2024.gada 23. aprīlis

Georgs, Jurģis, Juris

Apstiprina Sēlijas karogu (PAPILDINĀTS)

Apstiprina Sēlijas karogu (PAPILDINĀTS)

(Papildināts no 4.rindkopas ar kopienu sadarbības tīkla “Sēlijas salas” sniegto informāciju)

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs ir apstiprinājis vēsturiskās zemes Sēlijas karogu, liecina prezidenta šonedēļ izdotais rīkojums.

Sēlijas karoga krāsas noteiktas "karmīnsarkanbaltsūnzaļš", bet svītru attiecība ir proporcijās "2:1:2", tāpat kā Latvijas valsts karogam.

"Latviešu vēsturiskās zemes Sēlijas karoga karmīnsarkanā krāsa atbilst "Pantone 201C", baltā krāsa "Pantone White", sūnzaļā krāsa "Pantone 378C" krāsas kodam," precizēts rīkojuma pielikumā.

Pirmo reizi karogs iesvētīts I Sēlijas kongresa laikā 1999. gada 20. maijā Sunākstes luterāņu baznīcā, Viesītes pagastā. Kopš tā laika karogs kļuvis par nozīmīgu Sēlijas iedzīvotāju identitātes simbolu un arvien biežāk redzams gan pie sabiedriskām ēkām, gan privātmājām visā Sēlijā, informē kopienu sadarbības tīkla “Sēlijas salas” sabiedrisko attiecību un tūrisma speciālists Jānis Dzimtais.

Divas no Sēlijas karoga krāsām saskan ar Latvijas valsts karogu, kam jau izsenis apstiprināti oficiāli krāsu kodi. Taču šo gadu laikā bieži bijušas neskaidrības par zaļo krāsu, kas atainota dažādos toņos. Lai ieviestu vienotu standartu, 2018. gadā Viesītes muzeja “Sēlija” speciālisti veica precīzu krāsu toņu noteikšanu.

Šajā iniciatīvā iesaistījās arī Viesītes muzeja “Sēlija” krājuma glabātāja Valija Fišere: “Akadēmiķis Jānis Stradiņš savās publikācijās minēja, ka zaļajai krāsai jābūt sūnzaļai. Tas atbilst arī 1880. gadā dibinātās studentu korporācijas “Selonija” krāsām, kas bija par pamatu karoga izveidei.”

Atbilstoši laikmeta iespējām, 1999. gadā pirmie Sēlijas karogi tika austi stellēs ar rokām. Karoga iesvētītais oriģināls šobrīd aplūkojams muzeja “Sēlija” ekspozīcijā. “Karogu izgatavotāji mums norādīja, ka šādu vilnas dzijas toni ir visai sarežģīti precīzi atdarināt. Tas sarežģīja zaļās krāsas noteikšanu. No visiem variantiem tika izvēlēts tonis, kas vistuvāk atbilda pirmā iesvētītā karoga oriģinālam,” stāsta Valija Fišere.

Konsultējoties ar karogu ražotājiem, 2018. gada decembrī Viesītes muzejs “Sēlija” pieņēma lēmumu par precīziem krāsu kodiem. Tieši šie kodi iekļauti arī prezidenta rīkojuma pielikumā, kurā uzrakstīts latviešu vēsturiskās zemes Sēlijas karoga apraksts.

Šobrīd savi oficiāli apstiprinātie karogi Latvijā ir trim no piecām latviešu vēsturiskajām zemēm. 2023. gada 19. aprīlī Valsts prezidents Egils Levits apstiprinājis Latgales karogu. Tas ir tumši zils ar baltu horizontālu svītru. Savukārt 2023. gada 29. septembrī Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs apstiprinājis Zemgales karogu – tumši zaļu ar baltu horizontālu svītru vidū.

Atstājiet komentāru