2023.gada 2. jūnijs

Emma, Lība

Kāds laiks gaidāms novembrī - Sala, Mārtiņu un Dvēseļu mēnesī - laika vērotāja prognozēs

Kāds laiks gaidāms novembrī - Sala, Mārtiņu un Dvēseļu mēnesī - laika vērotāja prognozēs

Oktobra pēdējās dienas pārsvarā bija saulainas un rudenīgi siltas. 31. oktobrī Latvijas austrumu pierobežā dienvidvējš, saule, strazdi ābeļdārzos, zosis ziemājos un baltie vizbuļi mežiņā. Ticējums saka: ja oktobris aiziet ar jauku laiku, tad Katrīnās (25. novembris) snigs, bet vispār sagaidāma mīksta ziema, ta savā blogā raksta dabas zīmju un laika vērotājs Vilis Bukšs.

Viņš norāda, ka novembris tradicionāli ir laiks, kad rudens ar ziemu cīnās. Nereti Mārtiņa mēnesī ir tā, ka no rīta lietus, bet vakarā jau snieg un putina. Ja Sala mēnesī jeb novembrī sniegs uzkrīt uz nesasalušas zemes un nenokūst, tad būs agrs pavasaris. Ja sniegs uzsnieg sasalušai zemei – tad nākošā gadā būs laba graudu raža. Ja Sala mēnesis auksts, tad marts būs silts. Ja snieg un stiprs sals, gaidāms bagāts gads. Silts un miglains novembris – bada gada vēstnesis. Ja novembrī odi – mīksta ziema. Ja daudz saulainu dienu – tad nākošā pavasarī agri jāsēj. Cik ilgi pēc Mārtiņiem (10. novembris) kokos vēl turas lapas, tik ilgi pēc Jurģiem (23. aprīlis) nebūs zāles.

Šogad novembra pirmajā pusē, laikā līdz Mārtiņiem (10. novembris), bez būtiskām izmaiņām.. Šajā laikā biežāk neliels īslaicīgs lietus, mazāk saulainu dienu un temperatūras pārsvarā plusos. Naktīs un dienās temperatūra svārstīsies robežās no 0 līdz plus 10 grādiem. Vēlāk, pēc Mārtiņiem (10. novembris), mainīgi laikapstākļi. Mākoņainas dienas mīsies ar saulainākām un pastiprināsies vējš. Nokrišņi īslaicīgi, bet lietum jau pievienosies slapjš sniegs. Temperatūra naktīs no nelieliem mīnusiem līdz nelieliem plusiem. Dienās no plus 3 līdz plus 8 grādiem. Uz ceļiem veidosies apledojums.

Mēneša otrajā pusē, it īpaši Austrumlatvijā, laikapstākļi pakāpeniski kļūs mazai ziemiņai līdzīgi. Laikā ap Cecīliju (22. novembris), jau neatlaidīgāk sāks klauvēt ziema. Naktīs pastiprināsies sals, un dažviet temperatūra var sasniegt mīnus 7 grādu atzīmi. Arī dienās temperatūra mīnus 1, plus 3 grādu robežās. Nokrišņi īslaicīgi. Sasalstošs lietus un neliels sniedziņš. Ceļi daudzviet slideni. Nedēļā no Katrīnām (25. novembris) līdz Andrejiem (30. novembris) laikapstākļi mainīgi. Atkal vējaināks, vairāk dažāda veida nokrišņu. Temperatūra šajā laikā no mīnus 5 grādiem naktīs līdz plus 5 grādiem dienā. Ceļi slideni. Vēlāk, decembra sākumā, Latvijas austrumos jau iestāsies neliela ziemiņa un tā jau būs uz palikšanu. Arī temperatūra dienas laikā būs ar nelieliem mīnusiem, brīžiem snigs un putinās.

Kopumā novembris temperatūru ziņā rādās būt tuvu šā mēneša vidējiem rādījumiem. Nokrišņu sadalījums nevienmērīgs un dažviet vairāk kā parasti.

Sala mēneša iezīmdienas (Mārtiņi, Katrīnas, Andreji) nosaka valdošos vējus, bet jo īpaši laikā līdz Ziemassvētkiem. Šīs dienas ir vārti ziemas vējiem. Laikā ap Katrīnām (25. novembris) un Andrejiem (30. novembris) sākas vilku laiks, kas ir gada tumšākais un drūmākais laiks. Lai šo laiku darītu gaišāku un priecīgāku, līdz ar sveču gaismu Adventa (28. novembris) vainagā, senči šajā laikā gāja vakarēties viens pie otra un stāstīja pasakas, minēja mīklas, zīlēja nākotni...

Ticējumi par novembri

1. novembrī ir Garu diena. Šajā dienā senču gari nāk uz savām bijušajām mājām, lai redzētu, kā dzīvo dzīvie un vai sargā sentēvu tikumus.

Ticējumi. Kāds vēji iepūš 1. novembrī, tāds pārsvarā pūtīs laikā no Katrīnām līdz Andrejiem.

Dvēseļu diena ir 2. novembrī. Visu šogad mirušo dvēseles klīst apkārt līdz par Dvēseļu dienai, kad tās paliekamu vietu atrod kapsētā.

Ticējumi. Sals Dvēseļu dienā sola sniegainu un aukstu ziemu. Ja miglaina Dvēseļu diena – būs mīksta ziema.

8. novembrī sākas gada tumšākais laiks. Svarīga diena, lai vērotu, kāds būs laiks turpmāk. Ja šajā dienā sniegs, tad arī Lieldienās (17. aprīlis) būs sniegs. Ja šī diena silta - būs auksta ziema. Ja 8. novembrī ar ratiem brauc, tad 9. decembrī ar ragavām. Ja diena auksta un sniegaina, tad pavasaris būs vēls un auksts. Ja atkusnis - ziema un pavasaris būs silti.

Mārtiņi (10. novembris) ir Sala mēneša galvenie svētki. Ja Jurģis (23. aprīlis) iezīmēja zemes darbu, pieguļas un ganu laika sākumu, tad Mārtiņi pretēji – visa tā nobeigumu.

Nedēļu, kurā iekrīt Mārtiņdiena, sauc par Mārtiņa nedēļu. Šīs nedēļas Piektvakars nozīmēja Veļu laika beigas. Mārtiņa vakarā sākas Budēļu laiks, kas turpinās līdz pat Metenim. Mājinieki buduļus centās godam uzņemt un pamielot. Ja Mārtiņos budēļos vairāk iet vīrieši, tad Katrīnās - sievietes.

Ticējumi. Ja Mārtiņos salst – Katrīnas (25. novembris) un Andreji (30. novembris) būs slapji, tajos līs. Ja nedēļā ap Mārtiņiem ir atkušņi – visa ziema būs ar atkušņiem. Ja Mārtiņi ir skaidri – ziemā būs liels sals, bet kopumā sagaidāms labs gads. Ja ap Mārtiņiem ir skaidras mēness naktis – būs skaidrs siena laiks.

21. novembrī ir Kustoņu diena. Šajā dienā arī meža valdnieks Lācis „atmet visam ar ķepu” un dodas ziemas miegā.

Ticējumi. Ja laikā ap 21. novembri odi vēl sijājas, tad būs lēna, silta ziema.

22. novembrī Cecīlija. Ja šajā dienā migla - būs atkušņi. Ja kokos sarma - būs sals. Ja 22. novembrī apmācies un sniegains - maijs būs lietains.

Katrīnas ir 25. novembrī. Arī Katrīnās iet čigānos. Atšķirība tā, ja Mārtiņos galvenie čigānos gājēji bija vīrieši, tad Katrīnās – sievietes.

Ticējumi. Migla Katrīnās uz mīkstu, bet sniegainu ziemu. Ja Katrīnas čurā (līst), tad Andrejs spaida (salst). Sals laikā ap Katrīnām norāda uz siltu laiku Pavasara Mārā (25. marts).

Andrejus svin 30. novembrī. Līdz tiem bija jānokauj visi tie mājdzīvnieki, kurus nebija domāts izmitināt līdz pavasarim. Andreja naktī svarīga vieta ir zīlniecībai. Puiši pūlējās uzzīlēt, kādas viņiem būs līgavas, meitas – kādi būs līgavaiņi.

Ticējumi. Kādi Andreji, tāda visa ziema. Ja Andrejos salst – ziemā sagaidāms stiprs sals. Ja līst – ziema būs maiga un atkušņaina.

Par pirmziemas laiku

Dabas zīmju vērotājs Vilis Bukšs savā blogā "Mans laiks" pastāstījis par pirmziemas laiku, kas ilgstot no 23. oktobra līdz 25. novembrim. Kā atklāj V. Bukšs, pirmziema pasaka, kāda būs ziema.

Dabas pazinējs pastāsta, ka pēc viņa vecmammas teiktā pirmziemas laikā nedrīkst brandavu dzert, jo citādi "ziema būs tik barga, ka govs vēderā teļu sasaldēs".

Ja pirmziemas laiks būs vējains, tad nākošais būs bada gads. Ja pirmziemas laikā bieži ir nakts salnas, sniegs un lietus, tad gaidāms vēls pavasaris, pastāsta V. Bukšs.
"Jāvēro, kādi laika apstākļi būs pirmziemas laikā un tad, atbilstoši vecmāmuļas teiktajam, varēs paredzēt, kāda būs nākamā ziema," raksta V. Bukšs.

Nobeigumā viņš piebilst, ka šoziem varētu atkārtoties "2018./2019. gada ziemas atstāstījums".

Atstājiet komentāru