta vidē ievietotu sludinājumu par preces pārdošanu, samaksājuši par preci, bet to nav saņēmuši.
Valsts policija iesaka, pērkot traktortehniku vai tās detaļas interneta vidē, pārbaudīt, vai interneta veikals ir uzticams. Proti, jāpārbauda, vai internetveikals ir reģistrēts, jāpievērš uzmanība, vai sludinājumā norādītie rekvizīti pilnībā sakrīt ar oriģinālajiem rekvizītiem! Krāpnieki mēdz izvietot sludinājumus internetā, izmantojot atpazīstamu veikalu nosaukumus, bet izmainīt bankas kontu.
Savukārt, ja esat nolēmis pirkt lietotu tehniku no privātpersonas, obligāti jāsatiekas ar pārdevēju klātienē, lai pārliecinātos, ka tas nav viltvāržu izveidots sludinājums. Tikai klātienē iespējams pārliecināties, vai prece tiešām ir pārdošanā un pārbaudīt tās kvalitāti.
Valsts policija aicina ziņot par jebkādām aizdomīgām aktivitātēm, zvanot pa tālruņa numuru 112!
Foto: Ilustratīvs attēls