Par 2025. gada arheoloģisko pieminekli izraudzīts Lagzdīnes pilskalns
- Radio1.lv --
- 16 janvaris 2025 --
- 0Komentāri
Latvijas Arheologu biedrība par Latvijas 2025. gada arheoloģisko pieminekli ir izvēlējusies valsts nozīmes kultūras pieminekli Lagzdīnes pilskalnu, informēja Latvijas Arheologu biedrības valdes priekšsēdētājs Mārcis Kalniņš.
Pēc viņa teiktā, Lagzdīnes pilskalns ir dzelzs laikmeta nocietināta dzīvesvieta Ventas labajā krastā ar Kurzemes pilskalniem netipisku cirkulāru valni gar plakuma malām.
Pilskalns atrodas Ventspils novada Piltenes pagastā pie autoceļa V1309 Piltene–Zlēkas.
Kalniņš stāstīja, ka pilskalnam senatnē bijusi nozīmīga loma Ventas ūdensceļa kontrolē, jo pirms viduslaiku piļu būvniecības Ventspilī un Piltenē tieši Lagzdīnes pilskalns bija pirmais nozīmīgākais nocietinājums upes lejtecē no Baltijas jūras puses. Lagzdīnes nosaukums pirmo reizi rakstītajos avotos minēts 1253. gadā kā apdzīvota vieta Lesseden.
Pilskalns ir populārs apskates objekts jau kopš 19. gadsimta, un par to pieejama dažāda informācija,
tai skaitā arī tāda, kas ne vienmēr ir zinātnieki pamatota. Par spīti apjomīgiem postījumiem, kas saistīti ar dažas infrastruktūras izbūvi 20. gs. gan pilskalna pakājē, gan tā plakumā, kā arī mantraču darbībām pilskalnā, tas saglabājis savu orģinālo apjomu.
Līdzšinējie arheoloģiskie pētījumi norāda, ka pilskalna apdzīvotība saistāma gan ar mūsu ēras sākumu, gan arī 11.–13.gadsimtu. 2024. gadā arheologu Armanda Vijupa un Kaspara Markusa Molla vadībā pilskalnā uzsākti līdz šim plašākie arheoloģiskie izrakumi, kurus plānots turpināt arī 2025. gadā.
Pasludinot Lagzdīnes pilskalnu par 2025. gada arheoloģisko pieminekli, Latvijas arheologu biedrība aicina sabiedrību domāt par tādiem jautājumiem kā arheoloģiskā pieminekļa pieejamība, arheoloģisko senvietu postīšana, kā arī dezinformācijas radītais iespaids par senvietām un kultūras pieminekļiem, norādīja Kalniņš.