Aicina pavadīt ziemu un svinēt Masļeņicu
Masļeņica ir viens no skanīgākajiem, jautrākajiem un „garšīgākajiem” slāvu tautas svētkiem, kuri mūsdienu kalendārā ir atnākuši no seniem laikiem. Ir zināms, ka Masļeņicu svinēja vēl pirms kristīgās ticības ienākšanas. Tajos laikos to atzīmēja pavasara saulgriežos. Galvenais mērķis Masļeņicas svinēšanā bija pielabināt dabu, lai tā dotu bagātīgu ražu. Gāja gadi, mainījās dzīve, veidojās jauni svētki, bet Masļeņica turpināja savu pastāvēšanu. Kā agrāk, viņu sagaidīja un pavadīja ar to pašu jautrību un vērienīgumu. Ar pareizticības atnākšanu Masļeņicas svinēšana izvērsās vēl plašāk. Ir ticējums, ka cilvēks, kurš nepiedalās Masļeņicas svinēšanā, būs neveiksminieks visu gadu.
Lai arī Masļeņicu tagad svin pēc pareizticīgo kalendāra, tiek noteikti saglabātas tautas tradīcijas, galvenā no kurām ir pankūku cepšana, ciemos iešana un līksmošanās. Masļeņicas galvenais cienājums ir pankūkas. Tās tika ceptas un ēstas lielos daudzumos, bet svētku kulminācija ir Masļeņicas izbāžņa sadedzināšana. No salmiem vai lupatām tika izgatavots simbolisks Ziemas izbāznis, ietērps sieviešu drēbēs un nosaukts par Masļeņicu.
Šogad Masļeņicas nedēļa tiek svinēta no 20. līdz 25.februārim, bet 26.februārī ir piedošanas svētdiena. Jēkabpilī Masļeņica gaidīs savus skatītājus – dalībniekus Vecpilsētas laukumā 25.februārī plkst. 13:00. Programmā: vokālie ansambļi „Rodņik”, „Ukrainočķi” un „Rodņika” deju grupas, „Bariņa”, „Zaviruha”, „Javir”, studija „Inda” un citi. Būsim pateicīgi par pankūkām, izceptām mūsu Masļeņicai.
Informāciju sagatavoja:
Jēkabpils krievu biedrība „Rodņik”
Komentāri (0-1/1)
Vita
23.01.2020 12:24Vai nu es kaut ko nesaprotu, bet šogad 26. februāris ir trešdienā un tā nekādi nevar būt piedošanas svētdiena. Cik zinu, Masļeņica parasti sākas ar pirmdienu.