2024.gada 21. aprīlis

Anastasija

Aicina atbalstīt Kaldabruņas baznīcas atjaunošanu, kurā, iespējams, kristīts Rainis (FOTO)

Biedrība "Ūdenszīmes" aicina ar ziedojumiem atbalstīt Kaldabruņas baznīcas atjaunošanas darbus. Pastāv versija, ka tieši šajā baznīcā 1865. gadā kristīts Tadenavas pusmuižas nomnieka dēls Jānis Krišjānis Pliekšāns, nākamais dzejnieks un politiķis Rainis.

Kaldabruņas baznīca (saukta arī par Červonkas baznīcu pēc ciema, kurā atrodas) celta 1576. gadā kā Subates baznīcas filiāle. 1648. gadā te atradās koka baznīca, bet no 1848. līdz 1852. gadam par grāfa Plātera-Zīberga līdzekļiem uzcelta tagadējā mūra baznīca. Tās interjeru greznoja Rīgas meistara Augusta Martīni 1862. gadā būvētās ērģeles. 

Līdz pat Otrajam pasaules karam baznīcā bija saglabājušās 1744.-1833. gada baznīcas grāmatas un Kurzemes guberņas dvēseļu revīzijas no 1795.-1854. gadam. Taču 1976. gadā padomju vara baznīcu draudzei atsavināja un tajā, tāpat kā daudzos citos Latvijas dievnamos, ierīkoja minerālmēslu noliktavu.

Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas 1995. gadā bijušā baznīcas ērģelnieka meita Anita Grigale-Gaide no Kanādas ziedoja naudu baznīcas atjaunošanai. Darbi tika iesākti, tomēr draudze nespēja pilnībā atjaunot dievnamu.

Vēstures daļēji sagrautajā baznīcā draudze ar biedrību “Ūdenszīmes” rīko kamermūzikas un kora mūzikas koncertus, kas pulcē desmitiem klausītāju no visas Latvijas. Baznīca ir atvērta 24 stundas 7 dienas nedēļā un tajā skatāmi arī informatīvi vēstures stendi. Apmeklētāji var iezvanīt daudzos stikla vēja zvanus, kas rada īpašu skaņas pārdzīvojumu tukšajā dievnamā.

Foto: Biedrība "Ūdenszīmes"

Komentāri (0-1/1)

  • ja kas
    29.12.2023 09:30
    Biedrības Ūdenszīmes vadītāja Ieva Jātniece ir krimināli sodīta par dokumentu viltošanu Uzņēmumu reģistram.Ja galīgi nav kur naudu likt, tad var droši ziedot šai biedrībai .

Atstājiet komentāru