2022.gada 13. augusts

Elvīra, Velga

Laika vērotājs Vilis Bukšs prognozē vai maijā - Lapu, Dzeguzes un Sējas mēnesī - būs vasarīgi silts?

Laika vērotājs Vilis Bukšs prognozē vai maijā - Lapu, Dzeguzes un Sējas mēnesī - būs vasarīgi silts?

Dabas zīmju pētnieks Vilis Bukšs dalījies ar saviem paredzējumiem par laika apstākļiem maijā. Kā savā blogā "Mans laiks" raksta dabas zīmju vērotājs, maija pirmajā pusē laika apstākļi būs mainīgi. Laiks līdz 9. maijam būs lielākoties vēss un mitrs. Nereti gaidāms arī lietus un krusa. Līdz 10. maijam skaidrās naktīs uz augsnes dažviet būs salnas. Temperatūra dienā būs ap + 10..+12 grādiem. Atbilstoši nozīmīgām dienām janvārī siltāks un saulaināks varētu būt pēc 10. maija, kad temperatūra var sasniegt +20 un vairāk grādu.

Lapu mēneša vidū pārsvarā laiks būs sauss un saulains. Laikā līdz 23. maijam paredzamas dienas ar vasarīgu siltumu, kad temperatūra vietām var sasniegt +25 grādus. "Šajā laikā varētu būt arī pērkona negaisi ar īslaicīgām, bet stiprām pērkona lietusgāzēm un iespējama arī krusa," atklāj Vilis Bukšs.

Mēneša otrajā pusē, laikā ap 25. maiju kļūs vēsāks, būs vairāk dienu ar īslaicīgiem nokrišņiem un pastiprināsies arī vējš. Vējam iegriežoties no ziemeļrietumiem, ziemeļiem un pirms saullēkta iestājoties bezvējam, salnu vietās arī salnas.

"Sekojot ziemas galvenajam mēnesim janvārim un pirmajam pavasara mēnesim martam, tad maijs solās būt tuvu ikgadējiem vidējiem rādījumiem. Kopumā ar temperatūru tuvu vidējam, bet nokrišņu sadalījums nevienmērīgs. Dažviet vairāk kā parasti, bet citviet mazāk par normu," norāda dabas zīmju vērotājs.

Bukšs atklāj, ka skatoties tālāk, rādās būt silts un pārsvarā sauss pirmais vasaras mēnesis jūnijs un pērkoņains siena mēnesis jūlijs.

Ticējumi saka: Ja maija sākums silts un sauss, tad mēneša beigas vēsas, lietainas, un otrādi. Ja lapu mēneša izskaņā un jūnija pirmajās dienās līst, tad jūnijs un septembris būs sausi. Ja maijs vēss un jūnijs mitrs, tad pildās pagrabi un mucas, bet ja maijs nāk kā dārznieks, tad klētis būs tukšas. Maijā vidēji reizi septiņos gados atkārtojas "ievzieda vēsums", kad naktīs ir salnas, bet dienās lietus, krusa un nereti arī snieg "dzeguzes sniegs". Miglas maijā paredz auglīgu vasaru, bet pērkons – bagātu. Ja ziedu mēnesī birst krusa, tad vasara vēsa un lietaina.

Laika zīmes. Maijs (Lapu, Dzeguzes un Sējas mēnesis)

1. maijs - Lapu diena. Šajā dienā koki asiņo un tāpēc nedrīkst ne cirst, ne lauzt.

Ticējumi. Ja 1. maijā jauks laiks, būs labs rudens. Ja lapu dienā koku lapiņas ir vismaz peļu austiņu lielumā – būs silta vasara.

Jegora diena ir 6. maijs. Diena, kad jāj pieguļā. Jegora dienā vakara blāzma ar rīta blāzmu satiekas. Sākas vasaras laiks.

Ticējumi. Ja ievas sāk ziedēt pirms Jegora - būs silta vasara. Jegora nakts salna, kas atkārtojas pēc nedēļas - paredz siltu rudeni.

7. maijā ir Jetes diena. Visīstākā sīpolu stādāma diena. Ja šajā dienā stāda sīpolus, tie izaug lieli un labi saglabājas. Šogad šī diena iekrīt jaunā mēnesī, bet jaunā mēnesī stādītie sīpoli iziet ziedos. Ja stāda jaunā (šogad), tad jāstāda vakarā bez saules un augustā jaunā mēnesī arī jānoņem.

Ticējumi. No Jetes līdz īstajai vasarai vēl var būt 12 naktis ar salnu. Ja Jetes dienā gubu mākoņi un pamalē ducina pērkons, būs labs gads.

Staņislava diena ir 8. maijs.

Ticējumi. Ja Staņislava dienā uz celiņiem izdzīti slieku čuguriņi, “zeme aug” – klāt īstais sējas laiks. Ja šajā dienā varavīksne, jāvēro, kura krāsa pārsvarā. Ja dzeltenā - būs laba miežu raža. Ja zaļā - būs laba kviešu raža.

9. maijā Niklāva diena jeb Ījābs. Var stādīt gan sīpolus, gan kartupeļus. Laba diena arī zirņiem.

12. maijs laba diena dziedniecībai jeb Dziednieku diena. Šajā dienā zemei un ūdenim ir liels dziedinošs spēks. Ieteicams ilgāk uzturēties saulē un vējā.

Jeremija 14. maijā.

Ticējumi. Ja Jeremijas rītā skaidrs saullēkts - būs karsta vasara. Ja Jeremijā slikts laiks - būs gara un barga ziema.

15. maijs diena, kad birzis un krūmājus pieskandina lakstīgalas. Ticējumi. Ja lakstīgalas pogo, sākas īstais sējas laiks. Ja pirmo dzird lakstīgalu - būs saulaina vasara. Ja dzeguzi - lietaina.

19. maijs jeb “neīstā” Pēterdiena. Sākot ar šo dienu, pļavu zāle jāsaudzē siena laikam. Laba diena āra gurķu stādīšanai.

Ticējumi. Ja gurķus stāda sievietes, tie izaug lieli un gari. Ja vīrieši - gurķi paliek ziedos.

23. maijs Mokeja diena. Šajā dienā zemes darbus nestrādā.

Ticējumi. Ja Mokeja dienā slapjš – visu vasaru būs slapjš. Ja Mokeja rītā sarkans saullēkts, bet dienā lietus – būs slapja un pērkoņaina vasara.

Urbāna dienā ir 25. maijā. Urbāns atver durvis uz Vasaru. Saulains un karsts Urbāna dienas rīts paredz sausu un karstu vasaru.

Ticējumi. Ja Urbānā spīd saule, ābeles un ceriņi zied, būs auglīga vasara. Ja Urbāna dienā stāda kartupeļus, tad tārpi tos apēdīs. Urbāna dienā jāstāda ģeorģīnes, tad kupli zied. 

27. maijs – Sidora diena.

Ticējumi. Ja Sidora dienā drēgns ziemeļvējš – būs auksta vasara. Ja daudz odu - būs labas ogu ražas. Ja daudz knišļu - būs daudz sēņu. 

Pahoms ir 28. maijā.

Ticējumi. Ja sarkans saullēkts - vasarā būs daudz ugunsgrēku. Ja Pahomā silts, būs silta un saulaina vasara.

Atstājiet komentāru