2023.gada 3. jūnijs

Ineta, Inta, Intra

Noslēdzas astronomiskā ziema. Šonedēļ būs silts, bet bieži līs; marta beigās kļūs aukstāks

Noslēdzas astronomiskā ziema. Šonedēļ būs silts, bet bieži līs; marta beigās kļūs aukstāks

Pirmdien noslēdzas astronomiskā ziema, vēlā vakarā iestāsies astronomiskais pavasaris.

Atbilstoši "timeanddate.com" datiem 20.martā plkst.23.24 būs ekvinokcija - laika moments, kad Saules diska centrs šķērso debess ekvatoru un nonāk debess ziemeļu puslodē. Zemes ziemeļu puslodē sākas astronomiskais pavasaris, bet dienvidu puslodē iestājas rudens.

Saskaņā ar latviešu tautas tradīcijām pavasara ekvinokciju atzīmē kā Lielo dienu, jo diena kļūst lielāka par nakti.

Meteoroloģiskā ziema Latvijā sākās pērnā gada 17.novembrī, diennakts vidējai gaisa temperatūrai stabili pazeminoties zem nulles. Vairākās Kurzemes novērojumu stacijās meteoroloģiskā ziema noslēdzās agrākajā iespējamajā datumā - 6.februārī. Līdz 10.februārim tā beidzās arī vietām valsts centrālajā daļā, bet pārējā valstī meteoroloģiskais pavasaris provizoriski sācies marta vidū.

Februāra sākumā Zemes ziemeļu puslodē noslēdzās gada tumšākie trīs mēneši jeb tā dēvētā solārā ziema. Gada gaišākais ceturksnis sāksies 7.maijā un beigsies 5.augustā.

Astronomiskais pavasaris turpināsies līdz vasaras saulgriežiem, kas būs 21.jūnijā.

Šonedēļ laiks Latvijā saglabāsies silts, taču bieži gaidāms lietus, liecina prognozes.
Vēsākais laiks gaidāms otrdien, kad vietām Vidzemē un Latgalē gaidāms arī slapjš sniegs. Temperatūra naktī pazemināsies līdz 1...6 grādiem, dienā tā sasniegs 3...8 grādus.

Aukstākā nakts šajā nedēļā būs uz trešdienu, kad daudzviet gaidāms neliels sals, vietām līdz -4 grādiem; turpmākajās nedēļas naktīs temperatūra pārsvarā 2...8 grādu robežās, bet dienās 7...13 grādi, vietām piekrastē vēsāks.

Bieži gaidāms lietus, valdošie šonedēļ dienvidu un rietumu vēji, kas brīvdienās kļūs brāzmaināki.

Pašreizējās ilgtermiņa prognozes rāda, ka mēneša beigās Latvijā kļūs aukstāks. Ap 28., 29. martu uz vairākām dienām gaidāms aukstuma vilnis. Naktīs valdīs sals, bet dienās temperatūra tomēr pakāpsies virs nulles. Gaidāms arī sniegs, un daļā Latvijas uz dažām dienām var no jauna veidoties sniega sega.

Atstājiet komentāru