2022.gada 5. jūlijs

Andžejs, Andžs, Edīte, Esmeralda

Jēkabpilī četri vēlēšanu iecirkņi mainīs atrašanās vietu (PAPILDINĀTS)

Jēkabpilī četri vēlēšanu iecirkņi mainīs atrašanās vietu (PAPILDINĀTS)

(Teksts papildināts ar Jēkabpils vēlēšanu komisijas sniegto informāciju)

Jēkabpils pilsētas pašvaldība nolēma mainīt četru vēlēšanu iecirkņu atrašanās vietu pilsētā. 

Vēlēšanu iecirknis no ēkas Brīvības ielā 45 tiek pārcelts uz Jēkabpils Sporta nama Brīvības ielā 2j telpām. Savukārt vēlēšanu iecirknis, kurš atradās bērnudārzā “Auseklītis” Bebru ielas mikrorajonā tiek pārcelts uz jaunā tiesu nama ēku Jēkabpilī , Neretas ielā 39. Bet vēlēšanu iecirknis no Jēkabpils valsts ģimnāzijas telpām pārcelts uz jauno sporta halli Jēkabpilī, Brīvības ielā 289b. Tāpat arī vēlēšanu iecirknis, kas līdz šim tika izvietots Krustpils stacijas ēkā, tiek pārcelts uz Krustpils pamatskolas ēku.Šāds lēmums pieņemts, jo ir problēmas izvietot  vēlēšanu iecirkni līdzšinējā vietā ēkā Brīvības ielā 45 jeb “trosītēs”, lai mazinātu Covid-19 riskus, iecirkni pārceļot no bērnudārza telpām uz valsts iestādes telpām, kā arī remontdarbu dēļ vēlēšanu iecirknis nevar atrasties ģimnāzijas telpās. Jau ziņots, ka Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) 21. janvārī, izsludināja 5. jūnijā pašvaldības domes vēlēšanas, kas norisināsies sešās valstspilsētās un 35 novados. Savukārt Rīgas pašvaldībā vēlēšanas šogad nenotiks, jo dome tika ievēlēta ārkārtas vēlēšanās pērn, un tā turpinās strādāt līdz 2025. gada vēlēšanām.

Pašvaldības domē ievēlējamo deputātu skaitu nosaka atbilstoši iedzīvotāju skaitam, kāds attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā vēlēšanu izsludināšanas dienā ir reģistrēts Iedzīvotāju reģistrā. Atbilstoši jaunajiem nosacījumiem turpmāk novados ar iedzīvotāju skaitu līdz 30 000 domē būs 15 deputātu,  novados ar iedzīvotāju skaitu no 30 001 līdz 60 000 — 19 deputātu, bet novados ar vairāk nekā 60 000 iedzīvotāju, — 23 deputātu.

Savukārt valstspilsētās ar iedzīvotāju skaitu līdz 50 000 iedzīvotāju domē būs 13 deputāti, bet valstspilsētās ar vairāk nekā 50 000 iedzīvotāju — 15 deputāti. Rīgas domē ievēlējamo deputātu skaits paliek nemainīgs – 60 deputātu, taču vēlēšanas Rīgas pašvaldībā šogad nenotiks, jo dome tika ievēlēta ārkārtas vēlēšanās pērn, un tā turpinās strādāt līdz 2025. gada vēlēšanām.

Pašvaldību vēlēšanās vēlētāji varēs balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī savā vēlēšanu apgabalā. Vēlētāju uzskaitei vēlēšanu iecirkņos pirmo reizi tiks lietots elektronisks tiešsaistes vēlētāju reģistrs.

Vēlēšanu iecirkņu darba laiks pašvaldību vēlēšanu dienā, 5. jūnijā, būs no plkst. 7 līdz 20. Vēlētāji varēs izmantot arī iespēju nobalsot iepriekš:
•    pirmdien, 31. maijā, no plkst. 16 līdz 20;
•    ceturtdien, 3. jūnijā, no plkst. 9 līdz 16;
•    piektdien, 4. jūnijā, no plkst. 13 līdz 20.

Šogad pirmo reizi vēlētāji, kuriem ir balsstiesības pašvaldības vēlēšanās, bet kuri vēlēšanu laikā uzturas ārvalstīs, varēs pieteikties balsošanai pa pastu no ārvalstīm. Pasta balsošanai būs jāpiesakās iepriekš – no 27. marta līdz 24. aprīlim. Pieteikties varēs valsts pārvaldes pakalpojumu portālā "www.latvija.lv", Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes e-pakalpojumā, Latvijas Republikas vēstniecībās vai pārstāvniecībās, CVK vai izmantojot oficiālo elektronisko adresi.

Ja vēlētājam veselības stāvokļa dēļ nebūs iespējas nokļūt vēlēšanu iecirknī, būs iespēja pieteikties  balsošanai savā atrašanās vietā.

Tiesības piedalīties pašvaldību vēlēšanās būs Latvijas un  Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņiem no 18 gadu vecuma, kuri būs reģistrēti dzīvesvietā attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā vismaz 90 dienas pirms vēlēšanu dienas  (šā gada 7. martā) vai kuriem attiecīgajā pašvaldībā pieder nekustamais īpašums.

Savu vēlēšanu apgabalu un apgabala vēlēšanu iecirkņus vēlētāji varēs noskaidrot, sākot no 27. marta Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes e-pakalpojumā internetā vai arī pa CVK uzziņu tālruni. No 27. marta līdz 27. maijam vēlētāji tiešsaistē vai klātiene varēs arī mainīt vēlēšanu apgabalu, ja vēlēsies balsot vēlēšanu apgabalā, kurā viņiem pieder nekustamais īpašums.
Deputātu kandidātu sarakstu iesniegšana 2021. gada pašvaldību vēlēšanām notiks no 17. marta līdz 6. aprīlim.

Deputātu kandidātu sarakstus varēs iesniegt reģistrētas politiskās partijas, reģistrētu politisko partiju reģistrētas apvienības, kā arī divas vai vairākas reģistrētas politiskās partijas, kuras nav apvienojušās reģistrētā politisko partiju apvienībā.

Lai kandidētu 2021. gada pašvaldību vēlēšanās, kandidātu saraksta iesniegšanas dienā kandidātam jābūt bez pārtraukuma reģistrētai dzīvesvietai pašvaldības administratīvajā teritorijā vismaz kopš 2020. gada 26. jūnija vai jābūt nostrādājušam attiecīgajā pašvaldībā kā darba ņēmējam vai pašnodarbinātai personai vismaz kopš 2020. gada 26. decembra. Tāpat būs iespējams kandidēt arī tajā vēlēšanu apgabalā, kur kandidātam pieder likumā noteiktā kārtībā reģistrēts nekustamais īpašums.

Pirmo reizi pašvaldību vēlēšanas notiks  jaunajās  robežās, taču to organizēšanu var ietekmēt gaidāmie Satversmes tiesas spriedumi par jauno novadu karti.

"Ja vēlēšanas būs notikušas un Satversmes tiesa būs lēmusi, ka robežas netiek mainītas, tad tiks rīkotas jaunas vēlēšanas," skaidroja CVK priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa. "Ja Satversmes tiesa, piemēram, būs noteikusi, ka Ikšķile ir atsevišķi, būs jārīko jaunas vēlēšanas gan Ikšķilē, gan arī Ogrē," piebilda CVK loceklis Valdis Verners.
 

Atstājiet komentāru