2025.gada 22. janvāris

Austris

Jaunieši satikās ar lēmējvaru

Jaunieši satikās ar lēmējvaru

Neikdienišķs pasākums pirmdien, 2015. gada 19. janvārī notika JIC “Ideja” – strukturētā dialoga ietvaros, izmantojot metodi “Kafija ar politiķiem”, jaunieši kopā ar Pļaviņu novada domes deputātiem un jaunatnes lietu konsultatīvo komisiju sagatavoja ieteikumus, jaunatnes politiskās līdzdalības veicināšanai.

Diskusijas galvenā tēma bija jauniešu iespēju veicināšana politiskai līdzdalībai. Diskusijas jautājumi bija:

  • Kas būtu jādara, lai veicinātu uzticību un sapratni starp jauniešiem un lēmumu pieņēmējiem, kā arī uzlabotu abu iesaistīto pušu savstarpējās sadarbības kvalitāti?

  • Kas būtu jādara, lai jaunieši un jauniešu organizācijas kopā ar lēmumu pieņēmējiem (valsts, pašvaldību amatpersonas) pilnvērtīgi iesaistītos lēmumu pieņemšanas procesos?

  • Kas būtu jādara visos iespējamos izglītības veidos, lai veicinātu politisko līdzdalību?

  • Kā jauniešus ar atšķirīgām pieredzēm un zināšanām vajadzētu informēt, iedrošināt un motivēt iesaistīties politiskos un demokrātiskos procesos, un kā jaunās un alternatīvās tehnoloģijas un rīki var tikt izmantotas šiem procesiem?

  • Kā darbs ar jaunatni var veicināt jauniešu politisko līdzdalību?

  • Visus piedāvātos ieteikumus varam sagrupēt trīs lielākos blokos:

    1. Pamatskolas posmā (obligātā izglītība) jauniešus plānveidīgi izglītot par tēmu “Jaunatnes politiskā līdzdalība” - izglītības iestādes audzinātāja un mācību priekšmetu stundās, interešu izglītības nodarbībās, neformālās izglītības nodarbībās, projektos…

    Īpašu uzmanību pievērst novadpētniecībai (sadarbība ar bibliotēkām un muzejiem, novadpētniecības interešu izglītības programma izglītības iestādē, klašu audzinātāju stundās), lai jaunieši iepazītu un izprastu vietējo situāciju, lai ieaudzinātu lokālpatriotismu, lai jaunieši varētu sniegt lēmējvarai ieteikumus vietējās kopienas dzīves kvalitātes uzlabošanai…
    2. Jauniešiem mērķtiecīgi tikties ar politiķiem – projekts “Ēnu diena”, izglītības iestādes audzinātāja stundās, interešu izglītības nodarbībās, bibliotēku, jauniešu centra, nevalstisko organizāciju pasākumos, politisko partiju jaunatnes organizācijās un politisko partiju rīkotajos pasākumos, neformālās izglītības nodarbībās, projektos…

    3. Jauniešiem diskutēt ar politiķiem –pašvaldības komiteju sēdēs, domes sēdēs, īpaši organizētās tikšanās, projektos, izglītības iestādes audzinātāja un mācību priekšmetu stundās, sociālajos tīklos, politisko partiju jaunatnes organizācijās un politisko partiju rīkotajos pasākumos …

    Sagatavotie ieteikumi tiks iesniegti izskatīšanai reģionālā konferencē 12.02.2015. Jelgavā. Savukārt visu reģionu ieteikumi – nacionālā līmenī konferencē 26. – 27.februārī Rīgā, Eiropas Savienības līmenī – ES Jaunatnes konferencē 23. – 25. martā Rīgā. Rezultātā taps ES Padomes rezolūcija – rekomendācijas dalībvalstīm.

    Paldies visiem diskusijas dalībniekiem! Uz tikšanos nākamreiz!

    Atstājiet komentāru