2022.gada 22. maijs

Emīlija, Zenots

Ārlietu ministrija informējusi Krieviju par izmeklēšanu demontētā Jēkabpils lielgabala lietā

Ārlietu ministrija informējusi Krieviju par izmeklēšanu demontētā Jēkabpils lielgabala lietā

Krievijas puse ir informēta, ka saistībā ar lielgabala neatļautu demontēšanu nu no padomju memoriāla Jēkabpilī sākta izmeklēšana, aģentūru LETA informēja Ārlietu ministrijas (ĀM) preses sekretārs Jānis Beķeris.

Viņš norādīja, ka Krievijas vēstniecība ir paudusi savas bažas, iesniedzot ĀM notas pagājušā gada februārī un novembrī. ĀM, reaģējot uz notikušo un noskaidrojot informāciju, ir sniegusi atbildes Krievijas vēstniecībai. ĀM informējusi, ka saistībā ar notikušo ir sākta izmeklēšana.

Vienlaikus ĀM preses pārstāvis atzīmēja, ka minētās vienošanās paredzēto saistību izpildi koordinē Aizsardzības ministrija.

Prokuratūra pagājušā gada nogalē cēlusi apsūdzību zemniekam un uzņēmējam, bijušajam Krustpils novada vadītājam Gundaram Kalvem kriminālprocesā par lielgabala neatļautu demontēšanu no padomju memoriāla Jēkabpilī.

Apsūdzība celta pēc diviem Krimināllikuma pantiem, proti, koku bojāšanu parkā un par kapa apgānīšanu, nolaupot uz tā novietoto pieminekli. To aģentūrai LETA apliecināja prokuratūras preses sekretāre Aiga Eiduka.

Prokuratūrā apliecināja, ka lielgabalu nav izdevies atrast. Attiecībā uz lielgabalu neviens nav pieteicies par cietušo, savukārt attiecībā uz kokiem cietušā statusā ir Jēkabpils pilsētas pašvaldība.

Krimināllikums par koku bojāšanu parkā paredz brīvības atņemšanu līdz trim gadiem, sabiedrisko darbu vai naudas sodu. Savukārt par kapa apgānīšanu var piemērot brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem, sabiedrisko darbu vai naudas sodu.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka Kalve ir zemnieku saimniecības "Kalves" un uzņēmuma "Krustpils enerģija" īpašnieks. Tāpat viņš kopā ar Atmodas laika līderi Daini Īvānu un citām personām darbojas Jēkabpils latviešu biedrības valdē. Presē pieejamās ziņas liecina, ka Kalve ir arī Jēkabpils 56. Kaujas atbalsta bataljona zemessargs.

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka toreizējais nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai/LNNK" saraksta līderis Kalve 2013.gada jūnijā kļuva par Krustpils novada domes priekšsēdētāju un šo amatu ieņēma līdz 2015.gada janvārim.

Kalve drīz vien pēc lielgabala pazušanas sniedzis presei intervijas, kurās dalījies ar pārdomām par lielgabala pazušanu, taču noliedzis savu saistību ar to. Piemēram, intervijā "Neatkarīgajai" uz jautājumu, vai ir atbildīgs par lielgabala pazušanu, Kalve atbildējis: "Nē. Taču es visu zinu. Viss ir zem kontroles." Šim medijam viņš arī apliecinājis, ka "tas mēsls ir aizvests, un tas vairs nekad neatradīsies mūsu pilsētā".

Savukārt intervijā "Vidusdaugavas Televīzijai" uz jautājumu, vai ir iesaistīts lielgabala pazušanā, Kalve atbildējis: "Tajā naktī es gulēju."

Intervijā "Latvijas Avīzei" Kalve stāstījis, ka viens no centrālajiem Jēkabpils latviešu biedrības risinātajiem jautājumiem bija padomju lielgabala noņemšana.

"Gājām likumīgos ceļus, runājām ar pašvaldības vadītājiem, deputātiem, bet īsti labi nesanāca," atzinis uzņēmējs.

Viņš skaidrojis, ka Jēkabpils dome vienmēr bijusi diezgan sašķelta, un politiski jūtīgi jautājumi nebija atrisināmi bez "Saskaņas" balsīm.

"Skaidrs, ka latviskie spēki domē teica - jā, lielgabala problēma jārisina, bet reāli neko nevarēja atrisināt, jo pozīcija bija sastiķēta ar "Saskaņu"," intervijā "Latvijas Avīzei" atzinis Kalve.

Uz jautājumu, vai lielgabals guļ Daugavā, Kalve atbildējis, ka "tas tur guļ uz neatgriešanos", un skaidrojis, ka dažas dienas pēc lielgabala pazušana sākās pali, no Baltkrievijas nāca lieli ledus blāķi.

"Seklākajās vietās ledi sablīvējas līdz gultnei un kā ar slotu izmēž visu tīru. Visu no upes dibena aizslauka tālāk vai pārklāj ar smiltīm," skaidrojis uzņēmējs.

Jau ziņots, ka 76,2 milimetru divīzijas lielgabals "ZIS-3" bez lafetes, kas bija uzstādīts virs kapa, kurā apbedīti Otrā pasaules karā kritušie padomju armijas karavīri, tika demontēts 2021.gada 24.februārī pēc plkst.2 naktī. Izmantojot frontālo iekrāvēju "Cheng Gong", lielgabals tika aizvests uz Krustpils novadu un iemests Daugavā.

Lielgabala zādzības laikā ar trosēm sabojāti trīs Jēkabpils parka teritorijā augoši koki, kā rezultātā Jēkabpils pilsētas pašvaldībai nodarīti materiālie zaudējumi 287,54 eiro vērtībā.

Likumsargi noskaidroja iespējamo vainīgo personu, un 1970.gadā dzimušais vīrietis atzina veiktās darbības, informē policija.

Jēkabpils mājaslapā sadaļā pie apskatāmām piemiņas vietām minēts, ka Otrā pasaules kara memoriāls tika atklāts 1976.gadā. Tas veltīts deviņu Padomju Savienības karavīru piemiņai, kas krituši cīņās nacistiskās Vācijas karaspēku. Lielgabals bija uzstādīts pie karā kritušo padomju armijas un latviešu strēlnieku korpusa virsnieku apbedījuma.

Kā aģentūrai LETA iepriekš uzsvēra Jēkabpils novada domes priekšsēdētājs Raivis Ragainis (LZP), piemiņas zīme - lielgabals - nav pašvaldības īpašums un neatrodas tās bilancē, tādēļ pašvaldība tā meklēšanā neiesaistās. Turklāt pašvaldībai nav zināms, kur tas atrodas pēc nozagšanas.

Ragainis piebilda, ka entuziastu grupa Daugavā veikusi skenēšanu, taču lielgabalu tā arī upē neatrada.

"Pašvaldība ir pieņēmusi lēmumu par piemiņas vietas sakārtošanu, demontējot monumenta vietu un pārvedot to uz Brāļu kapiem, kā arī par kritušo kareivju pīšļu pārapbedīšanu. Mēs esam lūguši Krievijai saskaņojumu šīm darbībām. Kad to saņemsim, tad arī cieņpilni rīkosimies," sacīja Ragainis.

Komentāri (0-10/16)

 • Skolnieciņš
  17.01.2022 16:36
  Citēju Gundaru Kalvi no žurnālistes Elitas Veidemanes intervijas: ‘’ Labi, izteikšu salīdzinājumos. Iedomājieties: jūsu ģimenē ir noslepkavots kāds tuvs cilvēks. Slepkava ir aizlaidies, atstājot uz galda slepkavības ieroci - asiņainu dunci. Ar piekodinājumu, ka šo dunci nedrīkst aiztikt. Katru dienu jūs ejat garām šim asiņainajam rīkam, tas jums visu atgādina, bet jūs neko nevarat izmainīt. Un šajā - lielgabala - gadījumā pat nav runa par vienu cilvēku, ir runa par simtiem tūkstošu manu tautiešu, kurus iznīcinājis aisņainais padomju režīms. Tas ir slepkavības ierocis, ar kuru tika slepkavota latviešu nācija. Bet no varmāku puses ir pavēle: tu nedrīksti novākt šo slepkavības ieroci.’’.
  https://neatkariga.nra.lv/intervijas/369248-gundars-kalve-cilveks-kurs-nograva-jekabpils-okupantu-pieminekli-vinam-draud-cietums Gundars Kalve. Cilvēks, kurš nogrāva Jēkabpils okupantu "pieminekli". Viņam draud cietums (nra.lv)
 • jautājums
  17.01.2022 16:22
  tad to metāllūzni nozaga vai nolaupīja??? tur juridiski ir diezgan liela atšķirība!!! turklāt jau sen vajadzēja sakārtot jautājumu ar apbedījumu - kaut kā nav dzirdēts ka pilsētas teritorijā drīkst veikt apbedījumus, izņemot kapu teritoriju! pat mājdzīvniekiem jau ir sava kapsēta! un mirstīgās atliekas, kas tiek atrastas būvdarbu laikā arī pārapbedī....tad jautājums tai pašai krievu kopienai - kāpēc ļaujat saviem kritušajiem vēl joprojām gulēt ceļa malā, nesvētītā zeme???
 • Skolnieciņš
  17.01.2022 16:12
  Krustpils parkā novietotais padomju laiku lielgabals ir nožēlojama komunistiskās partijas regālija. Nē, komunisma regālijām! Nē, komunismam! Jā, demokrātijai! Jā, vārda un apziņas brīvībai! Jā, dievturībai! Jā, daudzdievībai! Jā, politeismam! Jā, Sentēvu Dieviem! Jā, Latvju Dieviem!
 • Skolnieciņš
  17.01.2022 15:59
  Paldies, Dieviem! Starp latviešiem vel ir palikuši drosmīgi vīri, kam latvietība tek dzīslās. Gundars Kalve ir godavīrs. Aicinu ikvienu atbalstīt Gundaru Kalvi gan ar pozitīvajām domām, gan ar labajiem vārdiem! Sūtīsim savu pozitīvo enerģiju Gundaram Kalvem. Lūgsim visvareno Pērkonu – Debesu Tēvu, lai Pērkoņtēvs svētī drosminieku un Latvijas zemes patriotu Gundaru Kalvi! No visas sirds lūgsim Latvju Dievu atbalstu un svētību Gundaram Kalvem. Lai Austras koks pasargā Gundaru Kalvi no ļaunām mēlēm un naidīgiem skatieniem!
  Ar cieņu pret dievturību un Latvju Dieviem, Skolnieciņš
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Latvju Dievi mūžam viedi.
 • Skolnieciņš
  17.01.2022 15:30
  Ironiski. Priekš dievturiem neko neceļ. Bet ”Nacisma upuru piemiņas memoriāls Rumbulā” izskatās pēc pagāniskas svētvietas. Vienīgi no turienes ir jāizmet ebreju simbolika un ebreju svečturis. Svečtura vietā ir jānovieto Pērkona – Debesu Tēva elks, uz kura ir redzams pērkonkrusts. Latvijā nav neviena Latvju Dievu tempļa, bet viss čum un mudž no baznīcām, kristīgajām sektām un retām sinagogām. Tāda sajūta, ka senebreju mitoloģija ir fašisma iemiesojums. Sentēvu Dievi ir aizmirsti, bet ebreju fašisms ir kļuvis par ticību. Nu, jā. Atliek vien lūgt Sentēvu Dievus. Ar necieņu pret Simonu Šustinu un viņa ebreju tautības rokaspuišiem, Latvju Dievu priesteris Skolnieciņš
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Latvju Dievi mūžam viedi.
 • Skolnieciņš
  17.01.2022 15:29
  Stulbums:
  Vienam nepatīk tirgus Labklājība, citam lūsis, ciram piecstāvenes, utt. Vai tad tagad visiem nakts aizsegā būtu visi šie priekšmeti jārauj nost un jāmet Daugavā?
  Nekacini tautu! Teju katra latviešu ģimene šā vai tā ir cietusi no padomju okupācijas varas. Nav tādu dzimtu, kur neviens attāls radinieks nav cietis no padomju okupācijas varas. Pašlaik Tu reabilitē (attaisno) padomju okupācijas varas noziegumus pret Latviju un latviešu tautu. Kā pusē Tu esi? Latviešu tautas pusē Tu noteikti neesi.
  Un izbeidz vienreiz tīksmināties ar komunistiskās partijas regālijām, jo komunisms ir līdzvērtīgs nacismam. Savukārt, tīksmināšanās ar nacionālsociālistiskas partijas regālijām ir stingri aizliegta visā Eiropā.
  76,2 milimetru lielgabals ZIS-3 ir komunistiskās partijas un sarkanās armijas regālija. Lai šī sarkanā terora regālija rūsē Daugavas dzelmē! Nav ko latviešiem pielūgt pretīgo krievu strobru ZIS-3, ar kuru latviešus krievi slepkavoja!!!
 • Skolnieciņš
  17.01.2022 15:27
  Piemiņa var būt dažāda. Mirušo krievu karavīru piemiņai var uzstādīt no māla masas (brūnā māla kuru izmanto dažādas krāsas ķieģeļu pagatavošanai) veidotu 5 metrus augstu Dieva Perūna elku. Elka pamatni izbruģē ar akmens bruģi. Blakus ierīgo dobes ar klājeniskiem kadiķiem. Blakus Dieva Perūna elkam ir jānovieto lakoniskska plaksnīte ar uzrakstu: ′′Šeit ir apbedīti sarkanās armijas karavīri.′′. Vel blakus ir jānovieto plāksnītes, kas sabiedrībai izskaidro krievu totalitārisma un komunisma bīstamību. Nekādā gadījumā nedrīkst lietot lielkrievu šovinistu un Pobedas kulta saukļus.
  Dieva Perūna elkus var redzēt šeit: https://m.youtube.com/watch?v= =ZNnsK5aqFSg
  https://m.youtube.com/watch? ?v=kvBk3b8tNgc
  Taču labāk ir krievu karavīrus sūtīt atpakaļ uz Krieviju, uz turieni no kurienes viņi ir nākuši.
 • Skolnieciņš
  17.01.2022 15:26
  Ja rūpīgi paskatās krievu federālos (bezmaksas) kanālus, tad ar laiku var saprast, ka mūsdienu Krievija neciena Latviju. Gandrīz visās Perviy kanal Europa, RTR Planeta un NTV Mir publikācijās, kas skar Latviju, par Latviju atsaucas slikti un nievājoši. Krievijas Federācijā valda lielkrievu šovinisms - pareizticīgo baznīcas un militārais kults. Vadonis Vladimirs Putins (par prezidentu šo diktatoru nedrīkst dēvēt) iet Josifa Staļina pēdās. Mūsdienu Krievija konsekventi dodas PSRS totalitārisma virzienā. Pašreizējais Krievijas Federācijas režīms ir apmāts ar militārismu, bruņošanos, armiju un ieročiem. Caur PSRS okupācijas pieminekļiem mūsdienu Krievija cer stiprināt savu ietekmi Latvijā. Manuprāt, Krustpils parkā Otrā pasaules kara memoriāls ir jānojauc. Šī vieta ir jāpārveido un jānomaina tās nosaukums uz kaut ko latviskāku. Tā kā lielākā daļa mūsdienu krievu ir pareizticīgie ( kristīgie TV kanāli Telekanal Spas un Soyuz regulāri cilvēkiem izskalo smadzenes), novietot lielgabala vietā krustu nebūtu tā labākā ideja, jo ‘’Russkij mir’’ fanus no 9. maija svinēšanas tas neatturēs. Labāk šo vietu ir pārveidot par pagānisku svētvietu, kas sargā latvietību.
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Latvju Dievi mūžam viedi.
 • Skolnieciņš
  17.01.2022 15:24
  Lielkrievu šovinisms un Pobedas kults ir drauds Latvijai un latviešu nākotnei.
  https://tvzvezda.ru/ [Zvezda ir Krievijas valstij piederošs valsts mēroga TV tīkls, kuru vada Krievijas Aizsardzības ministrija. Šis TV kanāls lieliski demonstrē Fašistiskās Krievijas (Putina Krievijas) slimīgo apmātību ar armiju un militārismu. Militārais kults ir viens no lielkrievu šovinisma stūrakmeņiem .]
  https://pobeda.tv/ [POBEDA ir Pirmā kanāla digitālās televīzijas saimes projekts, kas veltīts Krievu totalitārisma uzvaras dienas 75. gadadienai kopš 1941.–1945. Ēterā - padomju militārā kino klasika, krievu filmas un TV seriāli, jauni pašu ražoti programmu cikli, "Nemirstīgais pulks" dalībnieku ģimenes atmiņas. Šis TV kanāls pa visām varītēm cenšas reabilitēt komunistiskās partijas un sarkanās armijas noziegumus pret cilvēci.]
  Ar cieņu pret Tēvzemi, Skolnieciņš
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Latvju Dievi mūžam viedi.
 • Skolnieciņš
  17.01.2022 15:16
  Senie skandināvi savus karavīrus sadedzināja ugunskapos. Virsaišiem un priesteriem ugunskapi bija ļoti grezni, tajos pat līdzās aizgājējam sadedzināja dārgus sadzīves priekšmetus, kā arī ziedoja lopus (rituāli tos nokāva par godu Skandināvu Dieviem un aizgājējam, pēc tam šie lopi bija dzīru mielasts). Būtu jauki šos karavīrus apbedīt pēc seno skandināvu pagāniskās tradīcijas. Šie karavīri ir jāizrok. Pēc tam viņu kauli ir jāietin linu audumā un jāpārvieto uz ugunskura vietu. Taisa rituālo ugunskuru no 10 kubikmetriem sausas malkas. Vislabāk ir izmantot oša malku, jo osis ir skandināvu svētkoks (osis Igdrasils – pasaules koks). Kaulus apber ar sāli (derēs 3 kg jūras sāls), kā arī apkaisa ar vērmeļu un asinszāļu buntītēm. Apkārt ugunskuram ar sāli zīmē rūnu apli. Aizdedzina ugunskuru. Skaita lūgšanas Dieva Lokija meitai nāves Dievietei Hēlai, kā arī nornām: Urdai, Verdandai un Skuldai. Vēlāk pelnus savāc un izkaisa Daugavā var arī izkaisīt Rīgas jūras līcī.
  Ar dievbijību un patiesu cieņu pret kara Dievu Odinu, Skolnieciņš
  ©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
  Skolnieciņš® ™Skolnieciņš
  Dieva Odina - Visa Tēva - spēks ir bezgalīgs.
12

Atstājiet komentāru