2022.gada 17. augusts

Oļegs, Vineta

Jēkabpils slimnīcā darbu sācis proktologs, onkoķirurgs Guntis Ancāns

SIA “Jēkabpils reģionālā slimnīca” darbu sācis proktologs, onkoķirurgs, Dienas stacionāra un ambulatorās medicīnas klīnikas vadītājs - Guntis Ancāns. Jēkabpils slimnīcas valdes loceklis Renārs Putniņš par jauno speciālistu teic, ka Guntis Ancāns slimnīcai ir liels ieguvums, jo vadīs dienas stacionāru un poliklīniku, bet viens no galvenajiem uzdevumiem ir šeit attīstīt proktoloģijas nozari, norādot, ka Jēkabpils slimnīcas ambīcijas - būt vadošajiem šajā nozarē reģionā.

Laikraksts “Ceturtdiena” aicināja Gunti Ancānu uz sarunu.

-    Kāpēc izvēlējāties mediķa profesiju un tieši proktoloģijas virzienu?

-    Vidusskolas pēdējos gados, kad ir jālemj par nākotnes profesiju un ir daudz un dažādas iespējas, sapratu, ka mani interesē medicīna. Nevienā citā profesijā es sevi neredzēju un neesmu vīlies savā izvēlē. Esmu absolvējis Rīgas 2.medicīnas skolu. Pēc medicīnas skolas strādāju laboratorijā, pēc tam studēju Latvijas Universitātē pamatprogrammā, bet rezidentūru izgāju Rīgas Stradiņa universitātes slimnīcā. Proktoloģija ir daļa no ķirurģijas. Tā dinamika, kā es sevi attīstīju, kā ķirurgs, sākās ar onkoloģiju, kur onkoloģiskajā ķirurģijā nostrādāju 11 gadus Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā Latvijas onkoloģijas centrā Abdominālās un mīksto audu ķirurģijas nodaļā. Pēdējos gados specializējos resnās un taisnās zarnas ārstēšanā. Tā nozare ir ļoti tuva jeb iet paralēli proktoloģijai, tāpēc pievērsos taisnās zarnas labdabīgo slimību ārstēšanai.

-    Kad sākāt darbu Jēkabpils slimnīcā?

-    Maijā uzsāku jaunās darba attiecības ar Jēkabpils reģionālo slimnīcu. Pildu dienas stacionāra ambulatorās daļas un operāciju bloka vadītāja pienākumus un vienlaicīgi, kā praktizējošs ķirurgs, konsultēju pacientus koloproktoloģijas jautājumos un saistībā ar proktoloģiskām saslimšanām, kā arī onkoloģiskos pacientus Jēkabpils reģionālajā slimnīcā ambulatorijā daļā un dienas stacionārā. Jēkabpilī dzīvoju piecas dienas nedēļā un brīvdienās braucu uz Rīgu pie ģimenes. Manas dzimtas saknes, vecvecāki nāk no Līvāniem.

-    Kas pamudināja nākt uz Jēkabpili?

-    Tas bija ilgstošs pārrunu process ar slimnīcas valdes locekli dakteri Renāru Putniņu, kurās vairākkārt piedalījās arī valdes priekšsēdētāja Margarita Meļnikova. Jēkabpils slimnīcā es šobrīd strādāju piecas dienas nedēļā kā praktizējošs ķirurgs proktologs un ķirurgs onkologs. Kāpēc tieši Jēkabpils un, kāpēc tieši proktoloģija? Ilgtermiņa perspektīvā skatījos uz proktoloģiju, kā nākamo soli savā karjerā un Jēkabpils šajā ziņā ir pateicīgā vietā, jo te robežojas vairāki novadi, savienojoties vienā reģionā. Šeit ir samērā liela pacientu plūsma un, kas mani pārsteidza, bija ļoti neregulāras un ierobežotas pieejas proktoloģijas dienestam. Līdz ar to man, kā profesionālim te paver ļoti lielas iespējas attīstīties. No otras puses, tā ir iespēja palīdzēt cilvēkiem, kas dzīvo Jēkabpilī un tās apkārtnē. Jāatzīst, ka Jēkabpils slimnīcas valde ļoti mērķtiecīgi strādā uz jaunu speciālistu piesaistīšanu. 


-    Kas ir proktoloģija un kam būtu jāvēršas pie proktologa?

-    Proktoloģiskās problēmas ir taisnās zarnas saslimšana. Sava mūža laikā apmēram puse sabiedrības saskarās ar proktoloģijas problēmām. Līdz ar to nepieciešamība lielākā vai mazākā mērā vērsties pie proktologa ir katram otrajam cilvēkam. Biežāk proktoloģija saistās ar hemoroīdiem, bet tā ir tikai viena problēma proktoloģijā. Slimību spektrs ir ļoti plašs, piemēram, pacients atnāk ar sūdzību par hemoroīdiem, viņu izmeklējot konstatējam, ka viņam ir pavisam citas, daudz nopietnākas problēmas, piemēram, onkoloģija. Savukārt hemoroīdi ir tikai viens no izpausmes veidiem. Pacienti nāk arī ar tūpļa gļotādas plīsumiem, nesaturēšanas un daudzām citām problēmām. Tomēr ir jāatzīmē, ka sūdzības par hemoroīdiem ir visbiežāk.

-    Vai cilvēkam, kuram ir hemoroīdi visos gadījumos nepieciešama operācija?

-    Pasaules prakse liecina, ka no proktoloģisko pacientu spektra tikai 10% jāoperē, hemoroīdus, īpaši agrīnās stadijās ļoti labi padodas medikamentozai terapijai, kombinācijā ar diētu un dzīvesveida maiņu. Ja hemoroīdi daudzos gadījumos ne uzreiz jāoperē, tad cita problēma - polipi - ir jānoņem. Jo ātrāk jūs griežaties pie ārsta, jo lielākas iespējas, ka problēma tiek likvidēta mazinvazīvā veidā, bez lielām operācijām. Dažkārt lokālā anestēzijā, bez tālu paliekošām problēmām veselībai. Savukārt ielaista slimība ilgtermiņā nozīmē lielākus operācijas apjomus. Turklāt tieši onkoloģija attīstās uz ilgstoši neārstētu polipu fona. Latvijā ik gadu ar taisnās zarnas vēzi saslimst aptuveni 600 cilvēku.

-    Kādos gadījumos pacientam būtu jāvēršas pie proktologa? 

-    Ja ir diskomforts starpenes rajonā, mitrošanās, izdalījumi, asiņošana, ja cilvēks uz tualetes papīra pamana asinis.  Lai saprastu, cik problēma nopietna jāgriežas pie speciālista. Reizēm cilvēki mēģina paši ārstēties, taču vairumā gadījumu tas neizdodas. Pie proktologa jānāk, ja ir ilgstošas problēmas gan ar aizcietējumiem, gan vēdera nesaturēšanu, jo šīs slimības ir tuvas proktoloģijai. Ja ir izmaiņas organismā vēdera izejā, ir jādodas pie speciālista un jāveic izmeklējumi. 

-    Kas ir Jūsu pacienti – vairāk vīrieši vai sievietes?

-    Ir tā, ka gados jaunām sievietēm īpaši pēc grūtniecības hemoroīdu slimība nav nekas neparasts. Tāpēc gados jaunas sievietes biežāk griežas pie proktologa, nekā vīrieši. Savukārt pusmūžā pie proktologa biežāk nāk vīrieši, bet kopumā tā attiecība ir viens pret viens, proktoloģiskās problēmas nav izteikti ne sieviešu, ne vīriešu slimība. Pie proktologa jānāk, kad ir sūdzības. Tā kā šī joma ir delikāta un skar intīmo sfēru, cilvēkiem nereti  galvenā problēma ir saņemties, atnākt pie ārsta. Taču gribu uzsvērt, ja ir vajadzība, nekautrējieties, nāciet, parunāsim, es visu pastāstīšu, uzzīmēšanu iespējamo ārstēšanās shēmu un kopā risināsim problēmu. 

-    Kur un kad Jūs pieņemat pacientus?

-    Kā proktologs ķirurgs es konsultēju pirmdien, otrdien, trešdien un, kā onkologs ķirurgs es konsultēju vienu reizi nedēļā piektdienās. Pacientiem ar ģimenes ārsta nosūtījumu ir pieejams valsts apmaksāts pasūtījums ar nelielu līdzmaksājumu – 4 eiro. Es gribētu iedrošināt pacientus saņemt proktologs konsultācija pirmdienās un trešdienās  ar ģimenes ārsta nosūtījumu, kas ir valsts apmaksātu pakalpojumu. Trešdienās ir maksas pakalpojumi un konsultācijas. Tomēr es aicinu visus izmantot valsts apmaksātu konsultāciju un izmantot ģimenes ārsta nosūtījumu, jo Jēkabpilī ir pieejams proktologs ar valsts pasūtījumu, jāpiebilst, ka šāds pakalpojums ne visur ir pieejams, arī Rīgā. Jēkabpilī strādāju tikai pirmās nedēļas un jau pirmajiem pacientiem ir noteiktas gan ārstēšanās ar medikamentiem, gan arī operācijas.

-    Ko darāt brīvajā laikā?

-    Medicīna lielā mērā ir arī mans hobijs. Šajā jomā ļoti daudz lasu. Brīvajā laikā dodu priekšroku iespējai būt kopā ar ģimeni. Man patīk arī ceļot, bet savus ceļojumus parasti apvienoju ar profesionālās izglītības pasākumiem. Cienu franču kultūru, esmu frankofons (cilvēks, kas runā un raksta franču valodā) un man ļoti patīk frankofonā vide.

-    Paldies par sarunu!

Komentāri (0-4/4)

 • Rasma
  16.06.2021 11:56
  alla:
  Jā, strādats ir pamatigi. Divi gadi un piesaistits viens (!) speciālists... Nodokļu maksātājiem tas ir izmaksājis apaļus 400 tukstošus - divus gadus uzturēt veiklo zēnu un vina asistenti. Vēl no pienesumiem- aizgājuši no darba divi ginekologi un kāds parsteigums. Dzemdību nodaļa uz divām nedēļām tiek slēgta..jo mums taču gienkologu pietiek..
  Nu tie ir meli, jo ir gan rezidenti,gan aktīvi speci;akisti, kuri r;iko arī bezmaksas akcijas. Pati apmeklēju bezmaksas dermatologu, jo man sen atpakaļ bija ādas vēzis un ir jāpārbaudās.
 • Kalla
  11.06.2021 15:48
  ...uroloģijas nodaļā, kur Bērziņa laikā vispār nebija jaunu speciālistu, tagad sarakstā jauni vārdi. Pie darba tiek laisti arī rezidenti. Kas no tā bija Zvīdra laikā? Tikai vecie vēži, kuriem pierakstīja neesošus darbus, lai sanāk tās lielās algas. Ginekologi aizgāja no darba savu ambīciju dēļ (tā paša atalgojuma jautājuma dēļ, un tas nebija taisnīgs). Bet dzemdību nodaļa ciet uz laiku dēļ remonta, kas notiek blakus. Pacientiem šīs pārmaiņas patīk. Domājošiem pacientiem. Bet vecajiem korumpantiem gan nepatīk.
 • Kalla
  11.06.2021 15:44
  Nemelo, alla! Laikam esi trollis no veco dakteru mafijas. Patlaban slimnīcā ir piesaistīti daudzi jauni speciālisti. Jauns urologa un uroloģijas nodaļas vadītājs, jauna kardioloģe, jauns dermatologs. Uroloģijas nodaļ
 • alla
  10.06.2021 19:55
  Jā, strādats ir pamatigi. Divi gadi un piesaistits viens (!) speciālists... Nodokļu maksātājiem tas ir izmaksājis apaļus 400 tukstošus - divus gadus uzturēt veiklo zēnu un vina asistenti. Vēl no pienesumiem- aizgājuši no darba divi ginekologi un kāds parsteigums. Dzemdību nodaļa uz divām nedēļām tiek slēgta..jo mums taču gienkologu pietiek..

Atstājiet komentāru