2024.gada 23. novembris

Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

Jēkabpils pašvaldības policija piedalās reidā, pārbaudot velosipēdu un skrejriteņu vadītājus. Ieteikumi vadītājiem

Jēkabpils pašvaldības policija piedalās reidā, pārbaudot velosipēdu un skrejriteņu vadītājus. Ieteikumi vadītājiem

Sakarā ar velosipēdu un elektroskrejriteņu skaita palielināšanos, Jēkabpils novada pašvaldības policija atsaucās Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja aicinājumam piedalīties profilaktiskā reidā, liecina informācija pāsvaldības tīmekļa vietnē.

 Reida mērķis bija pastiprināti pievērst uzmanību velosipēdu un elektroskrejriteņu vadītājiem Jēkabpils novada teritorijā, lai pārliecinātos par vadītāja apliecības esamību personām, kam tā nepieciešama, fiksējot pārkāpumus, kad uz elektroskrejriteņa tiek vests pasažieris, vai krava, kas traucē tā vadīšanu vai apdraud citus ceļu satiksmes dalībniekus, kad netiek lietota aizsargķivere, ja tā nepieciešama, ja tiek braukts ar velosipēdu, neturot stūri vai braucot lietots tālrunis vai cita viedierīce.

Jāpiezīmē, ka, šī reida ietvaros, Pašvaldības policija veica izskaidrojoša rakstura pārrunas, neviens pārkāpējs ar naudas sodiem sodīts netika, jo, kā esam uzsvēruši arī iepriekš, policijas mērķis nav sodīt, bet gan veikt darbības, informējot iedzīvotājus, par to, kas ir jāievēro, lai neapdraudētu savu un citu drošību.

Kopumā jāsecina, ka lielākais pārkāpumu skaits ir nepilngadīgo personu vidū, kad personas pārvietojas ar velosipēdu ārpus dzīvojamās zonas un daudzdzīvokļu māju pagalmiem bez vadītāja apliecības un pieaugušas personas pavadības.

Atgādinām, ka  Ceļu satiksmes likums (CSL) paredz, ka piedalīties ceļu satiksmē ar velosipēdu patstāvīgi personai vecumā no 10 līdz 17 gadiem atļauts, ja tai ir velosipēda vai jebkuras kategorijas transportlīdzekļa vadītāja apliecība.

Piedalīties ceļu satiksmē ar velosipēdu pilngadīgas personas pavadībā pa ietvēm, velosipēdu ceļiem un citām vietām ceļu satiksmē, kur atļauta tikai velosipēdu un gājēju kustība, bērniem atļauts neatkarīgi no vecuma, bet pa brauktuvi – no septiņu gadu vecuma.

Bērniem, kas jaunāki par 12 gadiem, braucot ar velosipēdu, obligāti galvā jābūt aizsprādzētai aizsargķiverei. Šeit īpašu uzmanību aicinātu pievērst bērnu vecākiem, jo bērnam pašam nav līdzekļu, lai tos iegādātos, tāpēc tas ir Jūsu pienākums - nodrošināt, lai bērns var piedalīties ceļu satiksmē un justos droši.

Personām, kuras sasniegušas 18 gadu vecumu, velosipēda vadīšanai transportlīdzekļu vadīšanas tiesības nav nepieciešamas!

Piedalīties ceļu satiksmē ar elektroskrejriteni personai, kura nav sasniegusi 14 gadu vecumu, ir aizliegts. Piedalīties ceļu satiksmē ar elektroskrejriteni personai vecumā no 14 līdz 17 gadiem atļauts, ja tai ir velosipēda vai jebkuras kategorijas transportlīdzekļa vadīšanas tiesības. Personām, kuras sasniegušas 18 gadu vecumu, elektroskrejriteņa vadīšanai transportlīdzekļu vadīšanas tiesības nav nepieciešamas.

Ar pienākumiem, kas jāievēro velosipēdistiem un elektroskrejriteņu vadītājiem aicinu iepazīties izlasot Ceļu satiksmes noteikumu (CSN), piemēram, papildus prasības norādītas 22. un 22.1 nodaļās.

Lai saprastu, kas draud par šo noteikumu pārkāpšanu, minēšu dažus no izplatītākajiem piemēriem, norādot paredzēto atbildību:

Par tālruņa, piezīmjdatora, planšetdatora vai viedierīces lietošanu, ja transportlīdzeklis atrodas kustībā (izņemot gadījumus, kad tālruni, piezīmjdatoru, planšetdatoru vai viedierīci izmanto brīvroku režīmā), velosipēda vai elektroskrejriteņa vadītājam  piemērotnaudas sodu no 10 līdz 30 euro (CSL 51.p.9.d.).

Par noteikumu pārkāpšanu, kuri paredz papildu prasības velosipēdu vai elektroskrejriteņu vadītājiem (brauc neturot stūri, ved pasažieri, bez papildus sēdekļa un kāpšļiem kāju atbalstam,  brauc pa divi blakus,  brauc bez vadītāja apliecības u.c.) piemēro brīdinājumu vai naudas sodu  no 10 līdz 70 eiro (CSL 68.p.).

Par nepakļaušanos tādas personas prasībai apturēt transportlīdzekli, kura ir pilnvarota pārbaudīt transportlīdzekļa vadītāja dokumentus piemēro brīdinājumu vai naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam triju naudas soda vienību apmērā (CSL 52.p.4.d.).

Par ceļa nedošanu gājējiem vai transportlīdzekļu vadītājiem, kuriem ir priekšroka (par pārkāpumiem, kurus izdarījis velosipēda vai elektroskrejriteņa vadītājs piemēro naudas sodu velosipēda vai elektroskrejriteņa vadītājam no 10 līdz 30 eiro (CSL 53.p.2.d.)

Līdz šim CSL noteica, ka velosipēdu un elektroskrejriteņu reģistrācija ir brīvprātīga. Šobrīd veiktie grozījumi paredz, ka elektroskrejriteņu reģistrācija veicama Ceļu satiksmes drošības direkcijā līdz 2024. gada 31. martam, un pēc šī termiņa ar nereģistrētiem elektroskrejriteņiem ceļu satiksmē piedalīties būs aizliegts.

Būsim atbildīgi, pārrunāsim drošības jautājumus ar bērniem, nodrošināsim bērnu drošību, ievērosim normatīvo aktu prasības, jo, kā mēs visi zinām, nezināšana neatbrīvo no atbildības!

Komentāri (0-1/1)

  • Jecis
    02.08.2023 00:50
    Ieteikums Bolt u.c. izīrētājiem, pārskatiet apmaksas sistēmu, jo ja maksas vienība ir minūte, tad visi arī skrien uz vella paraušanu...vai nu jāmaksā par attālumu, vai vienībai jābūt 5-10 min.!!! Vislabāk būtu nedaudz ziedot no savas peļņas un pirmās minūtes par konstantu cenu...jeb tad jāuzņemas atbildība par klientu drošību

Atstājiet komentāru