2025.gada 20. janvāris

Aļģirds, Aļģis, Oļģerts, Orests

Rakstu svētki - 6. maijā

Rakstu svētki - 6. maijā

Katru gadu Krustpils kultūras namā notiek Rakstu svētki, kuru laikā tiek pētītas senās tekstilmākslas tradīcijas Latvijā, tiek eksponēti darbi dažādās rokdarbu tehnikās. Šogad svētki tiks aizvadīti Māras zīmē un notiks 6. maijā plkst. 12.00, to moto – “Arheoloģiskais tautas tērps”.

2017. gads daudziem amatierkolektīviem ir gatavošanās gads ceļā uz Latvijas simtgades Dziesmu un Deju svētkiem. Kori un deju kolektīvi gatavo ne vien svētku programmu, bet arī šuj jaunus tērpus. Lielā deju uzveduma “Māras zeme” pirmajai daļai, kurā atspoguļota Latvija 12.-13. gadsimtā, būs nepieciešami jauni, stilizēti arheoloģiskie tērpi. Tā kā arheoloģiskais tautas tērps ir iekļauts Latvijas valsts simtgades svinību programmā, tad RAKSTU SVĒTKU mērķis ir stāstīt par šī tautas tērpa izcelšanos, komplektēšanas un valkāšanas tradīcijām. Ir iecerēts, ka svētki radīs izpratni par iespējām mūsdienās veidot vēsturiski precīzas arheoloģisko apģērbu rekonstrukcijas.

Par apģērbu Latvijā dzelzs laikmetā stāstīs mākslas zinātņu doktore, vēsturniece Ieva Pīgozne, senās rotaslietas demonstrēs un par to simboliku, nozīmi un nēsāšanas tradīcijām stāstīs rotkalis Harijs Jaudzems. Jēkabpils Vēstures muzeja galvenā krājumu glabātāja Iluta Bērziņa iepazīstinās apmeklētājus ar sēļu sievietes tērpu un rotām, kādus valkāja 12.gadsimtā. Biedrība “Sēļu pūrs” demonstrēs arheoloģiskos tērpus, kas rekonstruēti pēc izrakumiem Lejas Dopeļu kapulaukā 9.-11. gadsimtā. Seno karavīru tērpus, rotas un ekipējumu demonstrēs vēstures aktīvistu un rekonstruktoru biedrība “Kroma kolna bruoliste” (Dagdas novads).

Rokdarbi joprojām ir modē - svētku pirmās daļas noslēgumā to apliecinās tērpu studijas “Putnu kalns” (Skrīveri) dalībnieces, kas skatītājiem piedāvās modes skati - dažādās tehnikās veidotus tradicionālus, mūsdienīgus un pat avangarda tērpus.

Otrajā daļā interesenti varēs apmeklēt kultūras nama Tautas mākslas studiju “Saulgrieži”, tikties ar studijas dalībniecēm, kā arī vērtēt viņu darbus izstādē “Caur senatni uz mūsdienām”, “izmēģināt roku” radošajās darbnīcās (celaiņu aušanā, pērļošanā, īru mežģīņu izgatavošanā, klūdziņu pīšanā u.c.) un kaut ko iegādāties amatnieku darinājumu tirdziņā. Par pasākuma muzikālo noformējumu rūpēsies folkloras kopa “Rati”.

Jēkabpils pilsētas un apkārtējo novadu dejotājus aicinām apmeklēt svētkus un gūt zināšanas par iecerēto stilizēto arheoloģisko tērpu (ar visām rotām) izgatavošanu, izmantojot kolektīvu rīcībā jau esošu tērpu detaļas vai šujot jaunus! Aicinām arī amatniekus, rokdarbniekus u.c. amata meistarus piedalīties tirdziņā (pieteikties iepriekš pa tel. 65221051)!

Aicinām visus, kuriem ir tuva lietišķā māksla, kuri vēlas iemācīties kaut ko jaunu un vajadzīgu!

Projektu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds

Biļetes Krustpils kultūras nama kasē

Biļetes cena 2 €

Krustpils kultūras nama vadītāja

R.Kalniņa

Atstājiet komentāru