2026.gada 11. jūnijs

Ingus, Mairis, Vidvuds

 Konkurences padome ir konstatējusi konkurences neitralitātes neatbilstību Preiļu novada pašvaldības rīcībā

Konkurences padome ir konstatējusi konkurences neitralitātes neatbilstību Preiļu novada pašvaldības rīcībā

Konkurences padome (KP) ir konstatējusi konkurences neitralitātes neatbilstību Preiļu novada pašvaldības rīcībā, informatīvajā izdevumā "Preiļu Novada Vēstis" 2026. gada marta numurā ievietojot pašvaldības SIA "Preiļu saimnieks" reklāmu par piedāvātajiem apbedīšanas pakalpojumiem, informē KP.

KP sāka jautājuma izpēti, izvērtējot saņemto iesniegumu par publicēto reklāmu par sniegtajiem apbedīšanas pakalpojumiem.

KP secināja, ka konkrētajā gadījumā pārkāpums izpaužas kā pašvaldības rīcība, izmantojot publiskos resursus - pašvaldības finansētu informatīvo izdevumu, lai izplatītu savas kapitālsabiedrības komerciāla rakstura reklāmu.

KP skaidro, ka šāda rīcība sniedz pašvaldības kapitālsabiedrībai priekšrocības konkurencē ar privātajiem tirgus dalībniekiem, jo tai ir iespēja bez maksas sasniegt plašu iedzīvotāju loku, kamēr privātajiem pakalpojumu sniedzējiem šāda iespēja netiek nodrošināta. Tādējādi tiek radīti nevienlīdzīgi konkurences apstākļi un rīcība ir Konkurences likumā noteiktajam neatbilstoša.

Ņemot vērā minēto, KP sāka pārrunu procedūru ar pašvaldību, kas ir apņēmusies turpmāk ievērot konkurences neitralitātes principu, kā arī rūpīgi izvērtēt publicējamā satura atbilstību normatīvu prasībām.

KP priekšsēdētāja Ieva Šmite uzsver, ka konkurencei jānotiek vienlīdzīgos apstākļos neatkarīgi no tā, vai pakalpojumu sniedz privāts vai publisks uzņēmums. Ja pašvaldība izmanto savā rīcībā esošos resursus, lai popularizētu savas kapitālsabiedrības pakalpojumus, tā riskē radīt priekšrocības, kas citiem tirgus dalībniekiem nav pieejamas. Šāda pieeja nav savienojama ar konkurences neitralitātes regulējumu.

KP atgādina, ka pašvaldības informatīvais izdevums nedrīkst tikt izmantots pašvaldības kapitālsabiedrības pakalpojumu reklamēšanai. Šāda rīcība nodrošina pašvaldības kapitālsabiedrībai priekšrocības, kas nav pieejamas privātajiem tirgus dalībniekiem, un ir pretrunā konkurences neitralitātes principam.

"Firmas.lv" dati liecina, ka "Preiļu saimnieka" apgrozījums 2025. gadā bija 4,214 miljoni eiro, bet zaudējumi sasniedza 109 509 eiro. Kompānijas īpašnieks ir Preiļu novada pašvaldība.

Foto: ieva babre/ visit.latgale.com

Atstājiet komentāru