NVD iecerējis samazināt ārstu un medicīnas māsu skaitu Jēkabpils slimnīcā
Nacionālais veselības dienests (NVD), kas apsaimnieko medicīnai piešķirto naudu, iecerējis nākamgad samazināt ārstu un medicīnas māsu skaitu slimnīcu uzņemšanas nodaļās, kā arī speciālistu skaitu traumpunktos.
“Slimnieku nav kļuvis mazāk, tāpēc nav skaidrs, kāpēc diskusijai izvirzīts šāds priekšlikums. Turklāt paralēli ekonomiskajiem apsvērumiem ir arī sociālās garantijas, kas pienākas ikvienam cilvēkam un tās ir jānodrošina. Ja tiešām tiks samazināts finansējums, mums nāksies rūpīgi izvērtēt, ko uzņemt un ko neuzņemt slimnīcā un, kad uzņemt un vai un kam sniegt palīdzību naktī, jo samazinot finansējumu diennakts dežūras uzņemšanas nodaļā nevarēs nodrošināt,” pauž neizpratni par iespējamo finansējuma samazinājumu SIA “Jēkabpils reģionālā slimnīca” valdes priekšsēdētājs Ivars Zvīdris.
Viņš arī piebilst, ka finansējuma samazinājums nozīmētu arī to, ka vairāki mediķi zaudēs darbu. Zvīdris norāda, ka rēķināt jau var daudz ko, bet klāt jābūt arī skaidrojumam - kas darīs to darbu, kas Jēkabpils reģionālajai slimnīcai uzticēts ar attiecīgiem Ministru kabineta noteikumiem - kas dežurēs, kas strādās, kuras no septiņām specialitātēm nāksies likvidēt. Skaidrojuma pagaidām nav. Tad jau tikpat labi var paziņot, ka samazinām reģionos policistu, ugunsdzēsēju un glābēju skaitu un dzīvojam bez iespējas palīdzēt un aizsardzības jebkurā operatīvajā jomā,” salīdzina Ivars Zvīdris.
Ja nu šāds finansējuma samazinājums patiešām tiek ieviests, ārstniecības iestādes vadītājam nav skaidrs, kā Jēkabpils reģionālajai slimnīcai nodrošināt pašreizējo pakalpojumu klāstu. "Vai tas ir ekonomisks mēģinājums likvidēt slimnīcas ārpus Rīgas, vai pirms tam bijis arī kāds politisks lēmums, jo nobendēt var arī politiski," atzīst Zvīdris. Arī pašreizējo izmaksu aprēķins, pēc ārstniecības iestādes vadītāja domām, vairāk izskatās pēc pagrābta no zila gaisa, bez skaidrojumiem, kā tas radies.
Viņš sacīja, ka trešdien Rīgā uz tikšanos ar NVD ieradīsies reģionu slimnīcu vadītāji un notiks nopietnas diskusijas par minēto ieceri, samazināt reģionu slimnīcām finansējumu. Slimnīcu vadītāji centīsies pamatot savu viedokli un nepieļaut finansējuma samazinājumu, jo medicīnas iestādēs nav novērota tendence, ka samazinās pacientu skaits.
Ņemot vērā valdības pieņemtos noteikumus, reģionālo slimnīcu uzņemšanas nodaļās visu diennakti ir jābūt pieejamiem septiņiem ārstiem, savukārt lokālajās slimnīcās - ne mazāk par trim ārstiem. Uzņemšanas nodaļās strādā arī medicīnas māsas un māsu palīgi.
NVD ierēdņu aprēķini rāda, ka, piemēram, Jēkabpils reģionālās slimnīcas uzņemšanas nodaļai 2016.gadā plānots piešķirt uz pusi mazāku naudas summu nekā šogad. 2015.gadā Jēkabpils slimnīca saņēma 744 000 eiro par 31,5 ārstu un medicīnas māsu slodzēm, bet 2016.gadā naudas summu plānots samazināt līdz 356 000 eiro par 15,8 slodzēm.
NVD paziņojums ir satricinājis daudzus mediķus, un, ja to pieņems, tad vairāku slimnīcu uzņemšanas nodaļas vairs nespēs strādāt diennakts režīmā.
Lokālajām un reģionālajām slimnīcām atskaitītā nauda varētu tikt novirzīta Rīgas Austrumu slimnīcas uzņemšanas nodaļai, kur plānots palielināt gan ārstu, gan medicīnas māsu skaitu.
Dienests pārskatījis arī steidzamās medicīniskās palīdzības punktu finansējumu atbilstoši pacientu plūsmai. Visiem traumpunktiem tas ir samazināts, pārprofilējot šos medicīniskās palīdzības punktus no augstāka uz zemāku, kur nav nepieciešami trīs ārsti un divas medicīnas māsas, bet pietiek ar vienu ārstu un vienu māsu. 2015.gadā 14 slimnīcu traumpunktu darbības nodrošināšanai tika piešķirti 2,26 miljoni eiro, bet nākamgad paredzēti 1,96 miljoni eiro.
NVD pārstāvji apgalvojuši, ka dienests regulāri pārskata finansējuma izmantošanu un pārdala to, ņemot vērā noslodzi.
Jau ziņots, ka SIA “Jēkabpils reģionālā slimnīca” ir Jēkabpils pilsētas pašvaldības uzņēmums. Pēc organizācijas tipa tā ir jauktā slimnīca, kurai ir divi lieli korpusi — 5 stāvu un 4 stāvu ēkas ar daudzām nodaļām, kā arī astoņiem mazākiem korpusiem. Tā ir daudzprofilu ārstniecības iestāde ar stacionāru - 15 nodaļām un ambulatoro nodaļu, kurā pieņem 18 specialitāšu ārsti. Stacionārā ir 277 gultasvietas, katrā nodaļā ir internets un datori.
Slimnīcā tiek sniegta neatliekamā medicīniskā palīdzība un darbojas traumpunkts 24 stundas diennaktī, kuros dežūrē 7 ārsti — speciālisti. Slimnīca piedāvā pirmā un otrā posma rehabilitāciju.
Jēkabpils slimnīcā ir ieviesta radioloģijas informācijas sistēma un šovasar atklāts Magnētiskās rezonanses centrs.
Ārstniecības iestāde var lepoties ar operācijas bloku, kas ir viens no labākajiem un modernākajiem valstī kā medicīniskā aprīkojuma, tā arī telpu ziņā un ar anestezioloģijas un reanimācijas nodaļu, kurām ir modernas un aprīkotas paientu palātas, kā arī ārstniecības personāla telpas.
Slimnīcai ir sava medicīniski zinātniskā bibliotēka ar piekļuvi elektroniskajām datu bāzēm.
Slimnīcā ir nodarbināti 65 ārsti, 199 vidējā ārstniecības personāla darbinieki un 122 jaunākā ārstniecības personāla darbinieki. Slimnīca ir vienīgā, kas Jēkabpils apkaimē sniedz sekojošus pakalpojumus: nieru aizstājterapiju, otolaringoloģiskās operācijas, asins sagatavošanu, visam Austrumlatvijas reģionam nodrošina jaundzimušo aprūpi un reanimāciju perinatālās aprūpes centrā. Diagnostikā tiek pielietotas jaunākās metodes – ultrasonogrāgija, kura ietver arī asinsvadu duplekso doplerogrāfiju, endoskopijas, funkcionālā diagnostika, datortomogrāfija, ehokardiogrāfija, osteodensitometrija, elektroencefalogrāfija, kā arī rentgendiagnostika un laboratorija. Tiek izmantota viena no jaunākām metodēm ārstniecībā — laparoskopijas metode ginekoloģijā, uroloģijā un ķirurģijā.
Komentāri (0-6/6)
Laila
02.07.2018 18:28Elza
02.07.2018 18:28Par to pagaidām visi klusē!!!!!
mh
02.07.2018 18:28Dana
02.07.2018 18:28aina
02.07.2018 18:28es domāju
02.07.2018 18:28