2022.gada 25. jūnijs

Maiga, Milija

Par 2021.gada dzīvniekiem pasludināti pelēkais zaķis un baltais zaķis

Par 2021.gada dzīvniekiem pasludināti pelēkais zaķis un baltais zaķis

Dabas muzejs par 2021.gada dzīvniekiem pasludinātas divas zīdītāju sugas - pelēko zaķi un balto zaķi,  informēja muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Polīna Šķiņķe.

Par abiem zaķiem vienlaicīgi muzejs izvēlējies runāt tāpēc, ka joprojām nereti cilvēki domā, ka Latvijā mīt viens zaķis, kas vasarā ir pelēks, bet ziemā - balts, skaidro muzejpedagoģe un zooloģe Una Bērziņa.

Pašlaik Latvijā sastopamas divas zaķu sugas. Senāk sastopams ir baltais zaķis (Lepus timidus), kas Latvijas teritorijā dzīvo kopš ledus laikmeta beigām, bet patlaban biežāk sastopamais pelēkais zaķis (Lepus europaeus) Latvijā dzīvo tikai kopš 17.gadsimta, kad ar lauksaimniecības attīstību paplašinājās atklātas ainavas.

Zaķi ir aktīvi visu gadu, biežāk barojas krēslā un naktī. Parasti dzīvo pa vienam, vairāki zaķi kopā sastopami pārošanās laikā. Izbiedēts zaķis var skriet ar ātrumu līdz pat 50 kilometriem stundā. Apmatojumu zaķi maina divas reizes gadā - pavasarī un rudenī. Abiem zaķiem vasarā kažoks ir rūsganpelēks, bet ziemā tikai baltais zaķis kļūst pilnīgi balts, vien ausu galiem paliekot melniem.

Abu zaķu dzīves veids - uzturs, vairošanās, metienu un mazuļu skaits gadā, dzīves ilgums, diennakts ritms - ir samērā līdzīgs, bet atšķirīgas ir to dzīves vietas. Pelēkie zaķi sastopami kultūrainavā, pļavās, laukos, mežmalās, birztalās. Baltie zaķi - plašos lapu koku un jauktos mežos, sūnu purvu malās, bet izcirtumos un citās atklātās vietās uzturas nelabprāt.

Bērziņa informēja, ka zaķu gadā iecerēts animāciju konkurss jauniešiem, kā arī tradicionālie pasākumi ģimenēm un ikvienam interesentam. Abu sugu zaķus būs iespējams aplūkot arī jaunajā Latvijas zīdītājdzīvnieku ekspozīcijā, kas tiks atklāta šogad. 

Tāpat muzejs aicina reģistrēt zaķu novērojumus vietnē "www.dabasdati.lv" un iekļaut gada dzīvnieku izglītojošos pasākumos un citās norisēs.

Atstājiet komentāru