2024.gada 23. novembris

Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

Uz Pļaviņu novadu ceļo izstāde  “Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai”

Uz Pļaviņu novadu ceļo izstāde “Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai”

5. martā plkst. 12.00 Pļaviņu novada kultūras centrā (Daugavas ielā 49), klātesot LNB Atbalsta biedrības direktorei Karinai Pētersonei, atklās Latvijas simtgadei veltīto ceļojošo izstādi „Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai”. Viena no divpadsmit planšetēm veltīta arī Pļaviņu novada Klintaines pagasta bibliotēkas vēsturei.

Izstādi un arī katalogu „Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai” izveidojusi Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība. Tajā atspoguļoti stāsti par 12 Latvijas publiskajām bibliotēkām, kurām ir simboliska nozīme Latvijas tapšanā par valsti, izceļot to bagāto vēsturi un dibināšanā iesaistītās personības.

LNB Atbalsta biedrības direktore Karina Pētersone stāsta: „Visupirms bibliotēka ir sākusies ar kāda uzņēmīga cilvēka darbošanos, ar personību, kuras devums Latvijas vēsturē neaprobežojas ar vietējās bibliotēkas dibināšanu.” Starp šādām personībām minami Baumaņu Kārlis, Augusts Deglavs, Augusts Dombrovskis, Jānis Kārkliņš, Jānis Misiņš, Krišjānis Valdemārs un citi ievērojami latvieši.

Izstādes kurators un tekstu autors Edžus Vējiņš uzsver: “No 789 Latvijas publiskajām bibliotēkām tikai par 12 ir izstāstīti šie Latvijas valsts tapšanas stāsti. Izzinoši, aizkustinoši, dziļi. Neatkārtojami. Tie ir izauguši no bibliotēku personiskās iniciatīvas.”

Izstādē ietverti stāsti par Rīgas Centrālās bibliotēkas Ziemeļblāzmas filiālbibliotēku, Alūksnes novada Alsviķu bibliotēku, Beverīnas novada Mūrmuižas un Kauguru bibliotēkām, Dobeles novada Centrālo bibliotēku, Liepājas Centrālo zinātnisko bibliotēku, Jūrmalas Alberta Kronenberga Slokas bibliotēku, Kuldīgas novada Krišjāņa Valdemāra Ēdoles pagasta bibliotēku, Pļaviņu novada Klintaines pagasta bibliotēku, Limbažu Galveno bibliotēku, Gulbenes novada Tirzas pagasta bibliotēku, Salacgrīvas novada bibliotēku, Ventspils bibliotēku.

Klintaines pagasta bibliotēka dibināta kā Rīgas apriņķa Stukmaņu bezmaksas tautas bibliotēka pirms 122 gadiem, kad 1896. gada 22. oktobrī apstiprināti tās statūti. Par bibliotekāru izvēlējās pagasta skolotāju Pēteri Ārnesu. kurš aktīvi darbojies biedrībās, vadījis Stukmaņu Dziedāšanas biedrības kori, spēlējis klavieres, izvadījis mirušos un kristījis bērnus. 1945. gadā Stukmaņu ciemu pārdēvēja par Klintaines ciemu, līdz ar to kopš 1946. gada tiek lietots nosaukums – Klintaines bibliotēka. Bibliotēkas vēsturiskie līkloči atspoguļo mūsu tautas likteņgaitas, bet tās saturs un uzdevumi nekad nav mainījušies - krāt grāmatas un izplatīt garagaismu, veicināt vietējās kopienas domas attīstību.

Pļaviņu novada kultūras centrāizstāde „Bibliotēkas, kas palīdzēja izaugt Latvijai” skatāma no 15. marta līdz 8. aprīlim, pēc tam tā turpinās savu ceļojumu pa Latviju un dosies uz Gulbenes novadu.

Izstāde un katalogs tapis ar Valsts Kultūrkapitāla fonda, Rīgas Domes un ziedotāju atbalstu, kā arī izstādē iesaistīto bibliotēku pašvaldību līdzfinansējumu.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība ir sabiedriskā labuma nevalstiska organizācija, kas dibināta 1998.gadā. Tās mērķis ir sekmēt mūsdienīgu bibliotēku attīstību visā Latvijā, veidojot tās par saturā un iespējās bagātiem kultūras, izglītības un sabiedriskās dzīves centriem.

Latvijas Nacionālās bibliotēkas Atbalsta biedrība

Mūkusalas ielā 3, Rīgā

www.gaisma.lv

Facebook: @LNBAtbalstaBiedriba @DrauguTelpa

Twitter: @LNB_AB

Pielikumā

Foto no izstādes, F64, Kaspars Krafts.

Informāciju sagatavoja

Kristīne Ozola

LNB Atbalsta biedrības sabiedrisko attiecību speciāliste

kristine@gaisma.lv

26316646

Atstājiet komentāru