Jēkabpilī, Zīlānu apkārtnē atrasts bedrīšakmens un reģistrēts petroglifu centrā (FOTO)
Ar portālu Radio1.lv sazinājās jēkabpiliete Sarmīte Ozoliņa un pastāstīja, ka Zīlānu apkārtnē atradusi bedrīšakmeni, kas liecina, ka cilvēki šeit dzīvojuši vēl pirms diviem tūkstošiem gadu. Par savu atradumu viņa ziņojusi Petroglifu centram un tā vadītājs Andris Grīnbergs ieradies, lai uz vietas aplūkotu atradumu. Petroglifu centra vadītājs Andris Grīnbergs sestdien 14.aprīlī to reģistrējis kā Zīlānu bedrīšakmeni.
Sarmīte Ozoliņa aicina arī citus vērīgāk ielūkoties savā apkārtnē un par līdzīgiem atradumiem ziņot Petroglifu centram.
Visnoslēpumainākie kultakmeņi ir bedrīšakmeņi, kuri atrodami gandrīz visur pasaulē. Šo bedrīšakmeņu vecumu zinātnieki vērtē līdz pat vairākiem gadu tūkstošiem. Ir vismaz ap 30 hipotēžu, kāpēc cilvēki veidojuši akmeņos bedrītes. Tiek uzskatīts, ka šie akmeņi saistīti ar veļu kultu, citi domā, ka akmeņos atveidots zvaigžņu stāvoklis debesīs, tās bijušas upura vietas un tā tālāk.
Andris Grīnbergs vienā no publikācijām raksta, ka bedrīšakmeņi (cup-marked stones) ir plaši sastopami kulta akmeņi, kuri Baltijā visvairāk atrodas Igaunijā. Ziemeļu kaimiņzemē šobrīd zināmi ne mazāk kā 1750 bedrīšakmeņi, no kuriem lielākā daļa atrodas Ziemeļigaunijā. Igaunijā bedrīšakmeņu skaits krietni pārsniedz daudzumus kādos tie atrodami pārējās Baltijas valstīs. Lietuvā, pēc publicētiem datiem, ir ap 30 bedrīšakmeņi, kas ir gandrīz tikpat cik Latvijā. Latvijā to izpēte aktivizējusies pēdējo gadu laikā.
Foto: Sarmīte Ozoliņa
Komentāri (0-4/4)
Sarmīte
02.07.2018 18:36MR
02.07.2018 18:36Guest
02.07.2018 18:36Nē, nav viss. Bedrīte akmenī uztaisīta 2000 gadu atpakaļ
Aicis
02.07.2018 18:36