2024.gada 23. septembris

Vanda, Veneranda, Venija

Koknesietes rada jaunu vietējo produktu un uzvar biznesa plānu projektu konkursā jauniešiem 1. kārtā

Koknesietes rada jaunu vietējo produktu un uzvar biznesa plānu projektu konkursā jauniešiem 1. kārtā

9. oktobrī Aizkraukles kultūras namā notika SIA „Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra" organizētā biznesa plānu konkursa „Laukiem būt!" Vidus reģiona pirmās kārtas noslēgums.
 
 
Konkurss notiek Valsts lauku tīkla īstenotās aktivitātes "Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai" ietvaros, un tā mērķis ir, sniedzot praktisku palīdzību, mudināt lauku jauniešus vecumā no 18 līdz 30 gadiem iesaistīties lauku uzņēmējdarbībā un sabiedriskajā dzīvē.
 

Pasākumā varēja noklausīties 13 labāko uzņēmējdarbības ideju autoru prezentācijas. Projekti tika vērtēti vairākās sadaļās (ideja nelauksaimniecībā, attīstība nelauksaimniecībā, ideja lauksaimniecībā, attīstība lauksaimniecībā, produkcijas pievienotās vērtības radīšana). Sadaļā, produkcijas pievienotās vērtības radīšanā, pirmo vietu ir ieguvušas Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolas 12. b klases skolnieces Asnate Sproģe un Ilvija Lazdiņa ar kopīgi radīto biznesa plāna projektu „Kaņepju saldējums kā alternatīva dzīvnieku piena saldējumam". Pirmās vietas ieguvējas saņēma arī simbolisku naudas balvu 370 eiro un iespēju piedalīties otrajā Vislatvijas kārtā. Jāuzteic, ka koknesietes bija visjaunākās konkursa dalībnieces. Meitenes bija nolēmušas piedalīties šogad, jo nākamgad var nebūt iespēja piedalīties šādās mācībās un konkursā, jo var sakrist ar eksāmenu laiku.
 

Asnate un Ilvija ir ne tikai klasesbiedrenes, bet arī labas draudzenes. Par iesaistīšanos biznesa plānu konkursā, viņas pastāstīja: „Pēc SIA „Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra" Aizkraukles nodaļas vadītājas Anitas Anševicas viesošanās skolā pagājušā mācību gada noslēgumā, piekritām no 9. līdz 13. jūnijam iegūt jaunas zināšanas, piedaloties Valsts lauku tīkla pasākuma „Atbalsts lauku jauniešiem uzņēmējdarbības veicināšanai" mācībās. No Kokneses novada mācībās piedalījāmies septiņi jaunieši. Pasākuma mērķis bija sniegt praktisku palīdzību un mudināt jauniešus iesaistīties uzņēmējdarbībā. Šīs nedēļas ietvaros mēs varējām saņemt informāciju un praktiskus padomus par ideju definēšanu, uzņēmējdarbības un grāmatvedības pamatiem, biznesa plānu un projektu būtību, to sastāvdaļām, kā arī mācījāmies izstrādāt savus biznesa plānus vai projekta pieteikumus. Programmas noslēgumā mums tika dota iespēja iesniegt biznesa plānus konkursā „Laukiem būt!" No mācību dalībniekiem esam vienīgās, kas piedalījās šajā konkursā."
 

Ideja par kaņepju saldējuma radīšanu Asnatei bijusi jau sen, jo viņas mamma savā zemnieku saimniecībā nodarbojas ar kaņepju audzēšanu. Ilvija bijusi tā, kas rosinājusi Asnati ķerties pie šīs idejas realizēšanas. Asnate stāsta: „Mums vajadzēja izlemt, vai šis projekts būs dzīvotspējīgs. Lieti noderēja mācībās iegūtās zināšanas. Sapratām, ka vēlamies piedalīties biznesa plānu projektu konkursā un radīt saldējumu, kādu Latvijā vēl neviens nav ražojis." Savā prezentācijā meitenes atklāja sava darba mērķi: darīt to, kas pašām patīk, radīt cilvēkiem un dabai draudzīgu produktu. Kāpēc tieši kaņepju saldējums? Prezentācijā tika sniegta izsmeļoša un pārliecinoša atbilde: „Tas ir prieks alerģiskiem bērniem un viņu vecākiem, vegāniem un svaigēdājiem. Tas ir garšīgs un atsvaidzinošs, tāpēc var ēst jebkurš cilvēks, gūstot baudījumu no garda un veselīga produkta. Kaņepju produkti atkal kļūst atpazīstamāki.
 

Šovasar, Kokneses novada svētkos, vietējo ražotāju tirdziņā meitenes pirmo reizi piedāvāja savu jauno produktu. Asnate teic: „Pagatavojām piecus litrus saldējuma, jo nebijām pārliecinātas vai būs lielāks pieprasījums. Pirmās stundas laikā saldējums tika izpirkts, jo ļoti daudzi vēlējās nogaršot saldējumu, gatavotu no kaņepēm! Priecājāmies, ka arī mūsu klases biedriem un draugiem tas garšoja!
 

Lai gatavotu saldējumu no senā kultūrauga, Asnate ir labi iepazinusi kaņepju audzēšanas procesu: viņa ir čakla palīdze sēšanā, novākšanā, kulšanā un žāvēšanā. Kas ir vajadzīgs, lai taptu kaņepju saldējums? Tā receptes izgudrotājas teic: „Kaņepju piens, zemenes, cukurs, vaniļas cukurs, izmantojam arī šokolādi un piparmētras u.c.. Esam daudz eksperimentējušas, lai sasniegtu sev vēlamo garšu, pavisam esam taisījušas saldējumu ar 5 dažādām garšām. Mums vēl ir uz ko tiekties!. Nesen pagatavojām saldējumu, kuru varētu nosaukt par trīskāršo svaigumu: „Tripple Fresh".
 

Asnate un Ilvija ir ļoti gandarītas par iespēju sadarboties ar SIA „Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru" un novēl arī citiem jauniešiem piedalīties šādos konkursos, lai īstenotu kādu neprātīgu, sākumā šķietami neiespējamu ideju, kuru tomēr var īstenot ar neatlaidību un gribasspēku! Viņas labprāt gribētu sadarboties ar Latvijas Lauksaimniecības Universitāti (LLU), lai veiktu pētījumus par kaņepju pienu un kaņepju saldējumu, lai varētu balstīties ne tikai uz ārzemju pētījumiem, bet mūsu pašu Latvijas pētījumiem Latvijas kaņepei. Līdz šim tāda iespēja nav bijusi.
 

Priecājamies, ka tieši pie mums Koknesē ir piedzimis jauns vietējais produkts – kaņepju saldējums – dabīgs, vērtīgs, ekskluzīvs, neredzēts, veldzējošs un īpaši gards!
 

Asnate un Ilvija ir apsolījušas, ka noteikti piedalīsies nākamajos Kokneses novada svētkos un iepriecinās kaņepju saldējuma cienītājus!
Kokneses Novada Vēstis

Atstājiet komentāru