2023.gada 4. decembris

Baiba, Barba, Barbara

Nedēļas otrajā pusē kļūs vēsāks; iestāsies astronomiskais rudens

Nedēļas otrajā pusē kļūs vēsāks; iestāsies astronomiskais rudens

ŠĪs nedēļas otrajā pusē laiks Latvijā kļūs vēsāks, liecina prognozes.

Līdz trešdienai vēl bieži gaidāms īslaicīgs lietus, naktīs un no rītiem migla. Pārsvarā lēns ziemeļu, ziemeļrietumu vējš. Minimālā gaisa temperatūra naktīs 4...9 grādi, piekrastē līdz 12 grādiem, bet dienās gaiss iesils līdz 11...16 grādiem.

Nedēļas otrajā pusē līs retāk, dienas būs saulainākas, bet naktis dzestrākas – minimālā temperatūra pārsvarā 1...6 grādi, piekrastē līdz 7...9 grādiem, vietām zāles augstumā salna, bet dienās gaiss iesils līdz 10...15 grādiem.

Nedēļas otrajā pusē vējš būs lēns un mainīga virziena, naktīs brīžiem iestāsies bezvējš, tādēļ biežāk veidosies bieza migla.

Piektdien, 23. septembrī, sāksies astronomiskais rudens, bet pirmā diena, kas būs īsāka par nakti, būs nākamā pirmdiena, 26. septembris.

Jau ziņots, ka meteoroloģiskais rudens šogad Latvijā sākās 31.augustā. Valsts lielākajā daļā tas iestājās dažas dienas vēlāk nekā ierasts, bet Kurzemes piekrastē - pāris dienas agrāk par normu.

Meteoroloģiskais jeb termālais rudens iestājas, ja vismaz piecas diennaktis pēc kārtas vidējā gaisa temperatūra ir zemāka par +15 grādiem. Kalendārais rudens ik gadu sākas 1.septembrī un noslēdzas 30.novembrī, turpretī astronomiskā rudens sākums ir ekvinokcija - šajā laikā abas Zemes puslodes saņem vienādu saules gaismas un siltuma daudzumu.

Solārie gadalaiki tiek iedalīti atbilstoši dienas garumam jeb saules spīdēšanas ilgumam. Solārais rudens Latvijā ik gadu sākas aptuveni 6.augustā un beidzas 5.novembrī, tādējādi astronomiskā rudens sākums ir solārā rudens vidus.

Sezonālās prognozes liecina, ka rudens un ziemas vidējā gaisa temperatūra Latvijā gaidāma virs normas, tomēr ir augsta varbūtība sagaidīt vienu vai vairākus periodus ar lielu salu.

Atstājiet komentāru