Kāds laiks gaidāms februārī - Sveču un Puteņu mēnesī? Dabas vērotāja prognozes
- Radio1.lv --
- 04 februaris 2025 --
- 0Komentāri
Šogad zīmīgas bija janvāra pēdējās dienas. Ja janvāra pēdējā nedēļā nav sala, tad tas būs februārī. Ja janvāra beigās daudz nokrišņu, tad februārī maz. Savukārt laikapstākļi 24. un 25. janvārī norādīja uz agru, bet vēsu pavasari līdz aprīļa vidum, tā savā blogā raksta Dabas vērotājs Vilis Bukšs..
Atskatoties uz laikapstākļiem 1. un 27. decembrī (zaļi, Latvijas austrumos temperatūra plus 3, plus 7 grādu robežās), tad ziemas otrais mēnesis būs aukstāks nekā janvāris un temperatūru ziņā tuvu vidējam, bet ar noslieci uz siltāku. Nokrišņu varētu būt mazāk kā parasti. Austrumlatvijā pārsvarā tas būs sniegs, slapjš sniegs. Iespējams sasalstošs lietus. Tuvāk jūrai – lietus. Temperatūru svārstības februārī rādās būt kā “zāģa zobi” – te uz augšu, te atkal uz leju. Daždien pietuvojoties +5, +8 grādiem, reizēm naktīs nokrītot līdz –10, -17 grādiem.
Sveču mēneša pirmajā pusē mainīgi laikapstākļi. Ja mēneša sākums silts, tad laikā ap Dārtu (6. februāris) sals naktīs dažviet var sasniegt 10, 12 grādu atzīmi. Zemākās nakts temperatūras iespējamas laikā ap 11. februāri, kad Latvijas austrumos dažās naktīs stabiņš termometrā var noslīdēt līdz mīnus 17 grādiem. Dienas laikā, uzsmaidot saulei, temperatūra strauji var pietuvoties 0 grādu robežai. Līdz ar to tas arī būs lielākais sals šajā ziemā. Šajā laikā nokrišņi īslaicīgi, neliels sniedziņš un debesis bieži skaidrosies. Pēc salīdzinoši pelēkām debesīm kādas bija janvārī, februārī piedzīvosim zilas debesis un spožu ziemas pēdējā mēneša sauli. Ceļi apledos.
Februāra vidū aukstums atkāpsies. Nelieli īslaicīgi nokrišņi. Sniegs, slapjš sniegs, arī lietus. Vējains, temperatūra dienas laikā ap 0, plus 5 grādiem. Naktīs viegls sals mīnus 2, mīnus 5 grādu robežās. Ceļi slideni.
Sveču mēneša otrajā pusē nepastāvīgi laikapstākļi. Ja laikā ap 20., 22. februāri naktīs vēl dažviet temperatūra var noslīdēt līdz mīnus 8 grādu atzīmei, tad mēneša beigās saulainās pēcpusdienās tā var paaugstināties līdz plus 8, plus 10 grādiem. Bez ievērojamiem nokrišņiem. Šajās dienās tad arī varam sagaidīt pirmos pavasara vēstnešus - lauku cīruļus, ķīvītes un māju strazdus.
Neraugoties uz vēl iespējamo aukstumu, februārī jau sajūtams pavasara tuvums. Tautas gudrība saka, ka februārī uzsnigušais sniegs jau smaržo pēc pavasara. Sniegpulkstenīšu, zilo vizbulīšu, zalkteņu un lazdu ziedēšana, kas šogad bija novērojama jau janvārī, apstiprina, ka sācies bioloģiskais pavasaris. Līdzīgi kā pirms 5 gadiem (2020. gads) arī šogad var izrādīties, ka februāris būs vienīgais kaut cik ziemai atbilstošs mēnesis.
Tālāk sekojošais marts rādās būt neizdevušās ziemas cīņa ar agro pavasari, kas var turpināties līdz Lieldienām (18. aprīlis).
Laikazīmes un ticējumi. Februāris (Sveču, Puteņu mēnesis)
Februārī sāk „zāģēt” lielā zīle un pirmo dziesmu skandina dzeltenā stērste. Sveču mēnesis ir laiks, kad melnais putns (krauklis) būvē ligzdu un mēneša beigās kraukļu mātīte dēj olas. Savu pavasara ceļojumu sāk zīdastes un sarkankrūtīši, bet lācenei šajā laikā piedzimst mazuļi. Februārī jācērt lietas koki, tad viņi ir sausi un stipri, bet šajā mēnesī radušos sivēnus nevajag turēt: tiem būs lieli zobi un tie lāga neēdīs. Ja salīdzina ar janvāri, tad Sveču mēnesī saules gaisma ir pieaugusi par 25 stundām.
1. februārī jāvēro laiks. Ticējums saka: kāds laiks 1. februārī, tāds lielākoties visu mēnesi. Ja februāra pirmās dienas naktī zvaigznes, - būs vēls pavasaris. Ja februāra pirmajā dienā saule tik ilgi vien paspīd, ka zirgu var apseglot, tad būs labs siena gads.
2. februāris. Svecaine jeb Grabenīca. Ziemas Māra. Tā ir viena no Vēja dienām, kad vajag gardi mieloties un daudz, daudz smieties. Uz egles celma, uz kura Svecainē nav sniega, esot Dieviņš sēdējis.
Ticējumi. Ja Sveču dienā spīd gaiša saule – pēc tam sniega būs vēl vairāk, nekā snidzis līdz tam. Ja Sveču dienā silts – būs agrs pavasaris.
5. februāris ir Acu diena jeb Agates diena. Mūsu senčiem šī diena kādreiz bijusi veltīta uguns pielūgsmei.
Ticējumi. Ja Agates dienā pil pažobeles – būs jauks pavasaris. Ja zīle kliedz, būs sals.
6. februāris – Dārtas jeb Daces diena. Senču Meteņdiena. Atbilstoši kristiešu tradīcijai Meteņi šogad otrdien, 4. martā. Pelnu diena 5. martā.
Ticējumi. Ja snieg un putina, būs silta un lietaina vasara.
15. februāris – Vecā Ziemas Māra. Ja šajā dienā stiprs sals, pavasaris būs auksts un vēls. Ja snieg no rīta, laba būs agrā sēja. Ja dienas vidū, laba būs vidējā sēja. Ja vakarā, laba būs vēlā sēja.
24. februāris, citviet 25. februāris, ir Matīsa diena. Pirmā no Kustoņu dienām. Dzīvā radība sāk mosties no ziemas miega. Sēklu pirms pavasara sējas šajā dienā izliek salā, jo saldēta sēkla dod labāku ražu.
Ticējumi. Ja Matīsa dienā nav ziemeļvēju – tie nāks aprīlī. Ja istabā lido kodes, martā būs aukstums. Nedrīkst no meža nest žagarus, tad čūskas nāk tuvu pie mājām.
25. un 26. februāris dienas, kad jāvēro zīmes dabā un laikapstākļi. Jo aukstāks laiks 25. februārī, jo siltāks martā. Auksts un sauss 26. februāris paredz karstu un sausu vasaru.