2024.gada 8. septembris

Ilga

Jēkabpilī, pie Baļotes ezera, Vīpē, Variešos, Atašienē un vēl daudzās citās vietās naktī bija vērojama ziemeļblāzma (FOTO)(PAPILDINĀTS)

(Papildināts no devītās rindkopas)

Teju visā Latvijā naktī uz sestdienu bija redzama ziemeļblāzma, par novēroto sociālajos tīklos ziņo iedzīvotāji.

Ziemeļblāzma bija redzama Jēkabpilī, Kūku pagastā, Saulkrastos, Līvānu pusē, ziemeļblāzma vērojama arī Rīgā un citviet.

Iedzīvotāji ar novēroto aktīvi dalās sociālajos tīklos.

"Šis vakars tiešām maģisks. Tik spožu  ziemeļblāzmu nebiju vēl redzējis!" sociālajā vietnē Facebook raksta Jēkabpils novada domes deputāts, Civilās aizsardzības inženieris Ilmārs Luksts (LRP).


Ar ziemeļblāzmas attēliem sociālajā vietnē Facebook dalījušies arī Egita Galiņa Variešu pagastā, Inga Štolcere Vīpes pagastā, Ieva Druveniece, Kaspars Siliņš, Helmuts Gavrilovs Jēkabpilī, Madara Paegle Atašienē, Emīls Rudzītis no Baļotes ezera krastiem un vēl daudzi citi.

Māra Pelše, publicējot novērotās ziemeļblāzmas Jēkabpilī foto sociālajā vietnē Facebook, raksta: "Kad es jau kuro gadu nodomāju, ka jāaizbrauc kaut kur noķert Aurora borealis, tā atnāca pie manis!!!!"


Astronoms Ilgonis Vilks tviterī norādījis, ka naktī uz sestdienu bija ģeomagnētiskā vētra, spēcīgākā pēdējos gados. 

Liela Saules plankumu grupa radījusi virkni izvirdumu, kas nāk Zemes virzienā. Gaidāma ziemeļblāzma, kas gaišo nakšu dēļ Latvijā varētu būt sliktāk redzama, norādījis Vilks.

Kā ziņo aģentūra LETA, aizvadītajā naktī Zemi skāra vairāk nekā divdesmit gadu laikā spēcīgākā ģeomagnētiskā vētra, kas ļāva vērot skaistu un izteiktu ziemeļblāzmu no Tasmānijas līdz Lielbritānijai.

Vienlaikus tik spēcīga ģeomagnētiskā vētra, kas turpināsies visu nedēļas nogali, var izraisīt satelītu un elektroapgādes tīklu darbības traucējumus.


Kā liecina ASV Nacionālās okeānu un atmosfēras administrācijas (NOAA) Kosmosa laikapstākļu prognožu centra sniegtā informācija, piektdien ap plkst.19 pēc Latvijas laika uz Saules sākās koronālās masas izgrūšana jeb plazmas un magnētiskā lauka izvirdumi no Saules.

Vēlāk notiekošais tika atzīts par "ekstremālu ģeomagnētisko vētru". Tāda kategorija piešķirta pirmo reizi kopš 2003.gada oktobra, kad tā dēvētajās Halovīna vētrās radās elektroapgādes pārrāvumi Zviedrijā un elektrotīklu bojājumi Dienvidāfrikā.

Izvirdumu turpināšanās gaidāma arī tuvāko dienu laikā. Amatpersonas ir brīdinājušas satelītu operatorus, lidsabiedrības un elektrotīklu kompānijas veikt piesardzības pasākumus saistībā ar iespējamiem traucējumiem, ko var izraisīt izmaiņas Zemes magnētiskajā laikā.


Tikmēr sociālās saziņas tīklos cilvēki no Ziemeļeiropas, arī Latvijas, līdz Austrālijai un Āzijai jūsmo par skaistajām ziemeļblāzmas fotogrāfijām.

Visspēcīgākā ģeomagnētiskā vētra vēsturē ir reģistrēta 1859.gada septembrī. Tolaik telegrāfa līniju tehniķi guva elektrošoku un aizdegās telegrāfa aprīkojums.

Tekstā minēto aculiecinieku foto, kas publicēti Facebook

Atstājiet komentāru