2025.gada 19. janvāris

Alnis, Andulis

Kāds laiks gaidāms martā - Sērsnu, Pavasara un Baložu mēnesī?

Kāds laiks gaidāms martā - Sērsnu, Pavasara un Baložu mēnesī?

Marts ir kalendārā pavasara pirmais mēnesis. 20. martā plkst. 06.30 sāksies astronomiskais pavasaris. Lai gan Latvijas austrumos kļavām sula sāka tecēt februāra vidū, tradicionāli marts ir kļavu sulas tecēšanas laiks. Pēdējos gados marta otrajā pusē arī bērziem sāk tecēt sula. Parasti par bērzu sulas laiku un Sulu mēnesi tiek dēvēts aprīlis. Šogad sniegpulkstenītes sāka ziedēt februāra vidū, bet neskatoties uz to, marts ir sniegpulkstenīšu, zilo vizbulīšu un māllēpju ziedēšanas sākuma laiks. Starp citu, 2015. gada nogalē, Ziemassvētku laikā, Latvijas austrumu pierobežā ziedēšanai bija atvērušās pirmās zilās vizbulītes, tā savā blogā raksta laika vērotājs no Viļakas Vilis Bukšs.

Viņš norāda, ka Baložu jeb putnu mēnesī sāk atgriezties mūsu gājputni. Laikā ap 6. martu - krauķi. Marta vidū lauku cīruļi un māju strazdi. Mēneša beigās arī baltās cielavas un stārķi. Martā zaķim dzimst pirmie mazuļi, alnim aug jaunie ragi un no ziemas miega mostas lācis. Sērsnu mēnesis ir laiks, kad pēc sniegainām ziemām nāk pavasara pali un ziemai atkāpjoties tā var iekost ne pa jokam.

Lietains marts norāda uz neauglīgu gadu, bet marta putekļi ir zelta dukāta vērti.

Par iespējamiem laika apstākļiem martā?

Vilis Bukšs: "Mana vecmāmuļa teica: Marts ir kā vīrietis, tikai ar sievietes dabu. Te raud, te smejas. Te saulīte muguru glāsta, te ziemeļvējš sniegu bārsta."

Marts pēc savas būtības vēl nav īsts pavasaris, bet gan vairāk priekšpavasaris. Ticējums saka, ja janvārī ir marts, tad martā janvāris. Pagājušais janvāris šogad bija ar ziemai raksturīgiem laika apstākļiem un tā ir zīme, ka martā ziemai vajadzētu atkāpties. Savukārt siltais un nokrišņiem bagātais februāris norāda uz to, ka martā ziema var izspēlēt ne vienu vien ziemīgu stiķi, norāda Vilis Bukšs. Vērojot 1. un 2. februāri, kas paredz martu un pavasari, tad marts un kopumā pavasaris būs ar mainīgiem laika apstākļiem, salīdzinoši vēss un nokrišņiem bagāts.

Līdzīgi laika apstākļi, kā šobrīd februārī, turpināsies arī martā. Dienās lielākoties atkušņi, bet naktīs piesals. Mēneša pirmajā pusē skaidrās naktīs dažviet temperatūra var nokrist līdz mīnus 15 grādiem. Saulainās dienās līdz plus 6 grādiem. Mēneša vidū vairāk nokrišņu, vējains, vidējā temperatūra drusciņ virs nulles. Pirmā pavasara mēneša otrajā pusē, laikā līdz Pavasara Mārai (25. marts), laika apstākļi mainīgi. Daudzviet neliels nakts sals, kas var sasniegt 10 grādu atzīmi. Nelieli dažāda veida nokrišņi. Apledojums. Dienās temperatūra ap nulli. Arī Lieldienu laikā (ap 27. martu) bez būtiskām pārmaiņām. Vēlāk, mēneša beigās, īslaicīgi nokrišņi un kļūs siltāks. Temperatūra var sasniegt plus 10 grādus un arī naktis paies bez sala. Lai gan turpmāk, vēl līdz Jurģim (23. aprīlis), iespējamas naktis ar nelielu salu, kad temperatūra var pazemināsies līdz mīnus 3, 5 grādiem.

Kopumā marts ar šā mēneša vidējiem rādījumiem temperatūru ziņā rādās būt tuvu nullei, bet nokrišņu vairāk kā parasti.

Ticējumi par martu

1.marts ir Evdokija. Pavasara pirmā mēneša pirmā diena. Dienas līdz 4. martam ir Pavasara vēju dienas. Kāds 1. marts, tāds lielākoties pavasaris. 2. marts paredz vasaru. 3. marts – rudeni, bet 4. marts nākamo ziemu.

Ticējumi. Ja jauka Evdokija - būs jauks pavasaris. Ja vistiņa padzersies, tad Jegorā (6. maijs) aitiņa zālīti paēdīs.

Gregors ir 12.martā. Šī ir diena, kad āpsis izlien no alas, bet – ja laiks vēl nešķiet pietiekami silts, lien alā atpakaļ un guļ vēl divas nedēļas. Ja Gregorā atlidojuši gājputni, tad būs bagāts labības gads. Ja līst lietus - būs laba vasara.

Ticējumi. Ja pūpoli atveras, vai atvērušies vairāk no galotnes - laba būs agrā sēja. Ja nav atvērušies (šogad atvērušies jau decembrī), tad laba būs vidējā sēja.

14.marts - Jevdokija (Evdokija). Kāds laiks Jevdokijā – tāds visā vasarā. Diena, kad sievietēm, kas ir mātes cerībās, jāiet vērot saullēkts, lai bērni dzimtu stipri un veseli.

Ticējumi. Ja dienvidu vējš – būs silta un mitra vasara. Ja salst un ziemeļu vējš – būs auksta vasara. Ja Jevdokijā snieg – būs labas ražas, ja līst – būs sliktas. Ja šajā dienā pavasaris smaida, tad tam ticēt nevar, tas vēl raudās.

Ģertrūdes diena jeb Ģērdacis ir 17.martā. Šī diena ir kā veltījums Svētajai Ģertrūdei no Nivelles. Viena no galvenajām Kustoņu dienām. Krauķi dodas pie savām ligzdām. Bišu pamošanās diena. Šajā dienā dravnieki izslauka bišu stropus un gatavojas medus vasarai.

Ticējumi. Ja ligzdās atgriezušies krauķi, pēc trīs nedēļām varēs sēt. Ja krauķi vēl nesteidz atjaunot ligzdas, pavasaris būs garš un auksts.

19.martā Jāzepa diena. Ja Jāzepa dienā dzenis kaļ, būs vēls pavasaris. Lai pasteidzinātu pavasara atnākšanu, apkārt vecai priedei vai ozolam velk melnu āzi un blēj līdz ar to.

Benedikts jeb Bindus ir 21. martā. Dzīvnieki, kas Ģērdacī nav pamodušies, mostas Bindus dienā.

Ticējumi. Ja Bindus dienā sniegs mijas ar lietu, tāds tas būs arī Lieldienās. Silta Bindus diena uz siltu pavasari.

25.martā – Pavasara jeb Kāpostu Māra. Diena, kad koki jūt sāpes, tāpēc cirvi šai dienā necilā. Šajā dienā pamostas arī meža valdnieks lācis. Uguni vakaros vairs nededz un pirmo reizi pavakariņo ar Saules gaismu.

Ticējumi. Ja naktis pirms un pēc Māras dienas ir aukstas, tad sals vēl četrdesmit naktis. Kāpostu Māras naktī jāliek ola uz staba gala: ja čaula nepārsalst, tad būs silts pavasaris.

27.marts un 28. marts - Lieldienas. Lieldienu rītā Saule dejo, Zeme šūpojas, Ūdeņi dzied un virmo Gaiss. Olas un šūpoles ir galvenie Lieldienu simboli. Lieldienu noslēpums ir Pavasara atmodā, ar visur valdošo auglību un Dzīvā mūžīgo Augšāmcelšanos.

30.martā ir Aleksis. Viena no Kustoņu dienām. Ūdens vērošanas diena, lai noteiktu, vai būs lieli pali.

Ticējumi. Ja Alekseja dienā pūš dienvidu vējš, būs silts pavasaris. Ja ziemeļaustrumu – būs auksts pavasaris un auksta vasara. Ja zivis iet nārstot - būs labs pavasaris.

Atstājiet komentāru