2022.gada 10. augusts

Audris, Brencis, Inuta

Pēdējo trīs gadu laikā Jēkabpils pusē nav reģistrēti ugunsgrēki, kuros dedzis adventes vainags vai Ziemassvētku eglīte

Šogad ugunsdzēsēji glābēji Zemgalē – Jelgavā un Tukumā, jau dzēsa divus ugunsgrēkus, kuru iespējamais izcelšanās iemesls ir saistīts ar neuzmanīgu sveču lietošanu. Aizvadītajā gadā visticamāk piecos gadījumos svecīte izraisīja ugunsgrēku Zemgalē, no kuriem vienā gadījumā dega adventes vainags. 2019.gadā reģistrēti divi šādi ugunsgrēki, bet vēl gadu iepriekš – četri, no kuriem divos gadījumos aizdegās Ziemassvētku eglīte, informē VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Viktorija Gribuste.
 
Pēdējo trīs gadu laikā Jēkabpils pusē nav reģistrēti ugunsgrēki, kuros dedzis adventes vainags vai Ziemassvētku eglīte.  

„Vēlos paslavēt Jēkabpils puses iedzīvotājus, kuri svētku laikā pieskata iedegtas svecītes, tādējādi rūpējoties par to, lai svētku gaidīšanas un svinēšanas laiks paiet priecīgi, bez traģiskiem notikumiem. Lai svētku laiks arī šogad norisinātos droši, atgādinu, ka iedegta svecīte ir jāpieskata, jānopūš, izejot no telpas, ejot gulēt vai atstājot mājokli. Līdzās tam jāparūpējas, lai svece tiek novietota stabilā svečturī, bērniem un mājdzīvniekiem nepieejamā vietā un tālāk no aizkariem un citiem degtspējīgiem priekšmetiem. Ja tomēr notiek nelaime, par ugunsgrēka izcelšanos savlaicīgi brīdinās mājoklī uzstādīts dūmu detektors, bet aizdegšanās sākumposmā liesmas viegli varēs nodzēst ar ugunsdzēsības pārklāju. Tikai jāatceras, ka vispirms ir jāparūpējas, lai visi mājinieki atstāj telpas, jāpiezvana uz 112 un tad, izvērtējot situāciju, var uzsākt dzēšanu ar pārklāja palīdzību,” atgādina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Zemgales reģiona brigādes Jēkabpils daļas komandieris Dzintars Cvilikovskis.

VUGD apkopotā statistika rāda, ka bez uzraudzības atstātas sveces izraisīti ugunsgrēki visbiežāk izceļas dzīvojamā sektorā - privātmājās un dzīvokļos un tieši tajās telpās, kur cilvēki uzturas visvairāk - dzīvojamā istabā, virtuvē. Turklāt sveces tiek nedzinātas ne tikai adventes laikā, līdz ar to šādi ugunsgrēki tiek dzēsti visos gadalaikos. Piemēram, kādā mājoklī Iecavā virtuvē uz veļas mašīnas novietota svece aizdedzināja uz durvīm pakarinātu segu. Vēl kādā gadījumā mājoklī Tērvetes pusē nebija uzstādīts dūmu detektors, tāpēc nenodzēstas svecītes izraisīts ugunsgrēks tika pamanīts tikai tad, kad liesmas jau bija pārņēmušas istabu 20 m2 platībā. Virtuvē uz galda aizmirstas sveces izraisīta ugunsgrēka rezultātā Koknesē izbīli piedzīvoja 11 daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji, kas evakuējās no dzīvojamās mājas. 

Visā Latvijā pērn ugunsdzēsēji glābēji dzēsa 20 ugunsgrēkus, kuri, visticamāk, izcēlās adventes vainagā vai Ziemassvētku eglītē ievietotas degošas sveces dēļ, vai no bez uzraudzības atstātām degošām svecēm. Šogad līdz 20. novembrim reģistrēti jau 19 šādi ugunsgrēki. Ik gadu šādos ugunsgrēkos cieš cilvēki – šogad cieta trīs cilvēki un trīs cilvēki tika izglābti, bet 2020.gadā cieta pieci cilvēki, bet viens cilvēks gāja bojā. 

Kas jāņem vērā, lai nenotiktu ugunsnelaime?
o    Adventes vainagi un dekori, lielākoties, tiek gatavoti no degtspējīgiem materiāliem, tādēļ ir rūpīgi jāpārdomā sveču izvietojums, lai to liesmas būtu drošā attālumā no vainaga un dekorācijām.
o    Ja tiek izmantots klasisks adventes vainags, tad tajā ir jāievieto stabili un nedegoši sveču turētāji un tikai uz tiem var likt sveces. 
o    Adventes vainagu vai dekoru ir jānovieto uz stabilas un nedegošas virsmas. 
o    Jāpievērš uzmanība, kur novietots pats adventes vainags vai eglīte un citi Ziemassvētku rotājumi.
o    Degošas sveces ir jānovieto drošā attālumā no aizkariem, mēbelēm vai citiem degtspējīgiem priekšmetiem. 
o    Jārūpējas, lai pie aizdedzinātām svecēm nevarētu piekļūt mazi bērni un mājdzīvnieki.
o    VUGD aicina atcerēties, ka sveces un vainagus nevajag novietot uz televizoriem, radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem. 
o    Neatstājiet degošas sveces bez uzraudzības, pat ne uz īsu brīdi un, dodoties prom no telpas vai pirms gulētiešanas, pārliecinieties, ka sveces ir nodzēstas!

Kas jāņem vērā, uzstādot elektriskās virtenes?

Ja svētku dekorācijām, piemēram, Ziemassvētku egles vai mājas rotāšanai izvēlaties elektriskos rotājumus/virtenes, atcerieties:
•    pirms elektrisko rotājumu/virteņu lietošanas rūpīgi izlasiet instrukciju un aplūkojiet marķējumu uz virteņu iepakojuma. Ja ieraudzīsiet mājiņas apzīmējumu ar, piemēram, angļu valodas paskaidrojumu “for outdoor use”, tad šis rotājums būs piemērots ēkas vai eglītes greznošanai laukā;
•    iekštelpām paredzētās virtenes nedrīkst lietot ārpus mājas, jo spuldzītes neizturēs gaisa temperatūru svārstības un mitrumu;
•    ja izmantojat jau lietotas elektrisko spuldzīšu virtenes, pārliecinieties, vai tās nav bojātas.

VUGD novēl drošu, mierīgu un saticīgu adventes laiku!
Ja notikusi nelaime un vajadzīga operatīvo dienestu palīdzība, nekavējoties zvaniet 112!

Atstājiet komentāru